SAN GİMİGNANO

SAN GİMİGNANO

San Gimignano ile ilgili ilk izlenimim şuydu: Sanki etrafını çevreleyen kalenin içine bir masal şehri saklamışlar… Yaklaşırken önce kulelerin ihtişamı ve bir merak sarıyor. Tanışıp da sokaklarını adımlamaya başladıkça da tarihin nasıl bu kadar güzel korunabildiğine hayret ediyorum.

Dünyanın farklı köşelerinde 1500’e yakın şehir görmüş biri olarak, bu hissi her yaşadığımda ülkemizde koruyamadığımız yerler bir bir geçiyor gözümün önünden, tarihe vefasızlığımıza üzülüyorum.

Güç Gösterisi Kuleler

Her devrin zenginliğini gösterme ve güç dengelerini kendinden yana çevirme çabası farklı. San Gimignano’nun eski sahipleri de yaptırdıkları kuleler ile üstünlük sağlamaya çalışmış. Soylu aileler tarafından yaptırılan bu kuleler aslında 76 taneymiş. İnsan bu küçücük kasabada bu kadar kuleyi nereye yapmışlar diye düşünmeden edemiyor! Bugüne sadece 14 tanesi ulaşmış, hepsi de birbirinden güzel.

Her Köşede Sanat

San Gimignano’da çok şık dükkanlar ve inanılmaz güzel sanat galerileri var. Hatta tam bu sıralarda, galerilerden biri dünyaca ünlü heykeltraş Anish Kapoor’un sergisine ev sahipliği yapıyor. Görmek ister misiniz bilmem ama bir de işkence müzesi yapmışlar.

Meşhur Dondurma

İtalya denince akla gelen ilk lezzetlerden biri dondurma. San Gimignano’nun merkezi olan Cisterne Meydanı’nda çok lezzetli bir İtalyan dondurması yedim; giderseniz Dondoli markası aklınızda bulunsun. Benim gibi siz de çok severseniz, kulaklarımı çınlatırsınız! Aslında kasabada yiyeceğiniz her şeyi seveceksiniz çünkü öyle güzel bir konumda ki… Bereketli toprakların ortasında tarım için cennet gibi bir noktada kurulan kasaba kendi kendine yeterek gelmiş bugünlere.

DİPNOT

Yazılarımı farklı tarihlerdeki ziyaretlerimin ardından kaleme aldım. Kaçınılmaz olarak güncel birçok bilgi içeriyor ama güncel demek bugünün dünyasında hız ve değişimin eş anlamlısı. Bu nedenle yazılarımı referans alıp seyahat planı yaparken değişken bilgileri  (tarihi mekanları ziyaret, yemek ve konaklama önerileri, ulaşım bilgileri vs.) kontrol etmeyi unutmayın. Ve siz de benim gibi “bilgi paylaştıkça güzel” felsefesine inananlardansanız, yazıları zenginleştireceğini düşündüğünüz detayları iletin.

Yolunuz açık olsun, gezgin ruhunuz hiç yaşlanmasın!

 • İstanbul

  Onda yaşamak yerine onu yaşamak gereken 7 tepeli şehrin; semtlerinden müzelerine, tarihinden camilerine kadar bilinen ve bilinmeyen köşeleri…

 • Türkiye

  Binlerce yıllık kültür hazinesi, medeniyetler beşiği topraklarımızı keşfetmek için kuzeyden güneye, doğudan batıya adım adım yolculuk…

 • Avrupa

  Yılın her dönemi ziyaret edilen ışıltılı başkentler, dünya hazinelerini saklayan müzeler, zarafet ve estetiği buluşturan kültürlerden izler…

 • Amerika & Avustralya

  Her zaman merak uyandıran coğrafyalar ve mesafelere aldırmadan gitmek isteyeceğiniz şehirler…

 • Asya & Afrika

  Doğa harikalarından kültür miraslarına, şaşırtıcı geleneklerden mimari başyapıtlara kadar sayısız hazine…

 • Özel Dosyalar

  Özel günlere ilişkin öneriler, ilginç konulara ilişkin yazılar, farklı coğrafyaları bir araya getiren karma konular…

DAHASI VAR

“Siena” ile “Andrea Bocelli ve Toskana” yazılarıma da göz atmayı unutmayın.