TİFLİS’İN YILDIZLARI

TİFLİS’İN YILDIZLARI

Tiflis’e gittiğinizde mutlaka görülecekler listenize almanız gekeken yerler var. Gelin yakından bakalım…

Kaşveti Kilisesi

Kaşveti Kilisesi eski bir kilisenin yerine 1910 yılında inşa edilmiş. Bir ortaçağ kilisesinin mimari planı uygulandığından yapıldığı dönemden çok eskileri çağrıştırıyor. Freskleri görmeye değer. “Taş doğuran” ya da “doğan taş” anlamındaki adını haksız yere suçlanan bir papazın efsanesinden alıyor. Kilisenin yakınındaki Ulusal Galeri de şehrin yıldızları arasında.

Simon Janashia Müzesi

Tiflis’in en büyük müzesi olan ve Ulusal Müze tarafından yönetilen Gürcistan Simon Janashia Müzesi’nde sadece Gürcistan’ın değil tüm Kafkasların tarihini gözler önüne seren objeleri görme imkânınız var. İlk olarak 1852’de kurulan müze zaman içinde farklı isimlere sahip olmuş bugünse ülkenin ünlü bir tarihçisinin adını taşıyor. İlk çağlardan günümüze kadar arkeolojik ve etnografik eserlerin kronolojik sırayla sergilendiği Simon Janashia Müzesi’nde en fazla ilgiyi yaklaşık 2 milyon yaşındaki fosil çekiyor. Mücevher koleksiyonundan ise şimdiye kadar büyülenmeyen olmamış.

Kutsal Üçlü Katedrali

Tsminda Sameba (Kutsal Üçlü) Katedrali şehrin ana katedrali. Halk kısaca Sameba diyor. 1995’de başlayan inşaat dokuz senede tamamlanmış. Gürcü Ortodoks Kilisesi’nin otonom oluşunun 1500. yılı onuruna inşa edilmiş. Kura Nehri’nin kıyısında kente hâkim bir tepenin üzerine yapılan katedral yaklaşık 5.000 metrekareye yayılmış devasa bir yapı. 100 metreyi aşan yüksekliği ile şehrin hemen her yerinden görülebiliyor.

İlginç Saat Kulesi

Shavteli Caddesi üzerinde yürürken karşınıza çıkacak olan saat kulesi üzerinize yıkılmayacak, merak etmeyin. Sadece çok değişik bir mimarisi var. Biraz ilerisindeki Anchiskhati Bazilikası ise şehirde ayakta kalmayı başarabilmiş en eski ibadethane. 500’lü yılların ilk yarısında inşa edilmiş. Yolunuza devam edip Erekle II Meydanı’na geldiğinizde hem tarihi binaları görme hem de lezzetli yerel yemeklerin servis edildiği restoranlarda keyif yapma imkânı bulacaksınız.

Sioni Katedrali

Tarihin ve mimarinin tadına doyasıya varabileceğini bir diğer cadde Sioni. İlk olarak 6. ya da 7. yüzyılda yapıldığı tahmin edilen Sioni Katedrali bölgeyi hâkimiyetleri altına almak isteyen güçlerin savaşları sırasında defalarca yıkılıp yeniden yapılmış. Bugün gördüğünüz yapı, farklı dönemlerde değişiklikler ve eklemeler yapılmış olsa da büyük ölçüde 13. yüzyıla ait.

Meşhur Hamamlar

Şehri ikiye bölen Kura Nehri kıyısındaki Eski Şehir ya da bilinen adıyla Abanotubani Bölgesi yakın zamanda geçirdiği onarımlarla daha fazla turist çekmeye başlamış. Hala kullanılan sülfür hamamlarıyla tanınan bölgeye Özgürlük Meydanı’ndan yürüyerek ulaşmanız mümkün. Alexandre Dumas ve Puşkin de buradaki hamamların müdavimleri arasındaymış.

Tiflis Camii

Hamamların hemen arkasında bir tuğla bina dikkatinizi çekecek. İlginç minaresi ile de bakışları üzerinde toplayan Tiflis Camii burası. İlk olarak 17. yüzyılda inşa edilmişse de bugün Sünniler ve Şiilerin birlikte ibadet ettikleri yapı 19. yüzyıla ait. Civardaki ahşap evler insanın içini ısıtan güzellikleriyle gülümserken Osmanlı mimarisinden de dokunuşlar barındırıyor.

Botanik Bahçesi

Eski Şehir’e gelip de ünlü Botanik Bahçesi’ni görmeden dönmek olmaz. 19. yüzyılın başında fidelik olarak kurulmuş. Sonra sanki kabına sığamamış ve bir yeryüzü cennetine dönüşmüş. Aynı yüzyılın ortalarına gelindiğinde o artık bir fidelik olmaktan çıkmış, geniş bir alana umarsızca yayılan ve insanı bir rüya âlemine götüren muhteşem bir botanik bahçesine dönüşmüş.

 

DİPNOT

Yazılarımı farklı tarihlerdeki ziyaretlerimin ardından kaleme aldım. Kaçınılmaz olarak güncel birçok bilgi içeriyor ama güncel demek bugünün dünyasında hız ve değişimin eş anlamlısı. Bu nedenle yazılarımı referans alıp seyahat planı yaparken değişken bilgileri  (tarihi mekanları ziyaret, yemek ve konaklama önerileri, ulaşım bilgileri vs.) kontrol etmeyi unutmayın. Ve siz de benim gibi “bilgi paylaştıkça güzel” felsefesine inananlardansanız, yazıları zenginleştireceğini düşündüğünüz detayları iletin.

Yolunuz açık olsun, gezgin ruhunuz hiç yaşlanmasın!

 • İstanbul

  Onda yaşamak yerine onu yaşamak gereken 7 tepeli şehrin; semtlerinden müzelerine, tarihinden camilerine kadar bilinen ve bilinmeyen köşeleri…

 • Türkiye

  Binlerce yıllık kültür hazinesi, medeniyetler beşiği topraklarımızı keşfetmek için kuzeyden güneye, doğudan batıya adım adım yolculuk…

 • Avrupa

  Yılın her dönemi ziyaret edilen ışıltılı başkentler, dünya hazinelerini saklayan müzeler, zarafet ve estetiği buluşturan kültürlerden izler…

 • Amerika & Avustralya

  Her zaman merak uyandıran coğrafyalar ve mesafelere aldırmadan gitmek isteyeceğiniz şehirler…

 • Asya & Afrika

  Doğa harikalarından kültür miraslarına, şaşırtıcı geleneklerden mimari başyapıtlara kadar sayısız hazine…

 • Özel Dosyalar

  Özel günlere ilişkin öneriler, ilginç konulara ilişkin yazılar, farklı coğrafyaları bir araya getiren karma konular…

TARİH SEVERLERE

Tarihe meraklıysanız Gürcistan Ulusal Müzesi şemsiyesi altında olan Tiflis Tarih Müzesi, Gürcistan Sanat Müzesi, Sovyet İstilası Müzesi ve Etnografya Açık Hava Müzesi’ni de listenize alın.

DOĞA TUTKUNLARINA

Şehirde sadece sanat, tarih ve mimari bulacaklarını sananlar yanılıyor. Tiflis doğasıyla adrenalin tutkunlarına da cevap verebilecek olanaklara sahip. Rafting yapabileceğiniz, bisikletle ya da yürüyerek dağın keyfini sürebileceğiniz aklınızda olsun. Kaplumbağa Gölü (Kus Tba) çevresi bir rekreasyon alanı olarak yeniden düzenlenmiş ve doğaseverlerin beğenisine sunulmuş, manzara muhteşem. Doğa sporları için profesyonel hizmet veren tur şirketlerinden faydalanabilirsiniz.

DAHASI VAR

Şehir hakkında daha fazla detay için “Tiflis” yazıma göz atmayı unutmayın.