ROMA

ROMA

ROMA’da AŞK

BAHARDA ROMA’ YA AŞIK OLUN..

Üç bin yıllık bir tarihe sahip Roma’ya aşık olmamak imkansız, tıpkı Roma’ da aşık olmamanın imkansızlığı gibi. Bir şehir düşünün ki aşkı tarihinin her köşesinde yaşamış,  düşünün ki aşkı tanrılarına adamış. Tanrıçasını yaratmış mitolojisinde. Göklere sığdıramamış Venüs’ünü, şehrin her yerine nakşetmiş. Roma’ nın soğuk taşlarını ısıtmış Venüs heykellerinin ateşiyle.  Adını bile aşka benzetmiş. Roma demiş, Amorun ikiz kardeşi olmuş. ROMA’yı tersinden okuduğunuzda bir sürprizle karşılaşıyorsunuz: AMOR yani AŞK…

Borghese’ den Poppolo’ ya… 

İşte böyle bir şehir Roma.  Üç bin yıldır açan şehrin bahar çiçeklerinin bir kez daha açtığına tanık olun, çekin içinize üç bin yılın bahar kokularını. Uzanın Borghese Bahçeleri’nin çimenlerine, dikkatle bakın gökyüzüne belki Roma Tanrılarını bulutların arasından size bakarken görürsünüz. Sonra bırakın kendinizi tatlı yokuşuna Borghese’ nin, Pincio Bahçeleri’ne gelin. Yüzlerce büstün arasında dolaşın belki tanıdık bir yüz bulursunuz ümidiyle. Sonra yola devam edin. Poppolo Meydanı’ nı seyredin tepeden. Meydanın ortasındaki Roma’nın en büyük dikilitaşının taa Mısır’dan buralara getirilebilmesinin şaşkınlığını yaşayın. Etrafındaki 16 sfenks ile Mısır kültürünün Roma’ ya yansımasına şahit olun.

Modanın merkezi via del Corso…
Yürüyün meydandan Via del Corso boyunca. Modanın merkezini, dünyanızın merkezi yapın bir süreliğine. Markalar ısıtsın içinizi biraz da. Yolun sonundaki bembeyaz Venedik Meydanı’nın görkemli anıtını yazın belleğinize.

Üç aşık çiftin buluşma noktası… Aşk Çeşmesi mi? Trevi mi?
Bırakın tabelalar götürsün sizi bizim aşkı yakıştırdığımız, Aşk Çeşmesi dediğimiz Trevi Çeşmesi’ne. Papa 12. Clement, heykeltıraş Nicola Salvi’ye yaptırtmış bu çeşmeyi. Trevi, İtalyanca “üç yol” anlamına geliyor ya. Bu ismi çeşmenin bulunduğu meydana çıkan üç yoldan dolayı almış diyorlar. Ama üç yeraltı su yolunun aynı noktada toplanmasından bu ismi aldığını söyleyen tarihçiler de var.  Siz istediğinize inanın, derseniz ki biz üç aşık çiftin buluşma noktası olarak biliyorduk, bu da kabulümüz. En güzelini yakıştırdınız deriz.

Önemli olan bir dileğinizin, umudunuzun olması..
Buraya gelen herkes Roma’ya yeniden gelmek için sırtını çeşmeye dönüp sağ eliyle sol omuzunun üstünden çeşmeye parayı atıyor. Eğer bunu yaparsa o kişinin dileği gerçekleşir ve Roma’ya tekrar gelirmiş. Bizler ise en güzelini dileyip, aşk ile ilgili dilek tutup para atıyoruz. Siz içinizden ne geliyorsa onun için dilek tutun. Önemli olan bir dileğinizin, umudunuzun olması! Tatlı Hayat, Roma Tatili, Çeşme’de Üç Para, İtalya’da Aşk filmlerinde hep  Trevi Çeşmesi’ne bozuk para atıp dilek dilemişler çeşmeden. Şimdi alın haritanızı, bırakın kendinizi tabelaların güven verici tariflerine. Yürüyün İspanyol Merdivenlerine..

Tam 135 basamak var tırmanacak. İspanyol Merdivenleri…
Tatlı yorgunluğa değecek emin olun, yorulmayacaksınız söz veriyorum. Merdivenleri süsleyen pembe açelyalarda dans eden kelebekleri izlerken, basamaklara oturmuş çifte kumrulara tebessümünüzü ihmal etmeyin. Onlar da Roma aşkının etkisindeler sizin gibi. Çıkın en tepeye. Şimdi dönün arkanızı tepedeki kiliseye. Bir kez daha nefessiz kalın Roma’ nın ihtişamlı görüntüsüyle. Merdivenlerin ilk basamağına inin, Babington’s çay evi 1893 yılından beri burada, İspanyol  Meydanı’nında. Soluklanmak ve bir fincan çay içmek için sizleri bekliyor köşede. Çay içmenin de bir sanat olduğunu hatırlatacak tüm zarafetiyle..

Antik Roma’ dan bir miras… Pantheon
Tanrılara şükretmek için  Augustus’un damadı Agrippa tarafından yaptırılmış. Roma mimarisinin bu olağanüstü harikası bugünlere kalabilmiş. Pantheon’un sıradışı mimarisinin dar sokaklardan önünüze tüm görkemiyle çıkmasına hazırlanın. Dapdar orta çağ sokaklarından meydana geldiğinizde sizi böyle devasa eserle kuytuda karşılayan Roma’nın hoş bir sürpriziyle mutlu olun. 43 metrelik kubbeye hayran kalın ama,  kubbenin ortasındaki  Oculus adında 8 metre genişliğindeki koca deliğin de gönlünü alın. En az kubbe kadar hak ediyor hayran kalınmayı. Derler ki yağmur girmezmiş içeri bu koca pencereden. Bahar yağmurlarını bekleyin içeride. Yağmurlar sizi ıslatsa da içerde mutlu olun,  ıslatmasa da.

Roma’ nın en güzellerinden bir tanesi. Navona Meydanı..
33 bin kişilik bir yarış alanındasınız. Yıllara  burası bile dayanamamış yıkılmış, ama küllerinden doğmuş Zümrüd-ü Anka kuşu gibi ve  Navona Meydanı olmuş. 2000 yıl önce yapılmış olsa bile aslını inkar etmemiş, elips şeklini korumuş. Meydandaki üç çeşmenin en ünlüsü ortadaki.  Mimar Bernini dünyanın dört büyük nehrini betimlemiş, dört nehir çeşmesi demiş adına da. Asya’daki Ganj, arkasına yaslanmış olan Avrupa’daki Tuna, dikilitaşa eğilmiş duran Amerika’daki Rio del Plata. Bir kolu havada diğer kolunun üzerine yaslanmış olan da Afrika’daki Nil. Dinlenin meydanda biraz. Daha yolumuz var Antik Roma yolcuğuna..

Venedik Meydanı’ ndan Colloseum’ a…
O beyaz düğün pastası taklidi yapan Venedik Meydanı anıtına gidin şimdi. Görkemli Colloseum’ a doğru yürürken imparator geçidi denen yoldan yürüyüp kalıntılar arasında gezinen Romalı ruhları ziyarete. Bakmayın Venedik dediklerine gondol da yok, kanal da. Meydandaki binayı Venedikli bir kardinal yaptırmış. Buradaki 2. Vittorio Emanuelle Anıtı’nın, Bergama’dan Berlin’e götürülen Zeus Altar’ından esinlenerek yapıldığı söyleniliyor, bir bakın bakalım bulacak mısınız bizim buralardan izler?

Dünyanın en ünlü turistik yapılarından biri olduğuna bakmadan yürüyün antik tiyatroya. Rengi kızıl olmalıymış duvarların, burada öldürülen nice gladyatörün kanıyla yıkandığından. 2007 yılında Dünya’nın Yeni Yedi Harikası’ndan biri olarak seçilmiş, belli ki affedilmiş.

Gül bahçelerinin arasından Aventine Tepesi’ne..
Kan kırmızısından gül kırmızısına dönün şimdi. Tırmanın gül bahçelerinin arasından Aventine Tepesi’ne. Orta Çağ’ın  Savelli ailesinin kale bahçesine çıkın, sevgililerin buluştuğu portakal bahçesine. Karşınızdaki manzaraya bir bakın. Altta çınar ağaçları arasında akan Tiber Nehri, karşıda Trastevere ve Gianicolo Tepesi, Aziz Pietro Bazilikası’nın görkemli kubbesi, kubbeler, kubbeler ve Yahudi Mahallesi’nde yer alan kare şeklindeki kubbesiyle bir sinagog. Ve şükredin bu tepeden dünya gözüyle Roma’yı görmek nasip oldu diye…

BİLGİ

“Yazılarımı farklı tarihlerdeki ziyaretlerimin ardından kaleme aldım. Kaçınılmaz olarak güncel birçok bilgi içeriyor ama güncel demek bugünün dünyasında hız ve değişimin eş anlamlısı. Bu nedenle yazılarımı referans alıp seyahat planı yaparken değişken bilgileri  (tarihi mekanları ziyaret, yemek ve konaklama önerileri, ulaşım bilgileri vs.) kontrol etmeyi unutmayın. Ve siz de benim gibi “bilgi paylaştıkça güzel” felsefesine inananlardansanız, yazıları zenginleştireceğini düşündüğünüz detayları iletin. Yolunuz açık olsun, gezgin ruhunuz hiç yaşlanmasın!”
 • İstanbul

  Onda yaşamak yerine onu yaşamak gereken 7 tepeli şehrin; semtlerinden müzelerine, tarihinden camilerine kadar bilinen ve bilinmeyen köşeleri…

 • Türkiye

  Binlerce yıllık kültür hazinesi, medeniyetler beşiği topraklarımızı keşfetmek için kuzeyden güneye, doğudan batıya adım adım yolculuk…

 • Avrupa

  Yılın her dönemi ziyaret edilen ışıltılı başkentler, dünya hazinelerini saklayan müzeler, zarafet ve estetiği buluşturan kültürlerden izler…

 • Amerika & Avustralya

  Her zaman merak uyandıran coğrafyalar ve mesafelere aldırmadan gitmek isteyeceğiniz şehirler…

 • Asya & Afrika

  Doğa harikalarından kültür miraslarına, şaşırtıcı geleneklerden mimari başyapıtlara kadar sayısız hazine…

 • Özel Dosyalar

  Özel günlere ilişkin öneriler, ilginç konulara ilişkin yazılar, farklı coğrafyaları bir araya getiren karma konular…