ŞEYTAN SOFRASI VE EFSANELER

ŞEYTAN SOFRASI VE EFSANELER

Ayvalık’ta hem gündüz denizin keyfini çıkarmak hem de akşam güneşini muhteşem bir manzaraya karşı batırmak isterseniz, adresiniz Şeytan Sofrası olsun. Ayvalık adaları, Midilli, kızıl bir gökyüzü ve güzel bir esinti bekliyor sizi çıkacağınız tepede. Manzara kadar her yanına kurdelelerin bağlandığı bir tel kafes de dikkatinizi çekecek. İçinde devasa bir ayak izi var; şeytanın ayak izi olarak mitleştirilmiş. İlginç ama tepenin ve bu ayak izinin birbirinden çok farklı iki öyküsü var.

Linçten Kurtulan Münzevi

Tepeyi küllenmiş bir lav birikintisi oluşturmuş. Hikaye odur ki; 16. yüzyılda burada bir Rum münzevi yaşarmış. Kiliseden kovulması ve insanlardan uzakta sürdürdüğü yaşamı zamanla halkı rahatsız eder olmuş. Panalope yani şeytan lakabı takılmış. Şehirde uzun süren bir kuraklık dönemi baş gösterince herkes bir “günah keçisi” arar olmuş; şeytan varsa günah da vardır diye yaşanan zorluğun sebebinin Panalope olduğuna inanılmış. Birbirini galeyana getiren halk münzeviyi öldürmeye karar vermiş. Yaklaştıklarını gören Panalope ise geldiklerinde onları krallara layık ağırlamak ve canını kurtaracak zamanı kazanmak için muhteşem bir sofra kurmuş. Manzara zaten eşsiz. Kuraklık yüzünden aylarca perişan olan halk, harika bir manzaraya karşı kuş sütü eksik sofrayı görünce öfkesini de tepeye çıkış amacını da unutmuş… Onlar yemeklerin tadını çıkarırken, Panalope gizlice kaçıp kurtulmuş. Ona atıfla tepeye şeytanın sofrası denmiş.

Dev Ayak İzi

Ortada bir mit varsa çaput bağlamak da bozuk para atmak da yazılı olmayan kanunlar gibi… İnsanlar, dileğinin gerçekleşmesine aracı olduğuna inandığı bu sembolleri dünyanın farklı noktalarında tükenmez bir umutla uygulamaktan vazgeçmiyor. Ayvalık’ta, Şeytan Sofrası tepesine çıktığınızda da şeytanın ayak izi olarak adlandırılan yerde bolca madeni para ve çaput göreceksiniz. Öyküsü ise bu kez mitolojik. Zeus’un süt annesi olan ve Kaz Dağları’na da adını veren İda, oğlunu korumak için şeytanı gökyüzünden kovmuş. Üç ayağı olduğuna inanılan şeytan, kaçarken ayaklarından biriyle bu tepeye basarak o dev izi bırakmış. Şeytanın üç ayağından birinin Kaz Dağları’nda, birinin Midilli’de diğerinin de Ayvalık’ta olduğuna inanılır.

Tavşan Kulakları ve Cennet Tepeleri

Eklemem gerek, Şeytan Sofrası’nda günbatımı izlemek Ayvalık’ın en popüler aktiviteleri arasında, o yüzden de etraf kalabalık. Özçekim yapmaya çalışanlar ve telefonlarını taktıkları çubuklar dört bir yanda… Bu manzaranın tadını gerçek anlamda kim çıkarıyor, o kısmı muamma? Eğer aradığınız güzel manzaraya karşı gün batımı keyfi yaşamaksa; tavşan kulağına benzeyen 3 kayanın yer aldığı Tavşan Kulakları Tepesi ya da Cennet Tepesi diğer alternatifleriniz. Manzara yine şahane ama çevre daha sakin.

DİPNOT

Yazılarımı farklı tarihlerdeki ziyaretlerimin ardından kaleme aldım. Kaçınılmaz olarak güncel birçok bilgi içeriyor ama güncel demek bugünün dünyasında hız ve değişimin eş anlamlısı. Bu nedenle yazılarımı referans alıp seyahat planı yaparken değişken bilgileri  (tarihi mekanları ziyaret, yemek ve konaklama önerileri, ulaşım bilgileri vs.) kontrol etmeyi unutmayın. Ve siz de benim gibi “bilgi paylaştıkça güzel” felsefesine inananlardansanız, yazıları zenginleştireceğini düşündüğünüz detayları iletin.

Yolunuz açık olsun, gezgin ruhunuz hiç yaşlanmasın!

 • İstanbul

  Onda yaşamak yerine onu yaşamak gereken 7 tepeli şehrin; semtlerinden müzelerine, tarihinden camilerine kadar bilinen ve bilinmeyen köşeleri…

 • Türkiye

  Binlerce yıllık kültür hazinesi, medeniyetler beşiği topraklarımızı keşfetmek için kuzeyden güneye, doğudan batıya adım adım yolculuk…

 • Avrupa

  Yılın her dönemi ziyaret edilen ışıltılı başkentler, dünya hazinelerini saklayan müzeler, zarafet ve estetiği buluşturan kültürlerden izler…

 • Amerika & Avustralya

  Her zaman merak uyandıran coğrafyalar ve mesafelere aldırmadan gitmek isteyeceğiniz şehirler…

 • Asya & Afrika

  Doğa harikalarından kültür miraslarına, şaşırtıcı geleneklerden mimari başyapıtlara kadar sayısız hazine…

 • Özel Dosyalar

  Özel günlere ilişkin öneriler, ilginç konulara ilişkin yazılar, farklı coğrafyaları bir araya getiren karma konular…

DAHASI VAR

Bölge hakkında daha fazlasını merak edenler, “Ayvalık” ve “Cunda” yazılarıma göz atmayı da unutmayın.