KÜTAHYA’NIN YILDIZLARI

KÜTAHYA’NIN YILDIZLARI

Kütahya hem birçok medeniyete ev sahipliği yapması hem de bulunduğu coğrafyanın avantajıyla onlarca güzellik saklıyor. Şehrin tarihi miraslarını ve doğal güzelliklerini keşfetmek için mutlaka rotanızı çevirmeniz gereken yerler var.

Hıdırlık Mescidi, Yoncalı Hamamı ve Camisi, Balıklı Camii ve Medresesi önemli çünkü Selçuklu döneminden günümüze kadar ulaşan eserler.

Germiyanoğulları döneminden kalan miraslar arasında günümüzde Arkeoloji Müzesi olan Umur-Bin Savcı Medresesi, Çini Müzesi olan 2. Yakup İmaret Külliyesi ile İshak Fakih Camii ve Medresesi yer alıyor.

Kütahya, Osmanlı mimarisinin çok güzel örnekleriyle donatılmış. Kurşunlu Cami, Lala Hüseyin Paşa Camii ve Yıldırım Bayezid Han Camii, şehrin en gösterişli eserlerinden.

Osmanlı’nın Kuruluşu

Kentin merkezine 90 kilometre mesafedeki Domaniç’te atılmış Osmanlı’nın temelleri. Osmanlı Devleti’nin kurucusu Osman Gazi’nin ninesi ve Ertuğrul Gazi’nin annesi olan Hayme Ana’nın türbesi mutlaka görülmeli.  Hayme Ana’nın türbesini 2. Abdülhamid yaptırmış.

Doğal Güzellikler

Sadece tarih değil doğa da göz alıcı Kütahya’da. Domaniç Ormanları, Sarıkız Mesire Yeri, Topuk Yaylası ve Palazoğlu Göleti mutlaka ziyaret edilmesi gerekenler arasında. Doğanın Kütahya’ya ne kadar bonkör davrandığına şahit olup, hayran kalacaksınız.

Türkiye’nin 2. Büyük Mağarası

Vaktiniz uzunsa, Oylat Mağarası ve Oylat Şelalesi’ni de rotanıza ekleyin. 3 milyon yıllık bir oluşum olan ve içinde yürüyüş yolları da yer alan Oylat Mağarası, Türkiye’nin ikinci büyük mağarası. Mağaranın havasının astım ve bronşit hastalığına iyi geldiği söyleniyor.

Kaplıcalar

Kütahya’dan bahsedip meşhur kaplıcalarını anmamak olmaz. Şehir sağlık turizminden de pay alıyor. Özellikle Simav Eynal Termal Turizm Merkezi, Ilıcaköy, Yoncal ve Kaynarca kaplıcaları, şifayı suda bulmak isteyenlerin uğrak noktası.

DİPNOT

Yazılarımı farklı tarihlerdeki ziyaretlerimin ardından kaleme aldım. Kaçınılmaz olarak güncel birçok bilgi içeriyor ama güncel demek bugünün dünyasında hız ve değişimin eş anlamlısı. Bu nedenle yazılarımı referans alıp seyahat planı yaparken değişken bilgileri  (tarihi mekanları ziyaret, yemek ve konaklama önerileri, ulaşım bilgileri vs.) kontrol etmeyi unutmayın. Ve siz de benim gibi “bilgi paylaştıkça güzel” felsefesine inananlardansanız, yazıları zenginleştireceğini düşündüğünüz detayları iletin.

Yolunuz açık olsun, gezgin ruhunuz hiç yaşlanmasın!

 • İstanbul

  Onda yaşamak yerine onu yaşamak gereken 7 tepeli şehrin; semtlerinden müzelerine, tarihinden camilerine kadar bilinen ve bilinmeyen köşeleri…

 • Türkiye

  Binlerce yıllık kültür hazinesi, medeniyetler beşiği topraklarımızı keşfetmek için kuzeyden güneye, doğudan batıya adım adım yolculuk…

 • Avrupa

  Yılın her dönemi ziyaret edilen ışıltılı başkentler, dünya hazinelerini saklayan müzeler, zarafet ve estetiği buluşturan kültürlerden izler…

 • Amerika & Avustralya

  Her zaman merak uyandıran coğrafyalar ve mesafelere aldırmadan gitmek isteyeceğiniz şehirler…

 • Asya & Afrika

  Doğa harikalarından kültür miraslarına, şaşırtıcı geleneklerden mimari başyapıtlara kadar sayısız hazine…

 • Özel Dosyalar

  Özel günlere ilişkin öneriler, ilginç konulara ilişkin yazılar, farklı coğrafyaları bir araya getiren karma konular…

DAHASI VAR

Şehrin tarihi ve kültürü hakkında daha fazlasını öğrenmek için Kütahya yazıma göz atmayı unutmayın.