LİZBON’UN YILDIZLARI

LİZBON’UN YILDIZLARI

Belem Kulesi

Şehrin sembollerinden biri Belem Kulesi. Portekiz Kralı I. Manuel, Tejo Nehri nin kıyısında 30 metre yüksekliğinde bir kale olarak inşa ettirmiş. Sonraki yüzyıllarda deniz feneri, hapishane, gümrük kontrol noktası olmuş. Kimse restoran yapmaya kalkmamış neyseki!

Halat şeklinde işlenmiş taşların olduğu burçlarda Arap etkisi var şehrin pek çok yerinde pek çok eserinde rastladığımız gibi. 16. yüzyıl Portekiz mimarisini yansıtması açısından önemi olan bir eser. Dışarıdan bakıldığında sade ve küçük gibi ama aslında içi sizi şaşırtacak kadar kocaman, üstelik şık süslemelerle bezeli.

Dendiğine göre büyük depremden önce İstanbul Boğazı’ndaki Kız Kulesi gibi bu kule de suda, nehrin ortasındaymış. Depremde sahille birleşmişse de şimdilerde gelgit etkisiyle zaman zaman öpüşüyor nehirle kule. 1983’de de UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’ne girmiş.

Jeronimos Manastırı

Portekiz’in altın çağı olan keşifler döneminin en muazzam örneklerinden biri olan Jeronimos Manastırı, olağanüstü bir mimariye sahip. Adını denizcilerin yol göstericisi olduğuna inanılan ve Anadolu’da da yaşamış Aziz Jerom’dan almış bu yapı. 32 metre yüksekliğinde ve 12 metre genişliğindeki iki katlı manastırı Vasco de Gama’nın Hindistan seferinden dönüşü anısına yapmışlar.

70 yılda biten manastırın inşaat masraflarının büyük bir kısmını Hindistan’dan getirilen baharatların geliri ile karşılamışlar. Biz anca yemeğe ekelim baharatı, millet neler yapmış! Yapının dış cephesindeki palmiye ve baharat ağaçları kabartmaları, Hindistan ve Afrika seferlerini anımsatmak için tasarlanmış. Baharata saygı niyetine yani.

Denizcilik motiflerinin de olduğu binanın dışında dondurma külahını hatırlatan bezemelerle süslü koniler var. Bu çok görkemli katedralde pek çok Portekiz kral ve kraliçesinden başka Vasco da Gama’nın mezarı da var. Portekiz sanatının en güzel örneklerini temsil ettiği için listeye dahil edilmiş bu görkemli manastır ve katedrali. Burası da UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’nde.

Kaşifler Anıtı

Portekiz Kaşifleri Anıtı, Jeronimos Manastırı’nın önünde Tejo Nehri kıyısında. Aslında çok eski değilse de iLizbon’un simgelerinden biri bu anıt. 1960 yılında yapılmış.

Sahilden açılan büyük bir gemi şeklinde yaklaşık 50 metre yüksekliğindeki eser, Portekiz’de ilk denizcilik okulunu kuran Denizci Henry dedikleri Prens Enrique el Navegante’nin ölümünün 500. yıldönümünde yapılmış. Portekizli ünlü denizci ve bilim insanlarının 15. ve 16. yüzyıllarda yaptıkları keşiflerin anısına ithaf edilmiş ve çok etkileyici bir görüntü katmış meydana. Portekiz Dünya Fuarı için tasarlanmış aslında. Anıtı çoğu kaşifin seferleri için yola çıktığı Belem isimli bu bölgeye özellikle yapmışlar.

Cabo do Roca

Sadece bir restoran, bir kafe, bir hediyelik eşya mağazası, bir deniz feneri ve bir turizm ofisi bulunan Cabo da Roca Avrupa’nın en ucu. Hemen yanı başında Lizbon’un. Gerekli ücreti öderseniz (2019’de 10 Euro’ydu) burada bulunduğunuza dair adınıza bir sertifika düzenletebilir ve Avrupa’nın bir ucuna gittiğinizi belgeleyebilirsiniz.

140 metre yüksekliğindeki kayalıkların üstünde bir uçurumun başındaki ay yıldızlı işaret taşı, Avrupa’nın en batı noktasını gösteriyor. Göğsümüzü kabartacak bir şey buldum burada. Topraklarımızın yüzde 3’ü Avrupa’da bulunduğu için Avrupa ay yıldızla başlayıp ay yıldızla bitiyor.

 

DİPNOT

Yazılarımı farklı tarihlerdeki ziyaretlerimin ardından kaleme aldım. Kaçınılmaz olarak güncel birçok bilgi içeriyor ama güncel demek bugünün dünyasında hız ve değişimin eş anlamlısı. Bu nedenle yazılarımı referans alıp seyahat planı yaparken değişken bilgileri  (tarihi mekanları ziyaret, yemek ve konaklama önerileri, ulaşım bilgileri vs.) kontrol etmeyi unutmayın. Ve siz de benim gibi “bilgi paylaştıkça güzel” felsefesine inananlardansanız, yazıları zenginleştireceğini düşündüğünüz detayları iletin.

Yolunuz açık olsun, gezgin ruhunuz hiç yaşlanmasın!

 • İstanbul

  Onda yaşamak yerine onu yaşamak gereken 7 tepeli şehrin; semtlerinden müzelerine, tarihinden camilerine kadar bilinen ve bilinmeyen köşeleri…

 • Türkiye

  Binlerce yıllık kültür hazinesi, medeniyetler beşiği topraklarımızı keşfetmek için kuzeyden güneye, doğudan batıya adım adım yolculuk…

 • Avrupa

  Yılın her dönemi ziyaret edilen ışıltılı başkentler, dünya hazinelerini saklayan müzeler, zarafet ve estetiği buluşturan kültürlerden izler…

 • Amerika & Avustralya

  Her zaman merak uyandıran coğrafyalar ve mesafelere aldırmadan gitmek isteyeceğiniz şehirler…

 • Asya & Afrika

  Doğa harikalarından kültür miraslarına, şaşırtıcı geleneklerden mimari başyapıtlara kadar sayısız hazine…

 • Özel Dosyalar

  Özel günlere ilişkin öneriler, ilginç konulara ilişkin yazılar, farklı coğrafyaları bir araya getiren karma konular…

DAHASI VAR

Şehir hakkında daha fazlasını merak edenler “Lizbon” yazıma göz atmayı unutmayın.