PORTO CERVO

PORTO CERVO

ZÜMRÜT SAHİLLERE YELKEN AÇMAK

Adını son yıllarda sıkça duyduğumuz yerlerden biri Porto Cervo. Hollywood yıldızlarının, dünyaca ünlü futbolcuların, jet sosyetenin tatil tercihi olan İtalya’nın bu küçük ama büyüleyici kenti ve aynı bölgede yer alan Costa Smeralda sahilleri, Sardinya Adası’na bağlı. Bölgenin coğrafi yapısı, küçük adalardan oluşan bir takımada görünümünde. Bu da yat yarışları için doğal bir parkur sağlıyor. Sadece her sabah yarış öncesi hava koşulları etkinlik komitesi tarafından kontrol edilerek, rota belirleniyor.

Amatörlerin Profesyonellerle İmtihanı
Dünyaca ünlü lüks tüketim markalarından Loro Piano’nun adını taşıyan ve firmanın düzenleyicisi olduğu yat yarışları, denizcilik tutkunlarının heyecanla takip ettiği bir etkinlik. Yarış; süperyat sahiplerini, profesyonel yatçıları, yelken sporcularını ve benim gibi amatörleri aynı organizasyonda buluşturan yelpazeye sahip. Loro Piano’nun yatçılık sektöründeki tüketiciler ile kurduğu bağları güçlendirmek adına gerçekleştirdiği bu prestijli organizasyon, 2009’dan bu yana yılda iki kez düzenleniyor.

Lüksün Sıradanlaştığı Yer
Porto Cervo, lüks markaların deyim yerindeyse çıkartma yaptığı bir kent. Adaya gelen turistlerin dünyanın en zengin isimlerinden oluşması, açılan mağazaların profiline de yansımış. Dünyaca ünlü lüks tüketim markalarının birbiri ardına sıralandığı caddeler, alışveriş yaparken etiketine bakmayı sevmeyenlerin tercihi oluyor. Zaten alışverişlerin çoğu da ihtiyaçtan değil keyiften yapılıyor.

BİLGİ

“Yazılarımı farklı tarihlerdeki ziyaretlerimin ardından kaleme aldım. Kaçınılmaz olarak güncel birçok bilgi içeriyor ama güncel demek bugünün dünyasında hız ve değişimin eş anlamlısı. Bu nedenle yazılarımı referans alıp seyahat planı yaparken değişken bilgileri  (tarihi mekanları ziyaret, yemek ve konaklama önerileri, ulaşım bilgileri vs.) kontrol etmeyi unutmayın. Ve siz de benim gibi “bilgi paylaştıkça güzel” felsefesine inananlardansanız, yazıları zenginleştireceğini düşündüğünüz detayları iletin. Yolunuz açık olsun, gezgin ruhunuz hiç yaşlanmasın!”
 • İstanbul

  Onda yaşamak yerine onu yaşamak gereken 7 tepeli şehrin; semtlerinden müzelerine, tarihinden camilerine kadar bilinen ve bilinmeyen köşeleri…

 • Türkiye

  Binlerce yıllık kültür hazinesi, medeniyetler beşiği topraklarımızı keşfetmek için kuzeyden güneye, doğudan batıya adım adım yolculuk…

 • Avrupa

  Yılın her dönemi ziyaret edilen ışıltılı başkentler, dünya hazinelerini saklayan müzeler, zarafet ve estetiği buluşturan kültürlerden izler…

 • Amerika & Avustralya

  Her zaman merak uyandıran coğrafyalar ve mesafelere aldırmadan gitmek isteyeceğiniz şehirler…

 • Asya & Afrika

  Doğa harikalarından kültür miraslarına, şaşırtıcı geleneklerden mimari başyapıtlara kadar sayısız hazine…

 • Özel Dosyalar

  Özel günlere ilişkin öneriler, ilginç konulara ilişkin yazılar, farklı coğrafyaları bir araya getiren karma konular…

Sardinya Adası

Akdeniz’deki en büyük ikinci ada Sardinya; ilki ise Sicilya. Turkuazın ve zümrüt yeşilinin harmanlandığı koyları, tam bir doğa harikası. Tekneyle koyları dolaşmak, dalış yapmak bölgeyi tercih edenlerin vazgeçilmez aktiviteleri arasında. Sörf ve hiking gibi sporlarda çok popüler. Tarih meraklılarının da ilgisini çeken arkeolojik kalıntılarının yanı sıra üzüm bağları ve zeytinlikleriyle de ünlü.

Ağa Han ve Porto Cervo

Ağa Han, tek kişinin kullandığı bir isim değil; İsmailiye mezhebinin liderine verilen bir unvan. 19. yüzyılda kullanılmaya başlanarak günümüze dek ulaşmış. Mezhebin 46. imamı olan Hasan Ali Şah, 1887’de Ağa Han unvanını kullanan ilk isim olmuş. Şu anda Kerim Ağa Han bu unvanı taşıyor. Dünyanın en zengin isimlerinden biri olmasını sağlayacak muazzam bir servetin sahibi. Bu varlığın kaynağı ise imamı olduğu İsmailiye Cemaati. Cemaat kurallarına göre mezhebin üyeleri gelirlerinin sekizde birini liderleri olan Ağa Han ailesinin banka hesabına gönderiyor. Cemaatin dünya genelinde 20 milyon üyeye sahip olduğunu düşünmek, bağışlarla yaratılan servetin büyüklüğünü tahmin etmek için bir fikir verebilir! Sardinya Adası’nın ve Costa Smeralda’nın  jet sosyetenin tercihi haline gelişinin ardındaki isim de Kerim Ağa Han. Adaya ayak basmasıyla bölgenin popülerliği zirve yapmış. Porto Cervo’da trilyonluk villalar, şık restoranlar ile lüksün sıradanlaştığı yepyeni bir yer yaratmış.

Meşhur Ağa Han Mimarlık Ödülleri ise 1977 yılından bu yana veriliyor. İslam kültürünü çağdaş formlarla yorumlayan mimari tasarım ya da yenileme projelerinin değerlendirilmesiyle verilen ödül, 3 yılda bir sahiplerini buluyor.