ZEYTİNBURNU

ZEYTİNBURNU

Zeytinburnu, tarihi surların hemen ardında yer alıyor. İstanbul’da turizmin odak noktası sur içindedir ancak surların hemen ardına geçtiğimizde de bizi ilginç tarihi, kültürel ve arkeolojik zenginlikler karşılar.

Kültür Vadisi

Zeytinburnu’nun sınırlarını Topkapı’dan Marmara sahiline kadar kesen surlar boyunca uzanan bölge, yıllar önce planlanan “Kültür Vadisi” kimliğine bürünmeye başladı. Semte yolu düşenler bu bölgeyi mutlaka ziyaret etmeli. Burası ilçenin açık hava müzesi gibi adeta…

Yepyeni Bir Yüz

Bölgede yapılan düzenlemeler kapsamında; özgün mimari örnekleri ve ilginç yerleşke düzenlemeleri hayata geçirildi. Ayrıca tarihi Merkezefendi Camii, Osmanlı uygarlığının gözbebeği Yenikapı Mevlevihanesi gibi nice tarihi yapı restore edildi. Yani o eski Topkapı çamurlarını, çöp deryasını, suç dünyasını ve demografik curcunayı unutun!

Merkezefendi Köftecileri

İstanbul lezzet gezginleri, özellikle hafta sonları, tarihi Merkezefendi köftecilerine mutlaka uğruyorlar. Bir taraftan ferah ve nezih bir ortamda tarihi lezzetleri tadarken, bir yandan da eski İstanbul sokaklarında kaybolma fırsatı buluyorlar. Merkezefendi, Zeytinburnu ilçesinin en önemli mahallesi ve uğrak yerlerinden biri olarak öne çıkıyor.

Tıbbi Bitkiler Bahçesi

Buradan yola çıkın ve biraz ilerideki Tıbbi Bitkiler Bahçesi’nde bir huzur molası verin. Oradan biraz daha yürüyüp (evet, hepsi yürüme mesafesinde) tarihi Rum mezarlığına geldiğinizde bu şehrin kültürel çeşitliliğini hatırlayın ve geçmişe bir selam yollayın.

Manastır Kafe

Yorulduysanız, tarihi mezarlığın hemen yanı başında bulunan nezih “Manastır Kafe”de soluklanabilirsiniz. Kahvenizi yudumlarken etrafınıza göz gezdirmeyi ihmal etmeyin. Kafenin adı buradaki manastırdan geliyor. Günümüzde Yunanistan’dan gelen misafirlerin hâlâ bu manastıra yoğun ilgisi var.

Biraz daha yürürseniz aşağıda Ermeni Hastanesi’ni, ilginç yerleşkesini ve tarihi yapılarını görebilirsiniz. Henüz yorulmadıysanız sahile doğru devam edin. Bu yol üzerinde neredeyse her adımınızda karşınıza mutlaka tarihi bir çeşme, dergâh ya da ilginç bir yapı çıkacak.

DİPNOT

Yazılarımı farklı tarihlerdeki ziyaretlerimin ardından kaleme aldım. Kaçınılmaz olarak güncel birçok bilgi içeriyor ama güncel demek bugünün dünyasında hız ve değişimin eş anlamlısı. Bu nedenle yazılarımı referans alıp seyahat planı yaparken değişken bilgileri  (tarihi mekanları ziyaret, yemek ve konaklama önerileri, ulaşım bilgileri vs.) kontrol etmeyi unutmayın. Ve siz de benim gibi “bilgi paylaştıkça güzel” felsefesine inananlardansanız, yazıları zenginleştireceğini düşündüğünüz detayları iletin.

Yolunuz açık olsun, gezgin ruhunuz hiç yaşlanmasın!

 • İstanbul

  Onda yaşamak yerine onu yaşamak gereken 7 tepeli şehrin; semtlerinden müzelerine, tarihinden camilerine kadar bilinen ve bilinmeyen köşeleri…

 • Türkiye

  Binlerce yıllık kültür hazinesi, medeniyetler beşiği topraklarımızı keşfetmek için kuzeyden güneye, doğudan batıya adım adım yolculuk…

 • Avrupa

  Yılın her dönemi ziyaret edilen ışıltılı başkentler, dünya hazinelerini saklayan müzeler, zarafet ve estetiği buluşturan kültürlerden izler…

 • Amerika & Avustralya

  Her zaman merak uyandıran coğrafyalar ve mesafelere aldırmadan gitmek isteyeceğiniz şehirler…

 • Asya & Afrika

  Doğa harikalarından kültür miraslarına, şaşırtıcı geleneklerden mimari başyapıtlara kadar sayısız hazine…

 • Özel Dosyalar

  Özel günlere ilişkin öneriler, ilginç konulara ilişkin yazılar, farklı coğrafyaları bir araya getiren karma konular…

DAHASI VAR

İlçe hakkında dahasını merak edenler “Zeytinburnu Mozaik Odası” yazıma göz atmayı unutmayın.