MARBELLA

MARBELLA

İspanya’nın 17 özerk bölgesinden biri olan Endülüs’teki Malaga, bölgenin dünyaya açılan kapısı. Marbella’nın da içinde olduğu sahil şeridi Costa del Sol (Güneş Sahili) adıyla anılıyor.

Aslında 1970’li yıllara kadar küçük bir kasabayken Marbella’nın talihi Puerto Banus’la, yani marinanın yapılmasıyla değişiyor. Şehirde her şey dışarıdan oldukça mütevazı görünüyor. Bir St. Tropez, Monaco, Ibiza veya Mikonos ile karşılaştırmak mümkün değil gibi.

Golf  Tutkusu

Neredeyse bütün ünlü markaların mağazalarına ev sahipliği yapan Puerto Banus şehrin hatta Avrupa’nın en lüks yerlerinden biri ama bizim Yalıkavak Marina buradan daha gösterişli duruyor. 1970’lerden itibaren lüks turizme hizmet etmeye başladıkları için güzel bir turist kitlesine ulaşmışlar.

Golf turizmi de oldukça yaygın. Marbella’da inanılmaz lüks evler var ve o şaşaalı hayatlar duvarların ardında yaşanıyor. Hatırlarsanız Türkiye, Marbella’yı ilk defa 1980’li yıllarda Adnan Kaşıkçı ile duymuştu. Aslında Arap asıllı olan ama ailesinin Kayserili olduğunu söylediği için ülkemizde de ilgi toplayan, globalde bilinen adıyla Adnan Khashoggi dünyanın en zengin iş insanlarından biriydi. Malikânesiyse Marbella’daydı. Daha sonradan servetini silah kaçakçılığıyla sağladığı anlaşılan Kaşıkçı’nın evi ve bahçesi bugün çok lüks bir golf kulübü olarak konuklarını ağırlıyor.

Sürrealist Heykeller

Marbella’nın tarihi kısımlarında şık dükkânlar ve restoranlar var ama fazla turistik yerler. Şehirde daha uygun fiyatlı ve lezzetli seçenekler olduğunu hatırlatmak isterim. Şehrin ana caddesi Avenida Ramon y Cajal’ın bir tarafı Casco Antiguo diye geçen Eski Şehir.

Bu bölgedeki Plaza de los Naranjos şehrin en hareketli meydanı. Meydana adını veren narenciye ağaçlarının süslediği alanda keyifli kafeler var. Hemen yakınlardaki Plaza de la Iglesia ise kilise meydanı. Nuestra Senora de la Encarnacion Kilisesi bu kadar mütevazı görünümlü bir yer için oldukça görkemli bir yapı. Ramon y Cajal’ın diğer tarafındaki Parque de la Alameda isimli botanik parkının yemyeşil ortamında çok güzel havuzlar ve seramikten yapılmış banklar var. Buradan denize uzanan Avenida del Mar’ın (Deniz Bulvarı) üzerinde Salvador Dali’nin sürrealizminden esinlenmiş heykellerle süslü bir meydan görebilirsiniz.

Büyük Cami

Marbella’da Arap turistlere de sıkça rastlayabilirsiniz. Hatta ilişkileri sağlam tutmak adına yapılan ve Suudi Arabistan’ın ilk kralının adını taşıyan Abdülaziz El Saud Camisi, Büyük Cami olarak da anılıyor.

Bu arada İngiliz vizeniz varsa, Marbella’dan 1,5 saatlik yolculukla Cebelitarık’ı ziyaret edebilirsiniz. Zaten Marbella’dan bakınca hem Cebelitarık hem de Fas bir silüet gibi manzarayı süslüyor.

DİPNOT

Yazılarımı farklı tarihlerdeki ziyaretlerimin ardından kaleme aldım. Kaçınılmaz olarak güncel birçok bilgi içeriyor ama güncel demek bugünün dünyasında hız ve değişimin eş anlamlısı. Bu nedenle yazılarımı referans alıp seyahat planı yaparken değişken bilgileri  (tarihi mekanları ziyaret, yemek ve konaklama önerileri, ulaşım bilgileri vs.) kontrol etmeyi unutmayın. Ve siz de benim gibi “bilgi paylaştıkça güzel” felsefesine inananlardansanız, yazıları zenginleştireceğini düşündüğünüz detayları iletin.

Yolunuz açık olsun, gezgin ruhunuz hiç yaşlanmasın!

 • İstanbul

  Onda yaşamak yerine onu yaşamak gereken 7 tepeli şehrin; semtlerinden müzelerine, tarihinden camilerine kadar bilinen ve bilinmeyen köşeleri…

 • Türkiye

  Binlerce yıllık kültür hazinesi, medeniyetler beşiği topraklarımızı keşfetmek için kuzeyden güneye, doğudan batıya adım adım yolculuk…

 • Avrupa

  Yılın her dönemi ziyaret edilen ışıltılı başkentler, dünya hazinelerini saklayan müzeler, zarafet ve estetiği buluşturan kültürlerden izler…

 • Amerika & Avustralya

  Her zaman merak uyandıran coğrafyalar ve mesafelere aldırmadan gitmek isteyeceğiniz şehirler…

 • Asya & Afrika

  Doğa harikalarından kültür miraslarına, şaşırtıcı geleneklerden mimari başyapıtlara kadar sayısız hazine…

 • Özel Dosyalar

  Özel günlere ilişkin öneriler, ilginç konulara ilişkin yazılar, farklı coğrafyaları bir araya getiren karma konular…

MALAGA'YA UÇUŞ

Türk Hava Yolları, Malaga’ya günde 2 sefer yapıyor. Buradan dünya sosyetesinin favori mekânlarından biri olan Marbella’ya sadece 45 dakikada ulaşabilirsiniz. Ayrıca, yine Malaga’ya bağlı, beyaz evleri, muhteşem doğası ve özgün mimarisiyle ünlü Ronda kasabasına da gidebilirsiniz.

PLAJLAR VE OTELLER

Okyanus akıntılarından dolayı Marbella’da deniz oldukça soğuk. Ayrıca tüm lüksüne rağmen, plajı işgal eden beach club mantığı hiç yok. Şehirde 60’tan fazla plaj var. Puerto Banus ile Hotel Don Pepe Gran Melia arasında kalan sahil kısmına “Golden Mile” deniyor ve denize girmek için en güzel plajlar burada. Trocadero, La Milla, Ocean Club size önerebileceğim birkaç plaj ismi. En meşhurlarından Nikki Beach gibi girişi 300 euro olan örnekler de mevcut ama değer mi siz karar verin!

Marbella Club Hotel, Puente Romano Beach Resort, Marriott’s Marbella Beach Resort ve Kempinski Hotel Bahía şehrin en lüks otelleri. Şehir merkezinin biraz dışındaki Finca Cortesin de konaklamak için çok keyifli bir adres.