TORİNO

TORİNO

Yurtdışında gördüğüm ilk şehirlerden biri olduğundan benim için yeri hep ayrıdır Torino’nun. Şehir hem zengin tarihi hem de doğasıyla etkisine alıverir sizi. Savaşlar ve yıkımlarla dolu tarihine rağmen geçmişten gelen eserlerin özenle korunmuş olması ilk etkinin hayranlığa dönüşmesini sağlar.

Küçük Boğa

İtalya’nın kuzeyindeki Torino’nun adı ‘küçük boğa’ anlamına geliyor. Bayraklarında da göreceğiniz gibi şehrin simgesi olmuş. Binlerce yıllık bir şehir Torino. Bilinen ilk sakinleri antik bir Kelt kabilesi olan Tauriniler. MÖ 1. yüzyılda bölge Romalılarla tanışmış. Roma İmparatorluğu’nun yıkılmasından sonra da uzun süre yönetimde kalan Savoy Hanedanı’nın egemenliğine girmiş. 19’uncu yüzyılda Kral II. Emanuel İtalya birliğini kurmuş ve doğduğu kent olan Torino’yu ülkenin ilk başkenti ilan etmiş.

Fransız Etkisi

Uzun bir süre Fransızların yönetiminde kalan bu aristokrat şehirde Fransız etkisini bugün bile hissetmek mümkün. Dünya savaşları şehirde büyük yıkımlara neden olmuşsa da kendini yeniden yaratmış. Üstelik zamanla hem ülkenin sanayi merkezi olmayı hem de şaşılacak kadar yeşil kalmayı başarmış. Torino’nun merkezindeki Valentino Parkı yaklaşık 500 bin metrekare.

Yavaş Yemek

Şehrin dışına çıktığınızda 800 bin metrekarelik alana yayılan parklar da görüyorsunuz. FIAT fabrikasının kapanmasıyla başka geçim kaynakları arayan şehir görkemli tarihi, doğası ve yemekleriyle turizme yönelmiş ve Slow Food akımının da merkezi haline gelmiş. İstanbul’dan direkt uçuşla daha da yakınlaşan Torino, İtalyanların bile farkında olmadıkları güzelliklere sahip, etrafındaki kayak merkezleriyse kış ayları için ayrı bir çekim merkezi.

Palazzo Madama

14 kilometrelik portikolarıyla (revak) ünlü kentin merkezi Piazza Castello. Birçok tarihi binaya ev sahipliği yapan meydanın akşam saatlerinde ışıklandırılmış hali çok görkemli. Barok üslubun iki güzeli Palazzo Reale (Krallık Sarayı) ve Palazzo Madama hem mimarileri hem de sahip oldukları sanat koleksiyonlarıyla şehrin en gözde tarihi mekânları. Palazzo Madama günümüzde Antik Sanat Müzesi olarak hizmet veriyor.

Tek Rönesans Mimarisi

Kraliyet Sarayı’ndan kısa bir yürüyüşle ulaşabileceğiniz San Lorenzo Kilisesi Avrupa’nın en güzel barok kiliselerinden biri. Yapının sade ancak azametli görünüşü insanı etkiliyor. Sekizgen planlı iç mekân süslemeleri zarafet ve ihtişam örneği. Şehrin bir diğer kıymetli eseri olan San Giovanni Katedrali Rönesans mimarisinin kentteki tek temsilcisi. Roma Bölgesi olarak adlandırılan kısımda 1491’de inşa edilen beyaz mermer yapı, Torino’nun koruyucu azizi kabul edilen Aziz Giovanni Battista’ya adanmış. Birkaç adım ilerideki kalıntılar Roma dönemi kapısına ait. Tuğladan yapılan çan kulesinin tarihi 1470 yılına kadar uzanıyor.

DİPNOT

Yazılarımı farklı tarihlerdeki ziyaretlerimin ardından kaleme aldım. Kaçınılmaz olarak güncel birçok bilgi içeriyor ama güncel demek bugünün dünyasında hız ve değişimin eş anlamlısı. Bu nedenle yazılarımı referans alıp seyahat planı yaparken değişken bilgileri  (tarihi mekanları ziyaret, yemek ve konaklama önerileri, ulaşım bilgileri vs.) kontrol etmeyi unutmayın. Ve siz de benim gibi “bilgi paylaştıkça güzel” felsefesine inananlardansanız, yazıları zenginleştireceğini düşündüğünüz detayları iletin.

Yolunuz açık olsun, gezgin ruhunuz hiç yaşlanmasın!

 • İstanbul

  Onda yaşamak yerine onu yaşamak gereken 7 tepeli şehrin; semtlerinden müzelerine, tarihinden camilerine kadar bilinen ve bilinmeyen köşeleri…

 • Türkiye

  Binlerce yıllık kültür hazinesi, medeniyetler beşiği topraklarımızı keşfetmek için kuzeyden güneye, doğudan batıya adım adım yolculuk…

 • Avrupa

  Yılın her dönemi ziyaret edilen ışıltılı başkentler, dünya hazinelerini saklayan müzeler, zarafet ve estetiği buluşturan kültürlerden izler…

 • Amerika & Avustralya

  Her zaman merak uyandıran coğrafyalar ve mesafelere aldırmadan gitmek isteyeceğiniz şehirler…

 • Asya & Afrika

  Doğa harikalarından kültür miraslarına, şaşırtıcı geleneklerden mimari başyapıtlara kadar sayısız hazine…

 • Özel Dosyalar

  Özel günlere ilişkin öneriler, ilginç konulara ilişkin yazılar, farklı coğrafyaları bir araya getiren karma konular…

ALBA'YA UĞRAYIN

Torino’ya kadar gitmişken Alba’yı da mutlaka görün. Torino’dan sadece 50 kilometre uzaktaki şehrin üzüm bağlarını Ortaçağ binaları süslüyor. Mantar, çikolata, fındık ve şarap üretimiyle tanınan Alba’ya tarihte “Kuleler Şehri” adı verilmiş. 14.  yüzyıl yapıları halen ayakta. 13. yüzyıl sarayı olan Palazzo Comunale, 12. yüzyıla ait San Lorenzo Katedrali ve büyüleyici San Domenico Kilisesi’ni görülecekler listenizin başına alın.

DAHASI VAR

Şehir hakkında daha fazla bilgi için “Torino Müzeleri” yazıma göz atmayı unutmayın.