VİYANA SARAYLARI

VİYANA SARAYLARI

VİYANA SARAYLARI

Hofburg Sarayı.

1275 ile 1918 yılları arasında farklı imparatorların yaptırdıkları değişik mimari tarzlardaki yapılardan oluşan saray çok görkemli. “Schatzkammer” dedikleri Hazine Dairesi Alte Burg bölümünde bulunuyor. 21 odadan oluşan hazinede kraliyet mücevherleri, dini objeler ve ziyafetlerde kullanılan malzemeler var. “Kaiserappartements” imparatorların ve imparatoriçelerin dairelerinden oluşuyor. “Sisi” diye tanınan, güzelliği dillere destan İmparatoriçe Elizabeth’in 1854’ten 1898’ kadar kullandığı bölüm gayet ilginç. Sisi kuzeni Franz Joseph ile evlenmiş. 1867’de Macaristan Kraliçesi olarak taçlandırılmış. Cumhuriyetçi fikirleri ve halka yakınlığı dolayısıyla çok sevilmiş. Görünümü ve güzelliği hep ön planda olduğu için anereksiya hastalığına yakalandığı söyleniyor. Cenevre’de bir anarşist hayatına son vermiş.

Sarayın Neue Burg bölümünde 1895’den beri Efes’i kazan Avusturyalıların ülkemizden getirdikleri Ephesos Müzesi’nde sergileniyor. Efes’teki Celsus Kütüphanesi’ni restore eden Avusturyalılar, kütüphanenin orijinal heykelleri Viyana’daki bu müzede olduğu için bize alçı kopyalarını hediye ettiler!

1572’de kurulan İspanyol At Okulu (Spanische Reitschule) de saray binalarından birinde bulunuyor. Burada atlarla 80 dakikalık gösteriler yapılıyor. Burggarten ve Volksgarten olarak geçen parklar sarayın etrafında yer alıyor. İçinde Avusturya’nın en büyük kütüphanesinin de olduğu sarayın açık olduğu günler bölümüne göre değişiyor.

Schönbrunn (Güzel Çeşme) Sarayı.

Adını burada bulunan bir su kaynağından alıyor. Türkler buradaki av köşkünü yıkınca, kraliyet ailesi için bir yazlık saray olarak planlanmış. Odaların bir kısmı çok görkemli. Büyük Galeri’de meşhur Viyana Kongresi toplanmış. Aynalı Salon’da altı yaşındaki Mozart konser vermiş. Napolyon’un oğlu, İmparator I. Franz’ın torunu Reichstadt Dükü bu sarayda 21 yaşında ölmüş. Bahçeleri muhteşem, içinde palmiyelerle dolu “Palmiye Evi” de var. Arka bahçesinde yürüyüp, tepedeki Gloriette’ye çıkın. Manzara tam krallara layık. Avrupa’nın en eski hayvanat bahçesi Schönbrunn Sarayı’nda bulunuyor. Metronun U4 hattıyla Habsburg’ların bu sarayına gidebilirsiniz. 8,90 Euro verip, İmperial turu yapın. Her gün açık.

Belvedere Sarayı (www.belvedere.at).

Saray, 1683’te Türklerin geri çekilmelerine neden olan Savoy’lu  Prens Eugene’e bir teşekkür olarak yaptırılmış. İçindeki köşkler Osmanlı çadırları şeklinde planlanmış. İki binadan ve çok güzel bahçelerden oluşan bu yazlık sarayda üç tane müze var. Üst binada bulunan müzedeki en çarpıcı koleksiyon Gustav Klimt’in Jugendstil tarzında yaptığı eserlerin bulunduğu bölüm. Eski Ahit kahramanı Judith’in tablosu önünde büyüleneceksiniz. Klimt’in meşhur “Öpücük” isimli çalışması da burada. Sarayın içinde yer alan Barok Sanatı Müzesi de görülmeye değer. Pazartesi hariç her gün 10-18 arası açık. 0, 18, D ve 71 tramvaylarıyla gidebilirsiniz. Bu üç sarayın bahçelerinde dolaşmak ücretsiz.

BİLGİ

“Yazılarımı farklı tarihlerdeki ziyaretlerimin ardından kaleme aldım. Kaçınılmaz olarak güncel birçok bilgi içeriyor ama güncel demek bugünün dünyasında hız ve değişimin eş anlamlısı. Bu nedenle yazılarımı referans alıp seyahat planı yaparken değişken bilgileri  (tarihi mekanları ziyaret, yemek ve konaklama önerileri, ulaşım bilgileri vs.) kontrol etmeyi unutmayın. Ve siz de benim gibi “bilgi paylaştıkça güzel” felsefesine inananlardansanız, yazıları zenginleştireceğini düşündüğünüz detayları iletin. Yolunuz açık olsun, gezgin ruhunuz hiç yaşlanmasın!”
 • İstanbul

  Onda yaşamak yerine onu yaşamak gereken 7 tepeli şehrin; semtlerinden müzelerine, tarihinden camilerine kadar bilinen ve bilinmeyen köşeleri…

 • Türkiye

  Binlerce yıllık kültür hazinesi, medeniyetler beşiği topraklarımızı keşfetmek için kuzeyden güneye, doğudan batıya adım adım yolculuk…

 • Avrupa

  Yılın her dönemi ziyaret edilen ışıltılı başkentler, dünya hazinelerini saklayan müzeler, zarafet ve estetiği buluşturan kültürlerden izler…

 • Amerika & Avustralya

  Her zaman merak uyandıran coğrafyalar ve mesafelere aldırmadan gitmek isteyeceğiniz şehirler…

 • Asya & Afrika

  Doğa harikalarından kültür miraslarına, şaşırtıcı geleneklerden mimari başyapıtlara kadar sayısız hazine…

 • Özel Dosyalar

  Özel günlere ilişkin öneriler, ilginç konulara ilişkin yazılar, farklı coğrafyaları bir araya getiren karma konular…