SAO PAULO’NUN YILDIZLARI

SAO PAULO’NUN YILDIZLARI

SAO PAULO’NUN YILDIZLARI

Sao Paulo Katedrali
16’ncı yüzyıl sonunda Portekizlilerin inşa ettiği kilise birkaç kez yıkılıp yerine yenisi yapılmış. 1913’te bugünkü, Rönesans mimarisinden izler taşıyan görkemli katedralin inşaatı başlamış. Dünyanın dördüncü büyük neo gotik katedrali 8 bin kişilik. Genişliği 50, uzunluğu 100 metreden fazla. Yapımında 800 tondan fazla mermer kullanılmış.

Marcodo Municipal
1928’de inşa edilen barok bina şehrin en büyük alışveriş mekanı, meyve ve baharat pazarı. İçinde 300’den fazla tezgah var. Pencereleri renkli camlarla süslü. 2003’teki restorasyonda eklenen asma katta restoranlar, etkinlik salonu bulunuyor.

Mosterio Sao Bento
Aziz Benedict Manastırı, Katedral Meydanı’nın (Praça de Se) kuzeyinde. Neo gotik yapı Benedikt mezhebi papazlarınca 16’ncı yüzyılda yapılmış. Altın süslemeli altarı 2003’te Guggenheim Müzesi’nde sergilenmişti. Manastırın bir parçası olan kilisede göreceğiniz asma kat zamanın zenginlerinin ayini izlediği yermiş. Halk zemin katta, köleler bahçede dururmuş. 1828’de Brezilya’nın ilk hukuk fakültesi de burada kurulmuş. Sadece vitrayları için bile görmeye değer.

Ibirapuera Parkı
1,5 milyon metrekarelik parkı ünlü mimar Oscar Niemeyer tasarlamış. Sao Paolo’nun 400’üncü yaşgünü için 1954’te yapılan göleti, yürüyüş ve koşu parkurlarıyla şehrin gözdeleri arasında. Saat 20.00’ye kadar açık.

Centro Cultural Sao Paulo
Şehrin iftihar ettiği kültür merkezi. Sinema, tiyatro salonlarının yanı sıra karikatür kütüphanesi var.

Edificio Italia
46 katlı İtalya Apartmanı en güzel manzaralı yapı. Romantik akşam yemeği için tercih edilen mekanın fiyatları biraz yüksek. Manzaranın keyfini bir içkiyle de çıkarabilirsiniz. Rezervasyon gerekebilir.(www.edificioitalia.com.br)

Luz Tren Garı
Edificio Italia ile aynı meydanda, Praça de Republica’daki istasyon şehrin kahve ticaretini kolaylaştırmak amacıyla 19’uncu yüzyılda İngiltere Glasgow’da inşa edilmiş. Sökülüp taşınmış, Sao Paulo’da yeniden monte edilmiş.

Edificio Copan
38 katlı bu yapı da Oscar Niemeyer’in eseri. Girişindeki kafe ve barlar sadece şehirlilerin değil yorgun turistlerin de uğrağı. Cafe Floreste ve Bar da Dona Onça en çok rağbet gören mekanlar. Brezilya’nın ünlü içkisi caipirinha’nın tadına bakmayı unutmayın. Üst katlarda ise konutlar var. (www.copansp.com.br)

Paulista Bulvarı
Şehrin finans merkezi ve en önemli caddelerinden. Sanat, alışveriş düşkünlerinin uğrak yeri. Borsa binası, MASP (Sanat Müzesi) ve en şık, pahalı markalar bu caddede.

BİLGİ

“Yazılarımı farklı tarihlerdeki ziyaretlerimin ardından kaleme aldım. Kaçınılmaz olarak güncel birçok bilgi içeriyor ama güncel demek bugünün dünyasında hız ve değişimin eş anlamlısı. Bu nedenle yazılarımı referans alıp seyahat planı yaparken değişken bilgileri  (tarihi mekanları ziyaret, yemek ve konaklama önerileri, ulaşım bilgileri vs.) kontrol etmeyi unutmayın. Ve siz de benim gibi “bilgi paylaştıkça güzel” felsefesine inananlardansanız, yazıları zenginleştireceğini düşündüğünüz detayları iletin. Yolunuz açık olsun, gezgin ruhunuz hiç yaşlanmasın!”
 • İstanbul

  Onda yaşamak yerine onu yaşamak gereken 7 tepeli şehrin; semtlerinden müzelerine, tarihinden camilerine kadar bilinen ve bilinmeyen köşeleri…

 • Türkiye

  Binlerce yıllık kültür hazinesi, medeniyetler beşiği topraklarımızı keşfetmek için kuzeyden güneye, doğudan batıya adım adım yolculuk…

 • Avrupa

  Yılın her dönemi ziyaret edilen ışıltılı başkentler, dünya hazinelerini saklayan müzeler, zarafet ve estetiği buluşturan kültürlerden izler…

 • Amerika & Avustralya

  Her zaman merak uyandıran coğrafyalar ve mesafelere aldırmadan gitmek isteyeceğiniz şehirler…

 • Asya & Afrika

  Doğa harikalarından kültür miraslarına, şaşırtıcı geleneklerden mimari başyapıtlara kadar sayısız hazine…

 • Özel Dosyalar

  Özel günlere ilişkin öneriler, ilginç konulara ilişkin yazılar, farklı coğrafyaları bir araya getiren karma konular…