MUSKAT MÜZELERİ

MUSKAT MÜZELERİ

Muskat’a gittiğinizde müzelere listenizde özel bir yer açın. Mutlaka görülecekler arasında almanızı tavsiye ettiğim yerler var.

Ulusal Müze

Müzeler arasında ilk durak burası olabilir. 1978’de kapılarını açan müze, gümüş ve bakırdan yapılmış objeler, bu ülkeye özgü tarihi gemilerden örneklerin yanı sıra İslam alemi için çok önemli mektubu da sergiliyor. İslam Peygamberi’nin Umman halkını Müslümanlığa davet etmek için dönemin şeyhine yazdığı mektup da onlardan biri.

Bayt Az Zubair Müzesi

Zubair Ailesine ait bu özel müze 1998 yılında açılmış. El sanatları, silahlar, mücevher gibi hemen herkesin ilgi alanına girebilecek çeşitlilikte bir koleksiyona sahip.

Umman-Fransız Müzesi

Fransa’nın ilk büyükelçisinin yaşadığı yapı, 1896 yılında Umman şeyhi tarafından kendisine hediye edilmiş; sonra da müzeye dönüşmüş. 1992 yılında Mitterand ve Şeyh Kabus bin Said tarafından açılan müze, Umman ve Fransız devletleri arasındaki ticari ve diplomatik ilişkilerin gelişimini anlatıyor.

Ghalya Modern Sanat Müzesi

Muttrah Kalesi’nin yanındaki müze 2011’de açılmış. Üç bölümden oluşan müzenin birinci kısmı olan Eski Ev’de ülkenin geleneklerini ve yaşam tarzını daha yakından tanıma imkanını bulacaksınız. Minimalist Sanat Galerisi Umman’ın çağdaş sanatçılarını dünyaya tanıtmak amacı ile planlanmış. Üçüncü bölüm ise Giysi Bölümü.

Kraliyet Operası

Bir müze ziyareti değil belki ama gezinizin kültür-sanat ayağında mutlaka yer alması gerek. Nefesleri kesen güzellikte bir mimari, olağanüstü bir temsille birleşince bilet bulmak kaçınılmaz olarak çok zor. Ya önceden rezervasyonunuzu yapın ya da biraz daha yüksek fiyat ödemeye razı olup otelinizden yardım isteyin.

DİPNOT

Yazılarımı farklı tarihlerdeki ziyaretlerimin ardından kaleme aldım. Kaçınılmaz olarak güncel birçok bilgi içeriyor ama güncel demek bugünün dünyasında hız ve değişimin eş anlamlısı. Bu nedenle yazılarımı referans alıp seyahat planı yaparken değişken bilgileri  (tarihi mekanları ziyaret, yemek ve konaklama önerileri, ulaşım bilgileri vs.) kontrol etmeyi unutmayın. Ve siz de benim gibi “bilgi paylaştıkça güzel” felsefesine inananlardansanız, yazıları zenginleştireceğini düşündüğünüz detayları iletin.

Yolunuz açık olsun, gezgin ruhunuz hiç yaşlanmasın!

 • İstanbul

  Onda yaşamak yerine onu yaşamak gereken 7 tepeli şehrin; semtlerinden müzelerine, tarihinden camilerine kadar bilinen ve bilinmeyen köşeleri…

 • Türkiye

  Binlerce yıllık kültür hazinesi, medeniyetler beşiği topraklarımızı keşfetmek için kuzeyden güneye, doğudan batıya adım adım yolculuk…

 • Avrupa

  Yılın her dönemi ziyaret edilen ışıltılı başkentler, dünya hazinelerini saklayan müzeler, zarafet ve estetiği buluşturan kültürlerden izler…

 • Amerika & Avustralya

  Her zaman merak uyandıran coğrafyalar ve mesafelere aldırmadan gitmek isteyeceğiniz şehirler…

 • Asya & Afrika

  Doğa harikalarından kültür miraslarına, şaşırtıcı geleneklerden mimari başyapıtlara kadar sayısız hazine…

 • Özel Dosyalar

  Özel günlere ilişkin öneriler, ilginç konulara ilişkin yazılar, farklı coğrafyaları bir araya getiren karma konular…

DAHASI VAR

Şehir hakkında daha fazla detay için “Muskat” yazıma göz atmayı unutmayın.