PALANDÖKEN

PALANDÖKEN

Geçen hafta yeni yaşımı kutlamak için tercih ettiğim adres Palandöken oldu. Daha önce defalarca ziyaret ettiğim kayak merkezi, her seferinde yenilenen yüzüyle beni şaşırtmaya devam ediyor. Ayrıca Erzurum’da kayak hocalarının deyişiyle; “sezon, martı çıkarıp nisandan da gün alıyor.” Tatilim boyunca iki ayrı oteli ve kayak pistlerini deneyimledim.

Dünyanın En İyileriyle Yarışıyor

Palandöken kar kalitesi, pistleri, gece kayılabilmesi ve havaalanına yakınlığıyla dünyanın önde gelen kış turizmi bölgeleriyle yarışıyor. 16 yaşımdan beri kayak yapıyorum, mesleğim gereği Aspen, St. Moritz, Courchevel, Whistler gibi kayak sporunda yıldızlaşan neredeyse her yere gittim. Tüm samimiyetimle Palandöken’in en az onlar kadar iyi olduğunu söyleyebilirim.

‘Kıymet Bilmiyorsunuz’

Hatta Amerikalı birkaç arkadaşım “Palandöken’in kıymetini bilmiyorsunuz” dedi. Kayak deneyimi yadsınamaz sevgili dostum Leyla Alaton da benimle birlikteydi. O da Palandöken’in Türkiye için bir hazine olduğunu düşünüyor. Bu noktada turizmde destinasyon yaratmanın önemini de vurgulamam gerek. Yurtdışında, havaalanıyla kayak merkezi genellikle uzaktır ve transfer ücretleri çok pahalıdır. Oysa İstanbul’dan iki saatlik bir uçak yolculuğuyla Erzurum’a indik, Palandöken’e varmanız 15 dakika.

3176 Metrelik Ejder Tepesi

Palandöken’in 2.000 ile 3.176 metresi arasında konumlanan Uluslararası Kayak Federasyonu onaylı 24 pistte kar kalitesi yüksek. Pistlerin yüzde 80’lik kısmında yapay kar kullandıkları için sezon boyunca kar kalınlığıyla ilgili sorun yaşanmıyor. En yüksek noktası olan Ejder Tepesi 3.176 metre. En popüler kayak merkezlerinden Uludağ’ın zirvesinin sadece 2.543 metre olduğunu hatırlatmak isterim.

Akşam Kayak Ayrıcalığı

Türkiye’nin en uzun (12 km) pistine sahip olan Palandöken’in diğer önemli özelliğiyse 5.6 kilometre boyunca aydınlatılmış pist sayesinde gün battıktan sonra da kayak keyfine devam edebilmeniz. Avrupa’daki çoğu pist saat 16.00 civarı kapanır, Palandöken 20.00’ye kadar açık.

Konaklı’yı Keşfedin

Bu sene ilk kez Palandöken’den sonra, kentin ikinci kayak merkezi Konaklı’yı deneyimleme şansım oldu. Palandöken’den daha sakin olan Konaklı’da kaymaktan gerçekten çok keyif aldık. Erzurum merkeze 17 kilometre uzaklıktaki Konaklı’ya otellerin özel araçlarıyla yaklaşık 25 dakikada ulaşabiliyorsunuz. Burada pistler 2.200-3.185 metreler arasında. 16 pisti olan Konaklı, 25. Dünya Üniversiteler Kış Oyunları’na ev sahipliği yaptı.

Konaklama Kalitesi Önemli

Palandöken’in uluslararası bir destinasyon olması için konaklama kalitesinin yükselmesi çok önemli. Deneyimlediğim iki otel iyi örnekler. Hem yıl boyu açık hem de yaş sınırı olmayan otellerin merkeze yakın konumları hafta sonları ya da kısa tatiller için ideal.

İçim Umut Doldu

Seyahatte tanıştığım Türk Kayak Vakfı Başkanı Atakan Alaftargil ve kardeşlerinin hikâyesi ile gurur duydum. Atakan Alaftargil, kendisi gibi milli sporcu kardeşiyle otizmli, down sendromlu ve şehit ailelerin çocuklarını da kapsayan bir projeyle bölge çocuklarını kayak sporuyla tanıştırıyor. Bu sezon hedefleri 500 çocuk. Aynı zamanda 2AS markasıyla tasarladıkları yerli üretim outdoor ürünler bir dünya markası olmuş. Ülkemiz için umut doldum..

DİPNOT

Yazılarımı farklı tarihlerdeki ziyaretlerimin ardından kaleme aldım. Kaçınılmaz olarak güncel birçok bilgi içeriyor ama güncel demek bugünün dünyasında hız ve değişimin eş anlamlısı. Bu nedenle yazılarımı referans alıp seyahat planı yaparken değişken bilgileri  (tarihi mekanları ziyaret, yemek ve konaklama önerileri, ulaşım bilgileri vs.) kontrol etmeyi unutmayın. Ve siz de benim gibi “bilgi paylaştıkça güzel” felsefesine inananlardansanız, yazıları zenginleştireceğini düşündüğünüz detayları iletin.

Yolunuz açık olsun, gezgin ruhunuz hiç yaşlanmasın!

 • İstanbul

  Onda yaşamak yerine onu yaşamak gereken 7 tepeli şehrin; semtlerinden müzelerine, tarihinden camilerine kadar bilinen ve bilinmeyen köşeleri…

 • Türkiye

  Binlerce yıllık kültür hazinesi, medeniyetler beşiği topraklarımızı keşfetmek için kuzeyden güneye, doğudan batıya adım adım yolculuk…

 • Avrupa

  Yılın her dönemi ziyaret edilen ışıltılı başkentler, dünya hazinelerini saklayan müzeler, zarafet ve estetiği buluşturan kültürlerden izler…

 • Amerika & Avustralya

  Her zaman merak uyandıran coğrafyalar ve mesafelere aldırmadan gitmek isteyeceğiniz şehirler…

 • Asya & Afrika

  Doğa harikalarından kültür miraslarına, şaşırtıcı geleneklerden mimari başyapıtlara kadar sayısız hazine…

 • Özel Dosyalar

  Özel günlere ilişkin öneriler, ilginç konulara ilişkin yazılar, farklı coğrafyaları bir araya getiren karma konular…

SWAY OTEL

Daha önce de defalarca misafir olduğum, samimi, rahat ve konforlu ortamıyla Sway Otel’i yine çok beğendim. 60 dönüm üzerine inşa edilen tesiste 181 oda var. Butik otel özgürlüğüyle şekillendirmişler. 155 metrekareye varan geniş odalarla hizmet veriyor. Renkli lobisi şömine keyiflerinin adresi. Güzel bir havuzun da olduğu SPA bölümü gerçekten çok başarılı. 1.200 metrelik özel kızak pisti, 2.100 metrekare büyüklüğünde yeni başlayanlara özel park, snowboard tutkunları için 1.400 metrelik doğal pistle çocuklara özel kar parkı da Sway misafirlerinin ayrıcalıklarından. Zengin mutfağının yanı sıra 2.400 metreye açtıkları yeni restoran tek kelimeyle efsane; teleferikle ve off-road araçlarla ulaşılabiliyor. Manzarası muhteşem.

POLAT PALANDÖKEN

Otel çok iyi bir renovasyondan geçmiş. Hatta diyebilirim ki dünyada gördüğüm en iyi dağ otellerinden biri olmuş. Odalarının bir bölümü, ana girişi ve ana restoranı yenilenen tesis yepyeni bir görünüm kazanmış. 9 farklı tipte 212 odayla hizmet veren otelin restoranlarında, dünya mutfağından lezzetlerin yanı sıra yerel tatlar da sunuluyor. Her yaşa özel eğitmenlerle kayak okulu, aile etkinlikleri, yüksek irtifa adaptasyon desteği ve hafta sonuna özel aktiviteler otelin misafirlerine verdiği diğer hizmetler. Otelin pistinden Ejder Tepesi’ne doğrudan geçiş imkânı olması da Polat Palandöken’in ayrıcalığı.