ZÜRİH

ZÜRİH

İsviçre’nin en büyük şehri olan Zürih’te 370 binin üzerinde insan yaşıyor. Avrupa’nın en büyük sokak partisi, Zürih Gölü’nün kıyısında yer alan bu şehirde yapılıyor. Her şeyin dakik olduğu, zenginliğin etrafa yansıdığı Zürih’te binin üzerinde sokak çeşmesi var. Göle dökülen Limmat Nehri, Zürih’i ikiye ayırıyor.

Müze – Galeri Cenneti

Lindenhof’a çıkarsanız, şehrin en güzel manzaralarından birini tepeden seyredebilirsiniz. Dolder Grand Hoteli’nden de manzara çok hoş. Augustinergasse ise şehrin en şirin sokaklarından biri, cumbalı güzel evler ve antika satan dükkanlar var. Letten, nehir üzerinde bulunan plajın adı. Yazın çok hareketli, etrafı da barlar ve restoranlarla dolu. Zürih Gölü’nün etrafında parklar var ve yürüyüş için ideal. Şehirde 50’den fazla müze, 100’ün üzerinde sanat galerisi bulunuyor.

Chagall İmzası

13.yüzyıldan kalma, gotik Fraumünster Katedrali’nde, Marc Chagall imzalı beş muhteşem vitray var. Binanın avlusunun girişinde ise başları kesilerek öldürülmüş olan Zürih’in koruyucu azizleri Felix ve Regula’nın freskleri bulunuyor. Grossmünster İsviçre-Almanya Reformu’nun ana kilisesi olarak kabul ediliyor. St Peterskirhe’nin kulesinde ise çapı 8,7 metre olan Avrupa’nın en büyük saati var.

Dali’den Rembrandt’a

Kunsthaus Zürich, Avrupa’nın özel vakıf destekli en büyük müzesi. Koleksiyonda Gauguin, Rembrandt, Renoir, van Gogh, Dali, Picasso ve Chagall gibi sanatçıların eserleri bulunuyor. Norveç dışındaki en büyük Edvard Munch koleksiyonu da bu müzede sergileniyor. Rietberg Müzesi, Rieter-Park’ın içinde. Avrupa dışındaki ülke ve kıtalardan zengin bir koleksiyon var. Schweizerisches Landesmuseum, tren istasyonunun arkasında. Tarih öncesi dönemden başlayıp günümüze gelen zengin bir koleksiyona sahip. Bütün müzeler pazartesi günleri kapalı.

Alışveriş Durakları

Bahnhofstrasse, şehrin en hareketli caddesi, aynı zamanda da alışveriş için en ideal yer. Niederdorf ve Oberdorf yayalara ayrılmış iki cadde, gece ise eğlence merkezi. Göl kenarındaki Bürkliplatz’da cumartesi günleri renkli bir bitpazarı var. Sihlcity eski bir kağıt fabrikası ve 80 dükkanlık bir AVM’ye dönüştürülmüş.

DİPNOT

Yazılarımı farklı tarihlerdeki ziyaretlerimin ardından kaleme aldım. Kaçınılmaz olarak güncel birçok bilgi içeriyor ama güncel demek bugünün dünyasında hız ve değişimin eş anlamlısı. Bu nedenle yazılarımı referans alıp seyahat planı yaparken değişken bilgileri  (tarihi mekanları ziyaret, yemek ve konaklama önerileri, ulaşım bilgileri vs.) kontrol etmeyi unutmayın. Ve siz de benim gibi “bilgi paylaştıkça güzel” felsefesine inananlardansanız, yazıları zenginleştireceğini düşündüğünüz detayları iletin.

Yolunuz açık olsun, gezgin ruhunuz hiç yaşlanmasın!

 • İstanbul

  Onda yaşamak yerine onu yaşamak gereken 7 tepeli şehrin; semtlerinden müzelerine, tarihinden camilerine kadar bilinen ve bilinmeyen köşeleri…

 • Türkiye

  Binlerce yıllık kültür hazinesi, medeniyetler beşiği topraklarımızı keşfetmek için kuzeyden güneye, doğudan batıya adım adım yolculuk…

 • Avrupa

  Yılın her dönemi ziyaret edilen ışıltılı başkentler, dünya hazinelerini saklayan müzeler, zarafet ve estetiği buluşturan kültürlerden izler…

 • Amerika & Avustralya

  Her zaman merak uyandıran coğrafyalar ve mesafelere aldırmadan gitmek isteyeceğiniz şehirler…

 • Asya & Afrika

  Doğa harikalarından kültür miraslarına, şaşırtıcı geleneklerden mimari başyapıtlara kadar sayısız hazine…

 • Özel Dosyalar

  Özel günlere ilişkin öneriler, ilginç konulara ilişkin yazılar, farklı coğrafyaları bir araya getiren karma konular…

AKLINIZDA OLSUN!

Zürih Havalimanı’ndan 10 dakikada ana tren istasyonuna gelebilirsiniz. Trenle Milano’ya 4 saatte, Basel’e 65 dakikada ulaşıyorsunuz. Zürichcard alabilir, ulaşım dışında 40’tan fazla müzeye ücretsiz girebilirsiniz. İsviçre’nin çoğu şehrinde ücretsiz bisiklet servisi var.

NE YENİR?

İsviçrelilerin hayatında sütün önemli bir yeri var. Alkolsüz içecekleri Rivella’da bile süt bulunuyor. Patatesi domuz jambonu ve peynirle renklendirip rösti yapıyorlar. Ülke genelinde peynir ve et fondüsü, bir de erimiş peynirden yapılan raclette çok popüler. Tabii ki çikolatayı da unutmamak gerek. Şehirde 1300’ün üzerinde restoran var.