MARTINIK

MARTINIK

Karayip Adaları içinde en renklisi. Kristof Kolomb öncesi bölgede yaşayan Kariblerin  “Çiçekler Adası” olarak adlandırdığı adanın beş körfezi, çok sayıda koy ve kilometrelerce uzunlukta muhteşem plajı, yanardağı, tepeleri, yağmur ormanları ve neşeli insanları var.

Fransızların “Alize” dediği rüzgârın serinlettiği havasıysa ideal, yıl boyu 24-29 derece arasında. Vaval diye geçen karnaval zamanına denk gelirseniz ada kelimenin tam anlamıyla gökkuşağı renklerine bürünüyor.

Martinik’te ilk dikkatinizi çeken şey etrafın yemyeşil olması: Japon gülleri Atatürk çiçekleri, begonviller, Hindistancevizi ve mango ağaçları… Topraklar o kadar bereketli ki yer gök muz, papaya, ananas ve avakado gibi meyvelerle dolu. Yeşil bu kadar çok olunca etrafta bol miktarda kuş ve kelebek geziniyor. Adanın tamamı 1088 kilometrekare. Bir yanında Karayipler öbür yanındaysa bol dalgalı Atlantik var. Bolca da dağ mevcut, özellikle de yağmur ormanlarının kapladığı kuzey bölgesinde.

Adanın yerleşik nüfusu 360 bin kişi civarında ve bunun üçte biri hem başkent hem de en büyük şehir olan Fort-de-France’ta yaşıyor. Başkent biraz New Orleans biraz da Fransız Rivierası’nın esintilerini taşıyor. New Orleans’taki French Quarter’da göreceğiniz ferforje balkonlu evlerdeki saksılardan sokağa çiçekler taşıyor.

Adada yapılacak en güzel etkinliklerden biri Les Grands Ballets Martiniquais’i izlemek. Genç şarkıcı, müzisyen ve dansçılardan oluşan bu grup, eski plantasyon günlerini değişik dans ve müziklerle canlandırıyor, Beguine gibi bolero ritmi taşıyan kendilerine has danslarını sergiliyor. Asıl eğlenceyse şubat ayının sonunda Vaval Karnavalı zamanında. Her köyde kıyafetler, geçit töreni için arabalar hazırlanıyor. Sokaklarda siyah-beyaz kostümler giymiş, şeytan kılığında insanlar dolaşıyor. İşin içine bir de rom girince eğlence doruklara tırmanıyor.

Martinik’e nasıl gideceğinizi merak ediyorsanız başkente 15 dakika, oteller bölgesine 40 dakika mesafedeki Lamentin Havalimanı’na değişik yerlerden uçak var. Guadeloupe Adası’ndan da feribot seferleri yapılıyor. Vardığınızda amacınız bütün gün plajda yatmak değilse saati yaklaşık 50 Euro’ya taksiyle adayı dolaşabilirsiniz. Benim tavsiyem araba kiralayıp keşfe çıkmanız.

DİPNOT

Yazılarımı farklı tarihlerdeki ziyaretlerimin ardından kaleme aldım. Kaçınılmaz olarak güncel birçok bilgi içeriyor ama güncel demek bugünün dünyasında hız ve değişimin eş anlamlısı. Bu nedenle yazılarımı referans alıp seyahat planı yaparken değişken bilgileri  (tarihi mekanları ziyaret, yemek ve konaklama önerileri, ulaşım bilgileri vs.) kontrol etmeyi unutmayın. Ve siz de benim gibi “bilgi paylaştıkça güzel” felsefesine inananlardansanız, yazıları zenginleştireceğini düşündüğünüz detayları iletin.

Yolunuz açık olsun, gezgin ruhunuz hiç yaşlanmasın!

 • İstanbul

  Onda yaşamak yerine onu yaşamak gereken 7 tepeli şehrin; semtlerinden müzelerine, tarihinden camilerine kadar bilinen ve bilinmeyen köşeleri…

 • Türkiye

  Binlerce yıllık kültür hazinesi, medeniyetler beşiği topraklarımızı keşfetmek için kuzeyden güneye, doğudan batıya adım adım yolculuk…

 • Avrupa

  Yılın her dönemi ziyaret edilen ışıltılı başkentler, dünya hazinelerini saklayan müzeler, zarafet ve estetiği buluşturan kültürlerden izler…

 • Amerika & Avustralya

  Her zaman merak uyandıran coğrafyalar ve mesafelere aldırmadan gitmek isteyeceğiniz şehirler…

 • Asya & Afrika

  Doğa harikalarından kültür miraslarına, şaşırtıcı geleneklerden mimari başyapıtlara kadar sayısız hazine…

 • Özel Dosyalar

  Özel günlere ilişkin öneriler, ilginç konulara ilişkin yazılar, farklı coğrafyaları bir araya getiren karma konular…