ÖLÜ DENİZ

ÖLÜ DENİZ

Ölü Deniz (Lut Gölü), dünyanın en alçak noktası. Deniz seviyesinden 400 metre aşağıda ve dünyanın en yüksek tuz oranına sahip iç denizi. Zaten bu yüzden Ölü Deniz deniyor çünkü tuz oranının yüksekliği nedeniyle hiçbir canlı yaşayamıyor.

Batmak İmkansız

Hani elinde gazetesiyle sırtüstü yatan adamın o meşhur fotoğrafı vardır ya tam da öyle; batmanız mümkün değil. Ayrıcalıklı Rotalar TV programım için ben de aynı pozu vermiştim. YouTube kanalımda Ayrıcalıklı Rotalar – Ürdün bölümünü var, oradan izleyebilirsiniz.

Şifa Banyosu

Ölü Deniz’in hem suyunun hem kumunun içerdiği mineraller ile çeşitli hastalıklara iyi geldiği düşünülüyor. Başta da cilt hastalıkları ve romatizma… O yüzden burada çamur banyosu yapan çok kişi göreceksiniz.

Çamur banyosu için tavsiye edilen; önce 20 dakika kadar suda kalmak. Zaten fazla efor sarfetmeden yüzeceğiniz için çok yorulmayacaksınız. Sonra tamamen çamura bulanıp kuruyana kadar beklemek. Ardından tekrar denize girip çamurdan arınmak ve 20 dakika kadar daha denizde kalmak. Böylelikle faydası daha çok görülüyormuş.

W Hotel’deki Gurur

Ölü Deniz’in etrafında birçok otel var. Bazılarına günübirlik giriş ücreti ödeyerek plajından yararlanabiliyorsunuz. Ben Ölü Deniz’e, Amman seyahatim sırasında gittim ve otel tercihimi de Amman’daki W Hotel’den yana kullandım. Otel çok sevdim ama daha çok sevdiğim şey, bir Türk kadının genel müdürlüğünde yönetilmesi oldu. Esra Parin W Hotel’in Genel Müdürü. Otelin mimarisinden mutfağına, odalarından personeline kadar her aşamasında üst düzey bir zevk ve modern detaylar hakim. Tüm bunlara Ürdün’ün 7 tepesine nazır manzarası da eklenince, unutulmaz bir konaklama deneyimi oldu. THY’nin Amman’a haftanın her günü direkt uçuşları var.

DİPNOT

Yazılarımı farklı tarihlerdeki ziyaretlerimin ardından kaleme aldım. Kaçınılmaz olarak güncel birçok bilgi içeriyor ama güncel demek bugünün dünyasında hız ve değişimin eş anlamlısı. Bu nedenle yazılarımı referans alıp seyahat planı yaparken değişken bilgileri  (tarihi mekanları ziyaret, yemek ve konaklama önerileri, ulaşım bilgileri vs.) kontrol etmeyi unutmayın. Ve siz de benim gibi “bilgi paylaştıkça güzel” felsefesine inananlardansanız, yazıları zenginleştireceğini düşündüğünüz detayları iletin.

Yolunuz açık olsun, gezgin ruhunuz hiç yaşlanmasın!

 • İstanbul

  Onda yaşamak yerine onu yaşamak gereken 7 tepeli şehrin; semtlerinden müzelerine, tarihinden camilerine kadar bilinen ve bilinmeyen köşeleri…

 • Türkiye

  Binlerce yıllık kültür hazinesi, medeniyetler beşiği topraklarımızı keşfetmek için kuzeyden güneye, doğudan batıya adım adım yolculuk…

 • Avrupa

  Yılın her dönemi ziyaret edilen ışıltılı başkentler, dünya hazinelerini saklayan müzeler, zarafet ve estetiği buluşturan kültürlerden izler…

 • Amerika & Avustralya

  Her zaman merak uyandıran coğrafyalar ve mesafelere aldırmadan gitmek isteyeceğiniz şehirler…

 • Asya & Afrika

  Doğa harikalarından kültür miraslarına, şaşırtıcı geleneklerden mimari başyapıtlara kadar sayısız hazine…

 • Özel Dosyalar

  Özel günlere ilişkin öneriler, ilginç konulara ilişkin yazılar, farklı coğrafyaları bir araya getiren karma konular…

DAHASI VAR!

Bölge hakkında dahasını merak edenler “Amman”, “Amman’da Alışveriş” ve “Amman Lezzetleri” yazılarıma göz atmayı unutmayın.