SAO PAULO

SAO PAULO

BREZİLYA’NIN KÜLTÜR POTASI SAO PAULO

Sao Paulo, farklı ülke ve kökenlerden kişileri buluşturan kültürel bir mozaik. Japonya dışında en fazla Japon’un bulunduğu kent. Brezilya’da zenginlik, dinamizm, hırs ve keyfin adresi. Gökdelenleri, caddelerinde işe koşturan takım elbiselilerle ilk bakışta işkolik bir şehir izlenimi uyandırsa da yanılmayın, Sao Paulo aslında tarihin, modanın ve eğlencenin de adresi. Geçmişte Türkiye’den 30 saati aşan yolculuklar İstanbul’dan direkt uçuşlarla 14 saate indi.

İsmini Tarsuslu Pavlus’tan Alıyor
1554’te Portekizli Cizvit papazlarının kurduğu şehre, Tarsus’ta doğan Aziz Pavlus’tan esinlenerek Aziz Paul adı verilmiş. Verimli toprakları sayesinde hızla gelişmiş. Oluşturulan kahve bahçeleri 19’uncu yüzyılda zenginleşmeyi getirmiş. Sanayileşme, finans sektörünün büyümesi kente İspanya ve Portekiz başta olmak üzere pek çok ülkeden göçmen çekmiş. Bugün 20 milyon nüfusuyla kıtanın en büyük şehri. Tüm Latin Amerika’da İspanyolca konuşulurken, eski Portekiz sömürgesi Brezilya’da Portekizce konuşuluyor.

Müze Seçmekte Zorlanacaksınız
Gerçek anlamda bir müzeler şehrindesiniz. Bazılarında ne yazık ki etiketleme yetersiz. Güney Amerika’nın en gözde müzelerinden Museu de Arte de Sau Paulo, sanat kütüphanesi ile yaklaşık 8 bin objeyi barındırıyor. (www.masp.art.br)

Memorial do Imigrante, göçmenlere, göç tarihine ayrılmış. (www.memorialdoimigrante.org.br)

Museu do Ipiranga’da kentin kuruluşundan bu yana gelişimine tanık olacaksınız. (www.mp.usp.br)

Şehrin en güzel sanat müzelerinden Pinacoteca bir okula kurulmuş. Bahçesindeki heykeller dikkat çekiyor. (www.pinacoteca.org.br)

Ibirapuera Parkı’ndaki Museu de Arte Moderna, Picasso eserlerine de ev sahipliği yapıyor.

Centro Cultural Banco do Brasil, araç trafiğine kapalı bir yolda, eski banka binasına kurulmuş sanat merkezi.

Ne Yenir?
Sao Paulo’da farklı kültürlerin mutfaklarını bulabilirsiniz. Afrika etkisiyle ortaya çıkan siyah fasulye milli yemeğe dönüşmüş. Sao Paulo deyince tabii ki akla ilk önce et geliyor. Mangalda ızgarayı (chourasco) tatmadan şehirden ayrılmayın, her türlü etten yapılabiliyor. İspanyol “tapas”ı benzeri atıştırmalık satan mekanları her köşe başında bulabilirsiniz. Paulistalar (Sao Paulo halkı) meyveyi o kadar çok seviyor ki tatlıları bile meyveli. Ananas, mango, sütlü tatlılar çok popüler.

Akşam yemekleri saat 21.00’de başlıyor, gece yarısından sonra da sürüyor.

Geç saate kadar süren eğlenceden sonra pastane benzeri padoca’lara gidiliyor. Kahvaltı için de uğrayabilirsiniz. Meyve suyunuzun yanında “Pao na chapa,” özel tereyağlı ekmeği tatmayı unutmayın.

Sert İçki Sevenlere Cachaça
Osmanlı’ya ilk kahve 1550’lerde Yemen’den gelmiş, günümüzde ise Türk kahvesi Brezilya’dan geliyor. Şehri keşfederken küçük keyif molaları verdiğinizde Brezilya’nın ünlü kahvelerinin tadına mutlaka bakın. Farklı çeşitler arasından damak zevkinize yakını bulacaksınız. Sert içkilerden hoşlanıyorsanız Sao Paulo’ya özgü “Cachaça”yı (kaşasa okunuyor) deneyin. İnanması zor ama binlerce çeşit. Meyve sevenlere önerilebilecek içki kokteyller. Alkolden hoşlanmayanlara keyifli, serinletici taze hindistancevizi suyu ya da naneli ananas öneririm.

BİLGİ

“Yazılarımı farklı tarihlerdeki ziyaretlerimin ardından kaleme aldım. Kaçınılmaz olarak güncel birçok bilgi içeriyor ama güncel demek bugünün dünyasında hız ve değişimin eş anlamlısı. Bu nedenle yazılarımı referans alıp seyahat planı yaparken değişken bilgileri  (tarihi mekanları ziyaret, yemek ve konaklama önerileri, ulaşım bilgileri vs.) kontrol etmeyi unutmayın. Ve siz de benim gibi “bilgi paylaştıkça güzel” felsefesine inananlardansanız, yazıları zenginleştireceğini düşündüğünüz detayları iletin. Yolunuz açık olsun, gezgin ruhunuz hiç yaşlanmasın!”
 • İstanbul

  Onda yaşamak yerine onu yaşamak gereken 7 tepeli şehrin; semtlerinden müzelerine, tarihinden camilerine kadar bilinen ve bilinmeyen köşeleri…

 • Türkiye

  Binlerce yıllık kültür hazinesi, medeniyetler beşiği topraklarımızı keşfetmek için kuzeyden güneye, doğudan batıya adım adım yolculuk…

 • Avrupa

  Yılın her dönemi ziyaret edilen ışıltılı başkentler, dünya hazinelerini saklayan müzeler, zarafet ve estetiği buluşturan kültürlerden izler…

 • Amerika & Avustralya

  Her zaman merak uyandıran coğrafyalar ve mesafelere aldırmadan gitmek isteyeceğiniz şehirler…

 • Asya & Afrika

  Doğa harikalarından kültür miraslarına, şaşırtıcı geleneklerden mimari başyapıtlara kadar sayısız hazine…

 • Özel Dosyalar

  Özel günlere ilişkin öneriler, ilginç konulara ilişkin yazılar, farklı coğrafyaları bir araya getiren karma konular…

AKLINIZDA BULUNSUN

Türkiye’den 4 saat geride.

Geniş metro ağı gezginlerin hayatını kolaylaştırıyor.

Metro gibi otobüs hatları da renklerle belirlenmiş.

Şoförler Portekizce’den başka dil bilmiyor. İneceğiniz durağı çok iyi bilmeniz gerek.

Taksiye yazılı adresle binin, çünkü şoföre derdinizi anlatma şansınız olmayacak.