SPA Merkezleri

SPA Merkezleri

Lüks ve sağlığı birleştiren anlayışla sunulan tatilin adresi olan spa’lar, bir nevi arınma terapisi ya dagündelik streslerden kaçış gibi görülüyor. Hem ülkemizde hem de dünyada giderek daha çok insanın ilgi odağına giren bu merkezler, sağlık turizmi çarkının da en büyük dişlisi. Aslında spa merkezleri modern çağın hediyesi olsa da insanların sudan gelen sağlığın peşine düşme hikayesi epey eski. Suyun şifa kaynağı olarak kullanılışı kaplıcalar, hamamlar, havuzlar gibi birçok farklı şekilde göstermiş kedini tarih boyunca. Su ile yapılan terapilerin kökeni ise Roma İmparatorluğu’na kadar uzanmış. SPA kelimesini oluşturan “Selus Per Aqua” da Latince bir tanım; “sudan gelen sağlık, su ile gelen sağlık” gibi anlamları var. Eğer siz de damlalarda gizli sağlığın izini sürmek isterseniz, ülkemizden ve dünyadan 10 önerim var.

Dünyanın En Ünlüsü
Spa denince aslında akla ilk uzak Asya gelir. Tayland’daki Chiva-Som dünyanın en eski ve en ünlü detoks-sağlık merkezlerinden biri. Bangkok’a 2,5 saat mesafedeki Hua Hin şehrinde. Bir yanınız deniz bir yanınız tropik ağaçlarla dolu bahçeler… Yaşam kalitesini artırmaya yönelik birçok uygulama var; ruh sağlığını korumaya yönelik programlar, egzersizler, sağlıklı beslenme ve sağlıklı yemek pişirme atölyeleri sadece birkaçı. Merkez, detoks kampı için de çok tercih ediliyor.

Ortaçağ İzleri Arasında Şifa
Karlovy Vary kaplıcaları, 1350 yılında 4. Karl’ın av köpeklerinden birinin bir sıcak su pınarına düşmesiyle keşfedilmiş. 16. yüzyılda da 200’ün üzerinde kaplıca inşa edilmiş. 1800-1920 yıllarında zengin aristokratların şehri keşfiyle popüler bir adres olmuş. Prag’a otobüsle iki buçuk saat uzaklıktaki bu sevimli kent de vaktiyle Gazi Mustafa Kemal Atatürk de bir ay kalıp şifa aramış. İmparator 1. Franz Josef, Kazanova, Kafka ve Beethoven da kentin misafiri olan ünlü isimler arasında. Karl’ın Banyoları diye adını Türkçeye çevirebileceğimiz Karlovy Vary’ye hala Ortaçağ’ın kent dokusu hakim. 19. yüzyıldan kalma güzel spa’ların arasında 70’lerin korkunç mimari örneklerini görmeye de hazırlayın kendinizi; neyse ki sayıca azlar. Şehirde 13 ayrı termal su var.

Üzümden Gelen Sağlık Vinothérapie
Vinero Bağcılık tarafından kısa süre önce açılan Hotel Caeli, Eceabat’a bağlı Kumköy’de yer alıyor. Bağ, orman ve göl manzaralı odaları zevkle döşenmiş. 700 metrekarelik spa merkezinde; Vinothérapie adını verdikleri bir yöntem uyguluyorlar. Fransa’da ortaya çıkan ve yaşlanma karşıtı bir bakım olan bu terapide, asma yaprakları ve üzümden elde edilen özler kullanılıyor. Kaynağı ise otelin içinde yer alan üzüm bağları. Kapalı havuz, Türk hamamı, sauna, buhar banyosu, macera duşları, şok havuzu ve masaj odaları da sunulan olanaklar arasında.

Cilt Hastalıkları İçin Doğru Adres
Grindavik Koyu’ndaki Blue Lagoon, İzlanda’nın turizm yıldızları arasında. Hava buz gibi deyiminin hakkını veriyor ama aynı esnada jeotermal suya sahip göletin sıcaklığı 40 dereceye kadar ulaşıyor. Suyunda yüksek miktarda silis ve sülfür olduğu için özellikle cilt hastalıklarına iyi geldiğine inananların adresi. Sedef hastalarının çokça ziyaret ettiği merkezde mecburen hijyene özellikle dikkat ediliyor. Göle girmeden önce ve sonra duş almak, dezenfekte havuzundan geçmek gibi bir çok önlem zorunlu kılınmış. Bu arada İzlanda’ya kadar gitmişken mutlaka balina gözlem turuna katılın derim. Unutulmaz bir anı yaşayacağınızdan emin olun.

Uzakdoğu Öğretisi, Batı Teknikleri
İspanya Valencia’da yer alan SHA Wellness Clinic dünyanın en ünlü sağlıklı yaşam kompleksleri arasında. 2016’da Condé Nast Traveller Johansens tarafından “En İyi Spa Destinasyonu”, Condé Nast Traveller Rusya tarafından ise “En İyi Spa Oteli” seçildi. Uzakdoğu öğretileriyle Batı tekniklerini harmanlıyorlar. SHA Academy adıyla yürüttükleri bir program da var; sağlıklı yaşam için ömür boyu uyulması gereken kuralları öğretiyorlar. Bruce Willis, Kylie Minogue, Donna Karan ve Barbara Streisand da kliniğin müdavimleri arasında.

360 Derece Sağlık
The LifeCo, 360 derece sağlık hizmeti sunan bir merkez. Sağlıklı yaşamın sadece kilo vermek olmadığını hatırlatması ve hayat kalitesini yükseltmesi açısından uyguladıkları programlar çok başarılı. Benzerleri yurtdışında çok fakat ülkemizde bu tip merkezlerin sayısı sınırlı. Antalya, Ankara, Bodrum ve Phuket olmak üzere 4 ayrı yerdeler. Bir de mavi yolculukla “denizde detoks” modelini başlattılar; hem tatil hem bakım arayanlar için hoş bir alternatif.

Romalıların Keşfettiği Kaynak
Baden Baden, Almanya’nın güneyinde, nehir kıyısındaki bir tepenin eteklerinde küçük bir kasaba.  Adı, Almancadaki “banyolar ya da banyo yapmak” anlamındaki “baden” kelimesinden geliyor. Suyundaki şifanın keşfi Romalılara kadar uzanıyor. Hatta şehirdeki Roma hamamı kalıntılarını hala görmek mümkün. Şehir ününü kral ve kraliçelerin uğrak noktası olmasına borçlu. 18. yüzyıldan itibaren popülerliği artan kent aslında sadece bir kaplıca merkezi değil; sanat, mimari ve doğa aşıkları için adeta cennet. Fremesberg Dağı’nın eteklerinde bulunan Gül Bahçesi (Rossenneuheitengarten) mükemmellik ödülü kazanmış olağanüstü güzellikte bir yer.

Doğanın Sunduğu Mutluluk
Avusturya’nın güneyindeki Wörthersee Gölü’nün kenarında yer alan Maria Wörth, tam donanımlı bir hastane ile 5 yıldızlı otel konforunun birleştirildiği bir adres.  Olağanüstü güzellikte bir doğanın içine kurulmuş. Göl ve dağ manzarasının birleşimini izlemek bile başlı başına mutluluk ve tazelenme nedeni. Alpler’in tertemiz atmosferinden faydalanılarak, açık havada spor terapileri uygulanıyor. Tuz ve oksijen terapilerinin de öncüsü olan merkez, aslında daha uzun ve sağlıklı yaşamaya yönelik terapiler bütününden oluşan bir tedavi uyguluyor. Kişiye özel detoks programları da olmazsa olmazları arasında. Liz Hurley, Sarah Ferguson, Rita Ora, Kevin Spacey merkezin müdavimi olan ünlü isimlerden birkaçı.

İstanbul’un Ortasındaki Lüks
Four Seasons Boshporus Otel’in 2 bin 100 metrekarelik oldukça büyük bir spa’sı var. Erkek, kadın ve çiftler olmak üzere 3 tür hamam ve VIP Spa Süit da cabası… Adeta törensel uygulamalarla sudaki sağlığı rafine bir lüksle harmanlayarak sunuyorlar. Modern ve minimal hatları geleneksel Türk banyo kültürüne ilişkin detaylarla birleştirmişler. Bu arada eklemek gerek otelin spa’sı 2010-2012 arasında 3 yıl üst üste Türkiye’nin En İyi Spa’sı seçildi; 2013 yılında da biri Travel + Leisure diğeri de World Spa Travel Magazine tarafından verilen iki ödül daha aldı.

UNESCO Koruması
İngiltere’deki Bath, Avrupa’daki kaplıcalar içinde hep ilk 5’te yer alan Roma döneminden kalma bir hamam. 1987 yılında UNESCO’nun Dünya Mirası Listesi’ne eklenmiş. Geçmişte etraftaki dağlarda bulunan çok sayıda şifalı suyun üzerine Romalılar tarafından  hamamlar yapılmış. Ardından da burası bir kaplıca kentine dönüşmüş. Şehirde görülecek çok şey var. Avon Nehri üzerine kurulan Pulteney Köprüsü’ne özellikle dikkat edin çünkü dünyada alışveriş merkezi özelliği taşıyan birkaç köprüden biri. 300 metre uzunluğundaki köprünün üzerinde dükkanlar sıralanıyor. Ünlü yazar Jane Austin de bir dönem Bath’da yaşamış. Evi bugün müze olarak ziyarete açık. Şehre tepeden bakan Alexandra Parkı, 18. yüzyılda düzenlenen Sydney Bahçeleri de görülmesi gerekenler listesinde.

BİLGİ

“Yazılarımı farklı tarihlerdeki ziyaretlerimin ardından kaleme aldım. Kaçınılmaz olarak güncel birçok bilgi içeriyor ama güncel demek bugünün dünyasında hız ve değişimin eş anlamlısı. Bu nedenle yazılarımı referans alıp seyahat planı yaparken değişken bilgileri  (tarihi mekanları ziyaret, yemek ve konaklama önerileri, ulaşım bilgileri vs.) kontrol etmeyi unutmayın. Ve siz de benim gibi “bilgi paylaştıkça güzel” felsefesine inananlardansanız, yazıları zenginleştireceğini düşündüğünüz detayları iletin. Yolunuz açık olsun, gezgin ruhunuz hiç yaşlanmasın!”
 • İstanbul

  Onda yaşamak yerine onu yaşamak gereken 7 tepeli şehrin; semtlerinden müzelerine, tarihinden camilerine kadar bilinen ve bilinmeyen köşeleri…

 • Türkiye

  Binlerce yıllık kültür hazinesi, medeniyetler beşiği topraklarımızı keşfetmek için kuzeyden güneye, doğudan batıya adım adım yolculuk…

 • Avrupa

  Yılın her dönemi ziyaret edilen ışıltılı başkentler, dünya hazinelerini saklayan müzeler, zarafet ve estetiği buluşturan kültürlerden izler…

 • Amerika & Avustralya

  Her zaman merak uyandıran coğrafyalar ve mesafelere aldırmadan gitmek isteyeceğiniz şehirler…

 • Asya & Afrika

  Doğa harikalarından kültür miraslarına, şaşırtıcı geleneklerden mimari başyapıtlara kadar sayısız hazine…

 • Özel Dosyalar

  Özel günlere ilişkin öneriler, ilginç konulara ilişkin yazılar, farklı coğrafyaları bir araya getiren karma konular…