TRİNİDAD

TRİNİDAD

İdealist, romantik, inatçı, mutlu ve çok renkli… UNESCO’nun araştırmasına göre dünyada en çok merak edilen ülke.

Ülkeler tarihi tezatlar yumağıdır, şaşırtmayı sever. Geçmişte köle ithal edilen Küba da şimdi sosyalizmin güçlü kalesi. Christophe Colomb’un yeni kıtaya ayak bastığı, zorlu ve zorunlu değişimi başlattığı coğrafya. Yüzyıllar içinde sömürgeliğin acılarını da ambargo dayatmalarını da yaşamış ama direnmeyi hiçbir koşulda bırakmamış insanların ülkesi Küba.

Küba denince aklınıza ilk Havana gelenlerdenseniz, bu yazıyı özellikle okuyun. Çünkü bugün rotamız Trinidad. Başına buyruk ve özgürlüğüne düşkün Küba’nın, güney sahiline yakın bir kent. Bundan 28 yıl önce UNESCO Dünya Kültür Mirası listesine alınmış. Ve diğer UNESCO kentlerinin kaderinde olduğu gibi yıldan yıla daha çok meraklı gezginin ve turistin adresi olmuş.

Okyanusu aşan Colomb, gittiği ilk kara parçasına baba-oğul-kutsal ruh adını vermeye niyetlenmiş ve istediğini Trinidad ’da gerçekleştirmiş. Kentin adı İspanyolca üçleme anlamına geliyor. Taş döşeli sokakları, renkli ve küçük evlerle birleşince ortaya insanın gerçek dünyadan kaçmak için yarattığı masallardaki gibi bir manzara çıkıyor. Küçük evleri, Amerikalılardan kalan rengarenk klasik arabalar tamamlıyor. Nereye baksanız, elindeki tabletin ekranını kaydırmakla meşgul, cep telefonuyla konuşan, sanal sohbete dalıp gitmiş insanlar görmüyorsunuz. Zaten hem teknolojiye erişim hem de internet kullanımı oldukça pahalı. Tüm bunlar birleşince, kendinize “Acaba Back To The Future’da bir sahnede miyim, doktorun çılgın arabasına binip de kaç yıl öncesine ışınlandım” diye sorasınız geliyor…

Trinidad, kolonyal mimarinin örnekleriyle bezeli bir kent. Latin Amerika ve Karayipler’deki İspanya ve Portekiz izlerine fazlasıyla rastlıyorsunuz. Kapısı açık, içeriden müzik seslerinin yayıldığı mütevazı evlerin yanı sıra şeker tüccarlarının ihtişamlı evlerini de görebilirsiniz. Yılın 12 ayı gezi rotanıza alabileceğiniz bir adres. Tropikal iklimin nimeti bu ama haziran – ekim arası en sıcak ve en yağışlı dönem; planlarınızı yaparken dikkate alın.

Nereleri Görmeli?
Meydanları ve şehri kuşbakışı görebileceğiniz tepeleri ile hem turistik bir gezi hem de onun olmazsa olması fotoğraf çekme heyecanını karşılayacak tüm unsurlara sahip. Hem tarih hem doğa hem de mimari gezinize eşlik ediyor. Trinidad’ın eski merkezi Plaza Mayor, turistlerin çok ilgisini çekiyor. Müze ve kilise ziyaretleri yapabilirsiniz. Casa Cantero malikanesi içinde yer alan Museo Historico Municipal, adresleriniz arasında bulunsun. Ama unutmayın, karşılaşacağınız görkemin ardında, Justo Cantero’nun köle ticaretinden kazandığı serveti yatıyor. Museo Romantico ise geçmişin eşyalarını görebileceğiniz ve tepesindeki kuleden şehir manzarasını izleyebileceğiniz noktalardan biri. Devrimin izlerini görmek için ise Museo Nacional de la Lucha Contra Bandidos’u ziyaret edebilirsiniz.

Trinidad, denize girmek için adeta cennet gibi… Pırıl pırıl Karayip Denizi’nin tadını doyasıya çıkarabilirsiniz. Kente yaklaşık 10 km uzaklıktaki  Ancon Plajı, çok rağbet görüyor. Gerçekten de bembeyaz kumsalı ve ışıl ışıl deniziyle, turistlerin ilgisini fazlasıyla hak ediyor.

Neler Yapabilirsiniz?
Müzeleri, meydanları, kiliseleri gezdiniz, denize girdiniz ve yapacağınız aktiviteler bitti diye düşünüyorsanız yanıldınız. Latin müziğinin keyfini doyasıya çıkarmak ve kendinizi dansın ritmine kaptırmak için, eğlence mekanları hem hesaplı hem neşeli programlar sunuyor. Zaten gün boyunca sokak aralarında dolaşırken, içinden enerji fışkıran melodileri sürekli bir yerlerden duymanız, akşama hazırlık gibi… Kapısı açık evlerden taşan salsa, cha cha, rumba seslerinin daha canlı hali, sokak müzisyenleriyle sık sık karşınıza çıkıyor.

Şeker ticaretinin ülke tarihindeki etkisi malum… Şeker Treni Turları ile geçmiş, turistik bir seyir haline getirilmiş. Buharlı bir trene binip, Valle de los Ingenios bölgesindeki şeker değirmenlerini görmeye gidebilirsiniz. Ayrıca bu bölgeye at sırtında turlar da yapılıyor, dört nala gitmeyi tercih ederseniz aklınızda bulunsun.

Konaklama ve Ulaşım
Havana’dan Trinidad’a 6 saat civarı süren bir otobüs yolculuğu ile ulaşabilirsiniz. Şehirde konaklamak için otel ile yerel halkın evleri arasında karar vermeniz gerekiyor. Birkaç günlüğüne de olsa turist değil de oradaki hayatın parçası olmak isterseniz, kiralık odaları ya da evleri tercih etmenizi öneririm. Kimi ev sahipleri, sizin için yemek de hazırlıyor tabii ücret mukabilinde, daha konformist düşünenler için vasat da olsa otel alternatifleri var. Ama beklentilerinizi düşük tutun. En iyi otel bile bizim 1970’lerdeki tesisleri hatırlatıyor.

Yeme İçme
Küba’daki tarihi İspanyol etkisi mutfak kültüründe de kendini gösteriyor. Karayiplerin damak tadıyla İspanyol mutfağının harmanlanışı var karşınızda. Deniz mahsulleri ve balık çok tüketiliyor; domuz eti, siyah fasulye, mısır ve pirinç sıkça kullanılan ürünler. En ünlü içecek ise Küba’nın meşhur Mojito’su.

BİLGİ

“Yazılarımı farklı tarihlerdeki ziyaretlerimin ardından kaleme aldım. Kaçınılmaz olarak güncel birçok bilgi içeriyor ama güncel demek bugünün dünyasında hız ve değişimin eş anlamlısı. Bu nedenle yazılarımı referans alıp seyahat planı yaparken değişken bilgileri  (tarihi mekanları ziyaret, yemek ve konaklama önerileri, ulaşım bilgileri vs.) kontrol etmeyi unutmayın. Ve siz de benim gibi “bilgi paylaştıkça güzel” felsefesine inananlardansanız, yazıları zenginleştireceğini düşündüğünüz detayları iletin. Yolunuz açık olsun, gezgin ruhunuz hiç yaşlanmasın!”
 • İstanbul

  Onda yaşamak yerine onu yaşamak gereken 7 tepeli şehrin; semtlerinden müzelerine, tarihinden camilerine kadar bilinen ve bilinmeyen köşeleri…

 • Türkiye

  Binlerce yıllık kültür hazinesi, medeniyetler beşiği topraklarımızı keşfetmek için kuzeyden güneye, doğudan batıya adım adım yolculuk…

 • Avrupa

  Yılın her dönemi ziyaret edilen ışıltılı başkentler, dünya hazinelerini saklayan müzeler, zarafet ve estetiği buluşturan kültürlerden izler…

 • Amerika & Avustralya

  Her zaman merak uyandıran coğrafyalar ve mesafelere aldırmadan gitmek isteyeceğiniz şehirler…

 • Asya & Afrika

  Doğa harikalarından kültür miraslarına, şaşırtıcı geleneklerden mimari başyapıtlara kadar sayısız hazine…

 • Özel Dosyalar

  Özel günlere ilişkin öneriler, ilginç konulara ilişkin yazılar, farklı coğrafyaları bir araya getiren karma konular…