SAINT BARTHELEMY

SAINT BARTHELEMY

Kristof Kolomb 1493’te St.Barthelemy Adası’nı keşfettiği zaman yerlilerin kullandığı isim olan “Ouanalao”yu değiştirmiş ve kardeşi Bartholome’nin adını vermiş. Ada bugün Fransa’nın egemenliği altında.

Topu topu 21 kilometrekarelik bir alanı var. Kısa adı St. Barths olan ada, huzur bulup rahatlamak ve canlanmak isteyenler için yaratılmış adeta. St. Barths’ta misafirlerin en keyif aldığı etkinliklerin başında yemek, içmek, alışveriş ve dünyanın değişik yörelerine ait masajları yaptırmak olduğunu söylersem adanın hedonistler için bir cennet olduğu daha kolay anlaşılır.

Saint Barthelemy’ye bir yolculuk planlarken aklınızda tutmanız gereken en önemli noktaysa hiçbir şeyin ucuz olmadığı. Burası zenginlerin ve ünlülerin tatil mekânı… Saint Barthelemy’in çok fazla plajı var ve birçoğu da misafirlerini ağırlama konusunda uzman. Üstsüz güneşlenmenin çok yaygın olduğu bembeyaz kumsalların üzerinde yürürken her an ünlü bir film yıldızına rastlayabilirsiniz. Plajlar arasında en ünlü olanı ise St. Jean Plajı.

Ada, tarihi ve doğal güzelliklere sahip her yer için bir örnek olmalı çünkü burada betonlaşmaya geçit verilmiyor. Yeni yapılan oteller 12 odadan fazla inşa edilemiyor. Böylece sadece yerli halkın değil misafirlerin de manzaranın keyfini doyasıya yaşamaları mümkün oluyor. Gustavia ülkenin başkenti ve ana limanı. Günümüz lüks tüketim malları, son moda ve pahalı giysiler, Gustavia’nın şık dükkânlarında adanın misafirlerini bekliyor. Hem İsveç hem de Fransız sömürge dönemlerinden kalan binalarını korumayı başarmışlar. Şehrin tarihini ve kültürünü daha yakından tanımak isteyenlere önerim şehir müzesi için de vakit ayırmaları.

Görülmesi gereken bir diğer yapı da 1787’de İsveçliler tarafından inşa edilen Gustave Kalesi. Kaleye gitmek için katedeceğiniz yolun manzarası bile ayırdığınız vakte değer. Limandan sadece birkaç kilometre uzaklıktaki Shell Kumsalı’nı (Shell Beach) da listenize dahil etmeyi unutmayın. Kayaların oluşturduğu doğal dalgakıranın koruması altındaki kumsal, hem adanın en güzel plajlarından biri hem de restoranlarında sakinliğin ve huzurun tadını çıkarabileceğiniz bir yer.

DİPNOT

Yazılarımı farklı tarihlerdeki ziyaretlerimin ardından kaleme aldım. Kaçınılmaz olarak güncel birçok bilgi içeriyor ama güncel demek bugünün dünyasında hız ve değişimin eş anlamlısı. Bu nedenle yazılarımı referans alıp seyahat planı yaparken değişken bilgileri  (tarihi mekanları ziyaret, yemek ve konaklama önerileri, ulaşım bilgileri vs.) kontrol etmeyi unutmayın. Ve siz de benim gibi “bilgi paylaştıkça güzel” felsefesine inananlardansanız, yazıları zenginleştireceğini düşündüğünüz detayları iletin.

Yolunuz açık olsun, gezgin ruhunuz hiç yaşlanmasın!

 • İstanbul

  Onda yaşamak yerine onu yaşamak gereken 7 tepeli şehrin; semtlerinden müzelerine, tarihinden camilerine kadar bilinen ve bilinmeyen köşeleri…

 • Türkiye

  Binlerce yıllık kültür hazinesi, medeniyetler beşiği topraklarımızı keşfetmek için kuzeyden güneye, doğudan batıya adım adım yolculuk…

 • Avrupa

  Yılın her dönemi ziyaret edilen ışıltılı başkentler, dünya hazinelerini saklayan müzeler, zarafet ve estetiği buluşturan kültürlerden izler…

 • Amerika & Avustralya

  Her zaman merak uyandıran coğrafyalar ve mesafelere aldırmadan gitmek isteyeceğiniz şehirler…

 • Asya & Afrika

  Doğa harikalarından kültür miraslarına, şaşırtıcı geleneklerden mimari başyapıtlara kadar sayısız hazine…

 • Özel Dosyalar

  Özel günlere ilişkin öneriler, ilginç konulara ilişkin yazılar, farklı coğrafyaları bir araya getiren karma konular…