VİYANA’NIN YILDIZLARI

VİYANA’NIN YILDIZLARI

VİYANA’NIN YILDIZLARI

Yeni yerleri keşfetmeye meraklı mısınız? Cevabınız evetse takılın peşimize, takip edin aşağıdaki ipuçlarını, bu başkentin sırlarını birlikte paylaşalım.

Tramvay Turu.
Viyana Avrupa’nın en düzenli, rafine ve kompakt şehirlerinden biri. Yaşam çok kolay. Opera’nın önünden,  (Eski şehri bir halka gibi saran)  Ring’in üzerinde devamlı dönüp duran 1 numaralı tramvaya binin. Yaklaşık 20 dakika içinde şehrin en önemli binalarını göreceksiniz. İlk olarak sağınızda içinde Mozart Heykeli bulunan Burg Parkı ve Efes Müzesi’ne de ev sahipliği yapan Hofburg Sarayı kalacak. Solda ise sırayla Sanat ve Doğa Tarihi Müzeleri (www.khm.at), Müzeler Bölgesi (www.mqw.at, www.mumok.at, www.kunsthallewien.at) Parlamento, Belediye Sarayı (Rathaus), Viyana Üniversitesi ve Votiv Kilise eşlik edecek bu görsel yolculuğa. Schwedenplatz’a geldiğinizde solunuzda Tuna’da inşa edilen yapay kanallardan birini göreceksiniz. Burada inip yukarıya Stephansdom’a yürüyün.

Şehir Merkezi.
Şehrin bu görkemli katedraline vardığınızda artık tam merkezde ve en hareketli cadde olan Karntner’in üzerindesiniz. Hemen devamındaki Graben ve Kohlmarkt la beraber Karntner adeta şehrin vitrini, sadece yaya trafiğine açık olan bu bölgede hayatın tüm renklerine şahitlik edin. Sonra Mozart Kugeln denilen çikolataları mideye indirip, Julius Meinl adındaki şık markete bir göz atın. Karntner’in devamında Devlet Opera Binası (www.staatsoper.at) var. Aklınızda olsun, ayakta durmayı göze alırsanız ve erkenden gidip kuyruğa girerseniz, birkaç €’ya opera seyredebilirsiniz. Bu ucuz biletler “Stehplatz” diye geçiyor.  İsterseniz gününüzü bir Fiaker  (Fayton) turuyla renklendirebilirsiniz. Stephansdom’un yanında bekleyen faytonculara 65 Euro verip, 35 dakikada şehrin önemli yerlerini görebilirsiniz. Hava soğuksa dert etmeyin, battaniye takviyeleri var.

Viyana Lezzetleri.
Öğle vakti, Karntner civarında karnınız acıkırsa Viyana ‘nın en meşhur yemeği olan schnitzeli, patates salatası (Kartoffel Salad) eşliğinde Figlmüller’de yiyin. Porsiyonlar tabaktan taşacak kadar büyük. Tercihiniz hafif bir şeylerse Nordsee’de fast food deniz ürünlerini tadın ya da sokakta satılan ve şehrin spesiyalitelerinden biri olan Wurst’u (Sosis) deneyin.

Belediye Sarayı.
Rathaus’a ( Belediye Sarayı) muhakkak bir göz atın. ‘Gezi yazısında bir belediye binasından bahsedecek kadar kayda değer ne var?’ diyebilirsiniz. Söz konusu belediye binası Viyana’da olunca, o da farklılıktan nasibini alıyor. Yaz akşamları bu görkemli binanın ön cephesinde, kocaman bir alanda geniş bir perde ve sahne önünde birbirinden muhteşem gösteriler, konserler var. Banklar yetersiz kaldığında ağaç dipleri ve çimenler, en güzel salonların loca keyfini aratmıyor. Bu salonun kubbesi de muhteşem. Lacivert bir gökyüzü ve binlerce yıldız. Noel zamanı ise şehrin en hareketli yeri belediyenin önünde kurulan ve Christkindlmarkt dedikleri pazar. Bir yere not edin; Belediye Sarayı’nın karşısında yer alan Burg Theater’ın içindeki Vestibül restoran şık ambiyansı ve lezzetli yemekleriyle hem öğle hem de akşam yemekleri için ideal bir seçim.

Viyana sürprizleri.
Opera’nın paralelinde bulunan Karlskirche, şehrin en güzel kiliselerinden biri. 1713’deki veba salgınından sonra, veba azizi olarak bilinen Charles Borromeo için aynı adı taşıyan imparator VI. Karl  tarafından yaptırılmış. Ünlü kırmızı dönme dolabın olduğu Prater Viyana’nın simgelerinden sayılıyor. Binip, yukarıdan manzaranın tadını çıkarabilir, lunaparkında güzel vakit geçirebilirsiniz. Bu bölge eskiden imparatorların avlanma alanıymış.

Hundertwasser Evleri (www.hundertwasser-village.com).
Viyana bölgelere ayrılmış bir şehir. Merkez 1. bölge kabul ediliyor ve şehir toplam 23 bölgeden oluşuyor. 3.Viyana’da mimariye meraklı olanları ilgilendirecek bir yer var. Hundertwasser isimli ünlü mimarın yaptığı 52 evden oluşan bina, ilginç dış cephesi ve rengarenk seramikleriyle ziyaretçileri şaşırtıyor. Kafesinde soluklanıp, dükkanlarından hediyelik eşya alabilirsiniz.

Klasik Müzik Konseri.
Viyana’ya gidip, konser dinlememek Eyfel Kulesi’ni görmeden dönülen Paris seyahatine benzer. Şehrin ciğerleri gibi olan Stadtpark’ın hemen yanında yer alan Wiener Kursalon’da (Johannesgasse 33. Tel:5125790. www.soundofvienna.at)

Özellikle valsin babası sayılan Johann Strauss’un ve Mozart’ın eserlerinden oluşan bir repertuarla klasik müzik dinleyip, kulaklarınızın pasını silebilirsiniz. Biletler 39-90 Euro aralığında.

BİLGİ

“Yazılarımı farklı tarihlerdeki ziyaretlerimin ardından kaleme aldım. Kaçınılmaz olarak güncel birçok bilgi içeriyor ama güncel demek bugünün dünyasında hız ve değişimin eş anlamlısı. Bu nedenle yazılarımı referans alıp seyahat planı yaparken değişken bilgileri  (tarihi mekanları ziyaret, yemek ve konaklama önerileri, ulaşım bilgileri vs.) kontrol etmeyi unutmayın. Ve siz de benim gibi “bilgi paylaştıkça güzel” felsefesine inananlardansanız, yazıları zenginleştireceğini düşündüğünüz detayları iletin. Yolunuz açık olsun, gezgin ruhunuz hiç yaşlanmasın!”
 • İstanbul

  Onda yaşamak yerine onu yaşamak gereken 7 tepeli şehrin; semtlerinden müzelerine, tarihinden camilerine kadar bilinen ve bilinmeyen köşeleri…

 • Türkiye

  Binlerce yıllık kültür hazinesi, medeniyetler beşiği topraklarımızı keşfetmek için kuzeyden güneye, doğudan batıya adım adım yolculuk…

 • Avrupa

  Yılın her dönemi ziyaret edilen ışıltılı başkentler, dünya hazinelerini saklayan müzeler, zarafet ve estetiği buluşturan kültürlerden izler…

 • Amerika & Avustralya

  Her zaman merak uyandıran coğrafyalar ve mesafelere aldırmadan gitmek isteyeceğiniz şehirler…

 • Asya & Afrika

  Doğa harikalarından kültür miraslarına, şaşırtıcı geleneklerden mimari başyapıtlara kadar sayısız hazine…

 • Özel Dosyalar

  Özel günlere ilişkin öneriler, ilginç konulara ilişkin yazılar, farklı coğrafyaları bir araya getiren karma konular…