ORLANDO

ORLANDO

ORLANDO

Eğlence parklarının ve her çeşit gösterinin başkentine hoşgeldiniz. Burada sadece insanlar değil, hayvanlar bile hayatlarını eğlenmek ve eğlendirmek üzerine kurmuşlar. Orlando ’ya her yıl milyonlarca insan gelip milyarlarca dolar para bırakıyor. Ortalığa saçılan paradan sadece eğlence parkları değil AVM’ler, restoranlar, barlar da paylarına düşeni fazlasıyla alıyorlar.

ŞEHRİN YILDIZLARI

Disney World
Walt Disney’nin muhteşem hayal gücünün eseri bu parkın kapısından içeri adım attığınız anda kendinizi bambaşka bir dünyadaymış gibi hissedecek ve gerçek dünyayı arkanızda bırakacaksınız. 1971’de açılan park aynı zamanda şehrin en önemli gelir kaynaklarından biri. Misafirlerine konaklama imkanı da sunan Disney World’de kendinizi yabancı hissetmeniz mümkün değil, çünkü her an Mickey Mouse tarafından dansa kaldırılabilirsiniz ya da masanıza aniden Pamuk Prenses oturup sizinle sohbete başlayabilir. Büyülü şatolar ve teknoloji harikası oyuncaklar farklı çağları birarada yaşatıyor. Disney World’ün içinde Magic Kingdom, geleceğin dünyasına yolculuğa çıkacağınız EPCOT Center, Hollywood Studios, sizi adeta bir safariye götüren Animal Kingdom gibi dört park var ve hepsine ayrı giriş ücreti ödemeniz ya da kombine bilet almanız gerekiyor.

Universal Stüdyoları
Gerçek dünyadan tamamen kopmanızı sağlayacak bir mekan daha. Ünlü Hollywood filmlerinin nasıl çekildiğini görmek, King Kong’dan korkmak, Jaws’ın saldırısına uğramak isteyenlere önerilir. Islands of Adventure (Macera Adaları) da Universal Stüdyoları bünyesinde bulunuyor. Beş farklı ada, hepsinde de birbirinden farklı gösteriler yapılıyor ve etkinlikler düzenleniyor. Hayatına unutulmaz saatler katmak isteyenlere önerilir.

Sea World
Geçtiğimiz sene 5 milyondan fazla insanı ağarlayan, denizlerdeki yaşamı daha yakından tanıtmayı amaçlayan, kısaca hem eğlence hem macera hem de öğrenmenin iç içe olduğu dünyanın en ünlü deniz hayvanat bahçelerinden biri. Balıkların ve deniz memelilerinin yaptıkları gösteriler insanın büyülenmesine biraz da düşünüp utanmasına neden oluyor. Parkta tüm gününüzü geçirebilmenizi sağlayacak kafeler, restoranlar ve dükkanlar da mevcut (www.seaworld.com/orlando ).

Old Town
Burası şehrin eğlence mekanları, restoran ve barları, çeşit çeşit dükkanı barındıran bölgesi. www.old-town.com adresini ziyaret ederek etkinlik seçimini yapabilir ve özellikle gecenizi planlayabilirsiniz.

Splendid China : Çin evler, Çin Seddi, Yasak Şehir gibi Çin’in simgesi haline gelmiş birçok eserin minyatürünün arasında dolaşıp binlerce yıllık görkemli Çin tarihinin yakın tanığı oluyorsunuz. Alışveriş, yeme içme ve eğlence mekanlarını bir arada bulabileceğiniz Suzhou Gardens uğrak noktalarınızdan biri olsun.

Birbirine kanallarla bağlı 100 kadar gölde bot turu yapmaktan keyif alanlar mutlaka www.scenicboattour.com adresini ziyaret etmeli (407-644-4056).

ALIŞVERİŞ
Gelmişken alışveriş de yapmak isteyenler için burada hayat zor, çünkü onlarca çeşit, dükkan ve alışveriş merkezleri arasında seçim yapmanız gerekecek. Aslında Disney World ya da Universal Stüdyoları gibi eğlence parklarının da birer alış veriş merkezi işlevi gördüğünü de unutmayın. Şehrin en bilinen AVM’leri arasında Altamonte Mall (www.altamontemall.com ), Fashion Square Mall (www.orlandofashionsquare.com ) ve Mall at Millenia (www.mallatmillenia.com ) sayılabilir. Diğer taraftan daha bütçe dostu olan Orlando Premium Outlets (www.premiumoutlets.com ) gibi fabrika satış mağazalarının olduğu yer de aklınızda bulunsun.

MÜZELER
Morse Museum of American Art : 19. ve 20. yüzyıl amerikan sanatından örneklerin sergilendiği müzede Louis Comfort Tiffany’nin eserlerini de görebilirsiniz. Müze pazartesi günleri kapalı (407-645-5311; www.morsemuseum.org).

Orlando Sanat Müzesi (Orlando Museum of Art) : Modern Amerikan sanatının yanı sıra antik çağdan da örneklerin sergilendiği müze yeni ve farklı çalışmalara da kucak açmasıyla biliniyor. Pazartesi günleri kapalı (www.omart.org).

Orlando Bilim Müzesi (Orlando Science Center)
Müze dinozorlardan geleceğin dünyasına kadar çok geniş bir gezinti alanı sağlıyor. Çarşamba günleri kapalı. (407-514-2139; www.osc.org )

SANAT
Klasik müzik ve sahne sanatlarından hoşlanıyorsanız Orlandoluların iftihar ettiği Central Florida Ballet (www.centralfloridaballet.com ),  Rita Lowndes Shakespeare Merkezi (www.orlandoshakes.org ) ve Bob Carr Sahne Sanatları Merkezi’nin programlarını mutlaka kontrol etmenizi öneririm.

ULAŞIM
Orlando ’da çok iyi bir toplu taşıma ağı var, otobüsle hemen her yere sorunsuz ulaşabilirsiniz. Ancak belli bir saatten sonra bazı otobüs seferleri yapılmıyor. Şehirde gezmek için bir diğer seçeneğiniz ise taksiler. Fakat Orlando ’nun upuzun bir otoban üzerinde yer alan bir şehir olduğunu ve mesafelerin hiç de kısa olmadığını unutmayın. Kısa zamanda birçok yeri ziyaret etmek isteyenler için önerilebilecek bir diğer yöntemse araba kiralamak ya da şehir turlarına katılmak. Her iki konuda da otelinizin resepsiyonundan yardım isteyebilirsiniz.

PRATİK BİLGİLER
Ülke kodu : 1 Şehir kodu : 407. Türkiye’den 7 saat geride.

BİLGİ

“Yazılarımı farklı tarihlerdeki ziyaretlerimin ardından kaleme aldım. Kaçınılmaz olarak güncel birçok bilgi içeriyor ama güncel demek bugünün dünyasında hız ve değişimin eş anlamlısı. Bu nedenle yazılarımı referans alıp seyahat planı yaparken değişken bilgileri  (tarihi mekanları ziyaret, yemek ve konaklama önerileri, ulaşım bilgileri vs.) kontrol etmeyi unutmayın. Ve siz de benim gibi “bilgi paylaştıkça güzel” felsefesine inananlardansanız, yazıları zenginleştireceğini düşündüğünüz detayları iletin. Yolunuz açık olsun, gezgin ruhunuz hiç yaşlanmasın!”
 • İstanbul

  Onda yaşamak yerine onu yaşamak gereken 7 tepeli şehrin; semtlerinden müzelerine, tarihinden camilerine kadar bilinen ve bilinmeyen köşeleri…

 • Türkiye

  Binlerce yıllık kültür hazinesi, medeniyetler beşiği topraklarımızı keşfetmek için kuzeyden güneye, doğudan batıya adım adım yolculuk…

 • Avrupa

  Yılın her dönemi ziyaret edilen ışıltılı başkentler, dünya hazinelerini saklayan müzeler, zarafet ve estetiği buluşturan kültürlerden izler…

 • Amerika & Avustralya

  Her zaman merak uyandıran coğrafyalar ve mesafelere aldırmadan gitmek isteyeceğiniz şehirler…

 • Asya & Afrika

  Doğa harikalarından kültür miraslarına, şaşırtıcı geleneklerden mimari başyapıtlara kadar sayısız hazine…

 • Özel Dosyalar

  Özel günlere ilişkin öneriler, ilginç konulara ilişkin yazılar, farklı coğrafyaları bir araya getiren karma konular…