PETRA ANTİK KENTİ

PETRA ANTİK KENTİ

Taşın En Büyülü Hali

Tarihi M.Ö. 400 yılına dek giden ve Dünyanın Yeni Yedi Harikası arasında yer alan Petra Antik Kenti, Ürdün’de. Bir kanyonun ortasında yer alan Petra’nın adı Yunanca “taş” demek. Etrafınızda göreceğiniz ise taşın en büyüleyici halleri olacak. Kaya bloklarının muhteşem bir işçilikle tapınağa, tiyatroya, mezara dönüşümüne şahitlik edeceksiniz. Güneşin cömertliğiyle sarıya, turuncuya, hatta açık pembeye dönüşen yapılardaki ustalığa hayran kalmamak mümkün değil. Bu kendine özgü renk nedeniyle “rose city” olarak da adlandırılıyor.

Petra çok büyük bir antik kent; tamamını hakkıyla gezmek isterseniz günler gerekir. Yaklaşık 100 kilometrekare alana kurulmuş. Nebati Krallığı’nın bu muhteşem şehrinin çölün ortasında karşınıza çıktığına bakmayın, aslında geçmişin en önemli ticaret yollarının kesişim noktasına yani stratejik bir güzergaha kurulmuş. Nebatiler zaten ticaretteki başarılarıyla ve zenginliği ile tarih sayfalarında yer alan bir uygarlık.

1800’lerin başında İsviçreli bir kâşif tarafından bulunana kadar bin yıl kayıp şehir olarak kalmış Petra. UNESCO Dünya Kültür Mirası listesinde yer almasının yanı sıra 2007 yılında da dünyanın yeni yedi harikasından biri olarak seçilmişti. Indiana Jones: Son Macera filmi de dahil birçok filme ev sahipliği yapmış.

Petra’nın simgesi olan en meşhur yapı ise El-Hazne. Yıllar süren bir kaya oyma-işleme sürecinin sonunda ortaya çıkmış; yüksekliği 40 metre civarında… Ayrıca Hz. Musa’nın kardeşi Harun’a ait olduğu söylenen bir mozole de bu şehirde. Ama görmek için Petra’nın en yüksek yeri olan Harun Dağı’na tırmanmanız gerekir ki bu da gidiş-geliş ile neredeyse günün tamamını buraya ayırmanız demek.

DİPNOT

Yazılarımı farklı tarihlerdeki ziyaretlerimin ardından kaleme aldım. Kaçınılmaz olarak güncel birçok bilgi içeriyor ama güncel demek bugünün dünyasında hız ve değişimin eş anlamlısı. Bu nedenle yazılarımı referans alıp seyahat planı yaparken değişken bilgileri  (tarihi mekanları ziyaret, yemek ve konaklama önerileri, ulaşım bilgileri vs.) kontrol etmeyi unutmayın. Ve siz de benim gibi “bilgi paylaştıkça güzel” felsefesine inananlardansanız, yazıları zenginleştireceğini düşündüğünüz detayları iletin.

Yolunuz açık olsun, gezgin ruhunuz hiç yaşlanmasın!

 • İstanbul

  Onda yaşamak yerine onu yaşamak gereken 7 tepeli şehrin; semtlerinden müzelerine, tarihinden camilerine kadar bilinen ve bilinmeyen köşeleri…

 • Türkiye

  Binlerce yıllık kültür hazinesi, medeniyetler beşiği topraklarımızı keşfetmek için kuzeyden güneye, doğudan batıya adım adım yolculuk…

 • Avrupa

  Yılın her dönemi ziyaret edilen ışıltılı başkentler, dünya hazinelerini saklayan müzeler, zarafet ve estetiği buluşturan kültürlerden izler…

 • Amerika & Avustralya

  Her zaman merak uyandıran coğrafyalar ve mesafelere aldırmadan gitmek isteyeceğiniz şehirler…

 • Asya & Afrika

  Doğa harikalarından kültür miraslarına, şaşırtıcı geleneklerden mimari başyapıtlara kadar sayısız hazine…

 • Özel Dosyalar

  Özel günlere ilişkin öneriler, ilginç konulara ilişkin yazılar, farklı coğrafyaları bir araya getiren karma konular…