MUSKAT

MUSKAT

Muskat, Umman Sultanlığı’nın hem en büyük şehri hem de başkenti. Güneyden ve doğudan Hint Okyanusu ile çevrili olması, Basra Körfezi’ne yakınlığı tarihte hep gözlerin üzerinde olmasına yol açmış.

Çalışmalar insanların Umman’a 10 bin yıl kadar önce yerleştiğini göstermiş. Arap coğrafyasının denizcilikle ve balıkçılıkla geçinen tek halkı burada yaşamış tarih boyu. Şehir, 16. yüzyıl başlarında Portekizliler tarafından bir denizcilik üssü olarak kullanılmış. Sonra iki kez Osmanlı İmparatorluğu’nun topraklarına katılmış Muskat ve aynı yüzyılın bitmesine yakın yine Portekizliler tarafından ele geçirilmiş.

Bandar Jissah Tepesi

Bazı şehir turlarının başlangıç noktası burası. Misafirleri üzerinde uzun süreli ve kalıcı etki bırakmak isteyen Muskatlılar önce buraya geliyorlar. Başlangıç noktası yapar mısınız bilmem ama mutlaka bu tepeye çıkıp şehri kuşbakışı görün.

Sultan Kabus Büyük Camii

Bu görkemli caminin yapımı 1993 yılında açılan bir yarışma sonucu kesinleşmiş. 1995’de başlayan inşaat altı yıldan fazla sürmüş. 5.000 metrekareden büyük ana mekânı, yerden 90 metre yüksekliğinde olağanüstü bir kubbe örtüyor. Kubbenin özelliği sadece yüksekliğinde değil, altın mozaikler ve camdan yapılmış kubbe göz alıcı. Ana minaresi de kubbeyle aynı boyda ama köşelere yerleştirilenler sadece 45 metre yüksekliğinde. Hem içeride hem de dışarıda olmak üzere toplamda 20 bin kişinin aynı anda ibadet edebildiği cami, dünyanın en büyük ikinci el dokuma halısına ve avizesine ev sahipliği yapıyor. Halının ağırlığı 20 tondan, avizedeki ampul sayısı da 1000’den fazla. Kadınlar kısmında ise Osmanlı dokunuşları göreceksiniz. Sultan Kabus bin Said babasını devirip tahta geçmiş, ardından annesi için bu camiyi yaptırmış.

Alam Sarayı

Şehrin “Eski Muskat” olarak adlandırılan bölgesinde ve deniz kıyısında inşa edilen sarayda Osmanlı mimarisinin izleri açıkça görülüyor. Şehir merkezinden biraz uzakta. Yürüyerek gidebiliriniz; araçla da 10 dk kadar sürüyor. Ziyaretçilerini sadece mimarisi değil, bir tablo güzelliğindeki bahçesi de etkiliyor. Alam Sarayı olarak da bilinen yapıyı mutlaka görün.

Mutrah, Muskat Pazar Yeri

Muskat’ı ve şehre ruhunu veren insanları görüp ülkenin kültürü ile yakından tanışmak için en iyi yer. Gümüşler, tütsüler, çeşitli yiyecekler, otantik el işleri ve giysiler ilginç. İnsanlar genellikle “şöyle bir bakıp gitmek” için geliyorlar ama burada bayağı bir zaman geçiriyorlar.

Sinbad’ın Teknesi

Masalı bilmeyen yoktur. Denizci Sinbad hem kötü kalpli şeyhe karşı direnir hem de şehirdeki tüm genç kızların kalbini çalar. Aslında Binbir Gece Masalları’nın bir parçası Sinbad’ın hikayesi… Muskatlılar Sinbad’ın hemşerileri olduğuna inanıyorlar. Bu yüzden de masalda anlatılan geminin bir benzerini yapmışlar ve bir meydana koymuşlar. Unutmadan, bu tarz teknelere bu coğrafyada “Dhow” deniyor.

Muskat’ın Kaleleri

Körfeze açılan dağların üzerinde iki kale var. Al Jalali ve Al Mirani kaleleri şehrin denizden girişine hâkim bir konuma inşa edilmişler ve görkemli bir mimariye sahipler. Her ikisi de Portekizlilerin bölgede egemen oldukları dönemde şehri korumak amacıyla yapılmış. Her zaman ziyarete açık değil kaleler, önceden kontrol etmekte fayda var.

DİPNOT

Yazılarımı farklı tarihlerdeki ziyaretlerimin ardından kaleme aldım. Kaçınılmaz olarak güncel birçok bilgi içeriyor ama güncel demek bugünün dünyasında hız ve değişimin eş anlamlısı. Bu nedenle yazılarımı referans alıp seyahat planı yaparken değişken bilgileri  (tarihi mekanları ziyaret, yemek ve konaklama önerileri, ulaşım bilgileri vs.) kontrol etmeyi unutmayın. Ve siz de benim gibi “bilgi paylaştıkça güzel” felsefesine inananlardansanız, yazıları zenginleştireceğini düşündüğünüz detayları iletin.

Yolunuz açık olsun, gezgin ruhunuz hiç yaşlanmasın!

 • İstanbul

  Onda yaşamak yerine onu yaşamak gereken 7 tepeli şehrin; semtlerinden müzelerine, tarihinden camilerine kadar bilinen ve bilinmeyen köşeleri…

 • Türkiye

  Binlerce yıllık kültür hazinesi, medeniyetler beşiği topraklarımızı keşfetmek için kuzeyden güneye, doğudan batıya adım adım yolculuk…

 • Avrupa

  Yılın her dönemi ziyaret edilen ışıltılı başkentler, dünya hazinelerini saklayan müzeler, zarafet ve estetiği buluşturan kültürlerden izler…

 • Amerika & Avustralya

  Her zaman merak uyandıran coğrafyalar ve mesafelere aldırmadan gitmek isteyeceğiniz şehirler…

 • Asya & Afrika

  Doğa harikalarından kültür miraslarına, şaşırtıcı geleneklerden mimari başyapıtlara kadar sayısız hazine…

 • Özel Dosyalar

  Özel günlere ilişkin öneriler, ilginç konulara ilişkin yazılar, farklı coğrafyaları bir araya getiren karma konular…

OKYANUSTA YÜZMEK

Muskat dalgıçlar ve golf oynayanlar için farklı birçok olanak sunan bir şehir. Okyanusta yüzmek ziyaretçilere cazip gelen aktiviteler arasında. Şehre ilk kez gelenler ve kısa kalacaklar için zamanı iyi kullanmanın yolu bir tur şirketiyle gezmek olabilir…

DAHASI VAR

Şehir hakkında daha fazla detay için “Muskat Müzeleri” yazıma göz atmayı unutmayın.