VAL D’ISERE

VAL D’ISERE

Kayak sporunun gözde adresi Val d’Isère , 1850 metre ile Fransa’nın en yüksek rakımlı dağ kasabası. Taşla ahşabı sadelikle buluşturan evleri ve her adımda kendini hissettiren düzeniyle konuklarını etkileyici bir “hoş geldin” ile karşılıyor. Burada geçireceğiniz her güne değeceğini, seyahatinizin ilk anlarında farketmeniz kaçınılmaz…

Val d’Isère , Fransa’nin Savoy yöresinin Tarnetaise adı verilen bölümünde yer alıyor. Bölgedeki son istasyon burası. Kış aylarında Val d’Isère’den öteye gitmek mümkün olmuyor; yaz aylarında ise bir dağ boğazı kullanılanarak Maurienne bölgesine geçilebiliyor. Bisiklet, motosiklet tutkunları ya da antika arabalarla turları sevenler, bu güzergahı özellikle tercih ediyor.

Val d’Isère öncelikle mimari bütünlüğüyle dikkat çekiyor. “Tarentaise Surları” olarak anılan taş sütunlar birçok binada karşınıza çıkıyor. Ahşapların aynı tonlarda olmasına özen gösteriliyor. Binalarda cam, ahşap ve taş dışında malzeme kullanılması ya da stil değişikliği yapılması ise yasak. Böyle olunca idari yetki sahibinin ya da parası olanın zevkine göre şekillenmeyen, kimlik sahibi bir yerleşim ortaya çıkıyor.

Baraj sularıyla gelen zenginlik
Şimdinin popüler kayak rotası Val d’Isère, bacasız fabrikanın nimetlerinden faydalanmaya başlamadan önce kendi halinde bir yerleşim yeriymiş. Yerel halk hayvancılıkla geçimini sağlar ve genellikle komşu köy olan Tignes halkına borçlanırmış. İki köyün kaderini değiştiren ise aralarına yapılan baraj olmuş. Zengin Tignes köyü –yapılan tüm lobi çalışmalarına karşın- sular altında kalmış. Hatta su seviyesinin düştüğü dönemlerde, köyün kilisesinin bir bölümü görülebiliyor… Val d’Isère ise baraj sularından etkilenmediği gibi giderek daha da zenginleşen ve bugün kış turizminin küresel merkezleri arasına adını yazdıran bir yerleşim haline gelmiş.

İlk teleferiğin kuruluşu 1938’de Paris’li bir mühendis olan Pierre Lemoine öncülüğünde gerçekleştirilmiş; şirketin yüzde 3 hissesini de satın almış. 1951’de ise Bernard Blas’ın yatırımlarıyla kayak merkezi bugünkü haline getirilmiş. 1979’da sinemanın etkisi buranın ününe ün katmış. “Les Bronzes font du ski” adıyla Val d’Isère ’de çekilen film, merkezin yıldızını parlatmış. 2007’ye kadar kayak merkeziyle ilgilenen Bernard Blas, bu tarihte hisselerini birçok kayak merkezinin işletmesini üstlenen Compagnie des Alpes’e devretmiş.

Kar kalitesi en yüksek bölge

Val d’Isère kayak yapmak için cennet gibi kasaba. Toplamda 300 kilometrenin üzerinde bir alana yayılan 154 piste sahip. Yeni başlayanlar, Solaise ve Bellevarde bölgelerindeki kolay pistleri tercih ediyor. Profesyonelleri ise “off pistler”de görmek mümkün; bu pistler dünyanın en iyileri arasında gösteriliyor. Tignes’de bulunan delik kaya (Aiguille Percé) ve hemen arkasındaki off pist de iyi kayakçıların adresi. Fornet’te yer alan Pays Desert pisti ise az eğimli yapısıyla yeni başlayanlar için iyi bir alternatif. Solaise’i Fornet’e bağlayan Leissieres telesiyejini kullanmanın eğlenceli hallerini de mutlaka yaşayın.

La Face olarak bilinen ve Val d’Isère merkeze inen siyah pist, 60 yıldır Fransa’nın efsane Criterium kayak yarışlarına ev sahipliği yapıyor. Aralık ayının ortasında yapılan yarış, aynı zamanda kayak sezonunun resmi açılışı kabul ediliyor. Bu tarihten itibaren 5 ay boyunca kesintisiz hizmet veren kayak merkezi, 1 Mayıs itibariyle sezonu kapatıyor.

Val d’Isère mikro kliması ve Fransa’nın en gelişmiş kar yapma ağı sayesinde, ülkenin kar kalitesi en yüksek kayak merkezi kabul ediliyor. Ayrıca genellikle sezonun başladığı döneme denk gelen Retour de I’est fırtınası sayesinde, bazen bir gecede 1,5 metreyi bulan kalınlıkta kar yağışı alıyor.

BİLGİ

“Yazılarımı farklı tarihlerdeki ziyaretlerimin ardından kaleme aldım. Kaçınılmaz olarak güncel birçok bilgi içeriyor ama güncel demek bugünün dünyasında hız ve değişimin eş anlamlısı. Bu nedenle yazılarımı referans alıp seyahat planı yaparken değişken bilgileri  (tarihi mekanları ziyaret, yemek ve konaklama önerileri, ulaşım bilgileri vs.) kontrol etmeyi unutmayın. Ve siz de benim gibi “bilgi paylaştıkça güzel” felsefesine inananlardansanız, yazıları zenginleştireceğini düşündüğünüz detayları iletin. Yolunuz açık olsun, gezgin ruhunuz hiç yaşlanmasın!”
 • İstanbul

  Onda yaşamak yerine onu yaşamak gereken 7 tepeli şehrin; semtlerinden müzelerine, tarihinden camilerine kadar bilinen ve bilinmeyen köşeleri…

 • Türkiye

  Binlerce yıllık kültür hazinesi, medeniyetler beşiği topraklarımızı keşfetmek için kuzeyden güneye, doğudan batıya adım adım yolculuk…

 • Avrupa

  Yılın her dönemi ziyaret edilen ışıltılı başkentler, dünya hazinelerini saklayan müzeler, zarafet ve estetiği buluşturan kültürlerden izler…

 • Amerika & Avustralya

  Her zaman merak uyandıran coğrafyalar ve mesafelere aldırmadan gitmek isteyeceğiniz şehirler…

 • Asya & Afrika

  Doğa harikalarından kültür miraslarına, şaşırtıcı geleneklerden mimari başyapıtlara kadar sayısız hazine…

 • Özel Dosyalar

  Özel günlere ilişkin öneriler, ilginç konulara ilişkin yazılar, farklı coğrafyaları bir araya getiren karma konular…