SİENA

SİENA

Orta Çağ’a doğru zaman yolculuğuna çıkmak için İtalya en doğru yerlerden biri. Bu zaman yolculuğunun en güzel duraklarından biri ise Siena.

Tarihi dokusunu çok iyi korumuş; zaten UNESCO Dünya Miras Listesi’ne de girmiş. Üç tepe üzerine kurulu şehirde, her yol Piazza del Campo Meydanı’na çıkıyor. Tepeden bakınca deniz kabuğunu andıran meydana çıkan ara sokaklar parke taşlarla döşeli.

Siyah Beyaz Katedral

Evlerin hepsi birbirinden güzel. Kiliselerin mimari görkemi ise kendine hayran bırakıyor. Hatta dünyanın en büyük katedralinin burada yapılması istenmiş ve Duomo di Siena’nın inşası başlamış. Fakat salgın hastalıklar yüzünden planlandığı gibi gitmemiş işler. Uzun yıllar sonra bitirilse de en büyük olma iddiasını gerçekleştirememiş. Yine de İtalya’da göreceğiniz en ihtişamlı katedrallerden biri olduğu kesin! Siyah-beyaz taşların sütunlarla birleşmesiyle ortaya çıkan etkileyici bir atmosferi var.

 Mağaza Gezmeden Yapamayanlara

Meydanda yer alan çeşme Fonte Gaia, 14. yüzyılda yapılmış. “Benim için nerede olduğum fark etmez alışveriş de lazım” derseniz, o zaman Via Banchi di Sopra caddesinin yolunu tutmanız gerek. Lüks markaların vitrinleri arasında Orta Çağ havasından çıkıp günümüze dönmeniz birkaç saniye alacak. Trafiğe de kapalı olduğu için rahat rahat vitrin bakabilir, alışveriş yapabilirsiniz.

DİPNOT

Yazılarımı farklı tarihlerdeki ziyaretlerimin ardından kaleme aldım. Kaçınılmaz olarak güncel birçok bilgi içeriyor ama güncel demek bugünün dünyasında hız ve değişimin eş anlamlısı. Bu nedenle yazılarımı referans alıp seyahat planı yaparken değişken bilgileri  (tarihi mekanları ziyaret, yemek ve konaklama önerileri, ulaşım bilgileri vs.) kontrol etmeyi unutmayın. Ve siz de benim gibi “bilgi paylaştıkça güzel” felsefesine inananlardansanız, yazıları zenginleştireceğini düşündüğünüz detayları iletin.

Yolunuz açık olsun, gezgin ruhunuz hiç yaşlanmasın!

 • İstanbul

  Onda yaşamak yerine onu yaşamak gereken 7 tepeli şehrin; semtlerinden müzelerine, tarihinden camilerine kadar bilinen ve bilinmeyen köşeleri…

 • Türkiye

  Binlerce yıllık kültür hazinesi, medeniyetler beşiği topraklarımızı keşfetmek için kuzeyden güneye, doğudan batıya adım adım yolculuk…

 • Avrupa

  Yılın her dönemi ziyaret edilen ışıltılı başkentler, dünya hazinelerini saklayan müzeler, zarafet ve estetiği buluşturan kültürlerden izler…

 • Amerika & Avustralya

  Her zaman merak uyandıran coğrafyalar ve mesafelere aldırmadan gitmek isteyeceğiniz şehirler…

 • Asya & Afrika

  Doğa harikalarından kültür miraslarına, şaşırtıcı geleneklerden mimari başyapıtlara kadar sayısız hazine…

 • Özel Dosyalar

  Özel günlere ilişkin öneriler, ilginç konulara ilişkin yazılar, farklı coğrafyaları bir araya getiren karma konular…

DAHASI VAR

“Andrea Bocelli ve Toskana” ile “San Gimignano” yazılarıma göz atmayı da unutmayın.