TEKİRDAĞ MÜZELERİ

TEKİRDAĞ MÜZELERİ

Tekirdağ’da çok güzel müzeler vardır. Özellikle biri çok ilginç. Avrupa tarihi meraklılarının ilgisini çekecek cinsten bu adres, Rakoczy Müzesi.

Ulaşmanız için dik bir yokuş tırmanmanız gerek ama değer. Önce dış görünüşüyle çarpıyor, zarif mimarisi hemen etkisi altına alıyor insanı. 18. yüzyıl Osmanlı sivil yapılarının en güzel örneklerinden biri. Ama mimarisi değil içeriği çekmiş ziyaretçileri çünkü müzeye gidenlerin yüzde 70’i Macar. Bana kalırsa, sadece Aladar Edivi Illes imzasını taşıyan harika suluboya tablolar için bile görülmeye değer.

Tam bu noktada “Rakoczy kim acaba” diye merak edenlere kısaca anlatayım. 1676-1735 yılları arasında yaşamış, Macaristan’ın Bağımsızlık Savaşı sırasında Habsburg Hanedanı’na karşı savaşmış bir Macar kahramanı. Sürgünde geçen ömrünü, Sultan 3. Ahmed’in himayesi altına girerek Osmanlı topraklarında noktalamış. 18  yıl Tekirdağ’da yaşamış ama cenazesi İstanbul’a gömülmüş; 1906 yılında da ülkesine nakledilmiş.

En İyi Yerel Müzelerden Biri

1927 yılında dönemin valisi Arif Hikmet Bey için 1. Ulusal Mimari tarzıyla inşa edilen eski Vali Konağı, bugün Türkiye’nin en iyi yerel müzelerinden biri. Sergilenen tüm eserlerin Türkçe ve İngilizce etiketlendiği müzenin pencerelerinde yer alan turkuaz çiniler ise tek kelimeyle müthiş. Zemin katta Perinthos’ta yani bugünkü Marmara Ereğlisi’nde ele geçen eserler var. Ama sınırlı çünkü büyük ölçüde yok olan antik kentin üstüne bir de yazlık site inşa edildi ve kazı ihtimali sıfırlandı. Yetmez  gibi kentin antik tiyatrosundan alınan kesme taşlar da Çorlu Devlet Hastanesi’nin inşasında kullanıldı. Ve en acısı; buradaki kazılarda ele geçen bulgular şimdilerde Avrupa’daki birçok müzeyi süslüyor!

Tümülüste Bulunanlar

“Peki bu müzede ne var” derseniz; Naip tümülüsünün altında bulunan ve tarihi M.Ö. 325 yılına kadar uzanan Prens Teres’in mezarının iç bölümü yeniden yapılandırılmış. Prens taş bir yatak, masa ve sandalyelerin yanı sıra ölümünden sonraki hayatında yemesi için bol miktarda yiyecekle birlikte gömülmüş. Hemen yanında bulunan Harekattepe tümülüsünde ise babası kral gömülü. Tümülüs baştan aşağı mor renkli kraliyet giysileri ve altın objelerle donatılmış. Bu mezarlarda bulunan eserleri görebilirsiniz. Üst kat ise küçük bir etnografya müzesi özelliğinde; zarif kıyafetlere, nakışlara ve halılara ayrılmış. Osmanlı yazılarıyla bezeli bir Tekirdağ sancağı da var.

Namık Kemal’in Anısına

Atatürk’e de ilham veren vatan ve hürriyet şairimiz Namık Kemal’e adanan ev, Tekirdağ ziyaretinin olmazsa olmazıdır. Küçük olduğu için fazla vaktinizi almayacak bu müzenin ardından Barış ve Özgürlük Parkı’na uğrayın derim. Bura da Namık Kemal’in heykelini görebilirsiniz.

DİPNOT

Yazılarımı farklı tarihlerdeki ziyaretlerimin ardından kaleme aldım. Kaçınılmaz olarak güncel birçok bilgi içeriyor ama güncel demek bugünün dünyasında hız ve değişimin eş anlamlısı. Bu nedenle yazılarımı referans alıp seyahat planı yaparken değişken bilgileri  (tarihi mekanları ziyaret, yemek ve konaklama önerileri, ulaşım bilgileri vs.) kontrol etmeyi unutmayın. Ve siz de benim gibi “bilgi paylaştıkça güzel” felsefesine inananlardansanız, yazıları zenginleştireceğini düşündüğünüz detayları iletin.

Yolunuz açık olsun, gezgin ruhunuz hiç yaşlanmasın!

 • İstanbul

  Onda yaşamak yerine onu yaşamak gereken 7 tepeli şehrin; semtlerinden müzelerine, tarihinden camilerine kadar bilinen ve bilinmeyen köşeleri…

 • Türkiye

  Binlerce yıllık kültür hazinesi, medeniyetler beşiği topraklarımızı keşfetmek için kuzeyden güneye, doğudan batıya adım adım yolculuk…

 • Avrupa

  Yılın her dönemi ziyaret edilen ışıltılı başkentler, dünya hazinelerini saklayan müzeler, zarafet ve estetiği buluşturan kültürlerden izler…

 • Amerika & Avustralya

  Her zaman merak uyandıran coğrafyalar ve mesafelere aldırmadan gitmek isteyeceğiniz şehirler…

 • Asya & Afrika

  Doğa harikalarından kültür miraslarına, şaşırtıcı geleneklerden mimari başyapıtlara kadar sayısız hazine…

 • Özel Dosyalar

  Özel günlere ilişkin öneriler, ilginç konulara ilişkin yazılar, farklı coğrafyaları bir araya getiren karma konular…

DAHASI VAR

Şehir hakkında dahasını merak edenler “Tekirdağ” yazıma göz atmayı da unutmayın.