Kayak Rotaları

Kayak Rotaları

Ülkemiz kış turizmi için tam bir cennet! Yıllar geçtikçe kayak merkezlerimiz de dünya standartlarına ulaştı. Karın tadını doyasıya çıkarmak ve keyifli bir kış tatili yapmak için birçok güzel adres var; işte benim favorilerimden 3 tanesi…

Köroğlu’nun Diyarı

Köroğlu diyarı Bolu’da her mevsim ayrı güzel ama sanki bu rotaya en çok kış yakışıyor gibi… Çam ağaçlarının oksijeni bonkörce sunduğu havanın kayak pistlerinin kalitesi ile birleşimiyle, kış turizminin en canlı noktalarından biri ortaya çıkıyor.

Hem kayak keyfi yaşamak hem de gurme lezzetler ve sanatla dolu bir atmosferde günlük streslere mola vermek isteyenler için Golden Key Kartalkaya ideal adres. Köroğlu Dağları’nın zirvesinde doğayla bütünleşen dekoru, huzurlu bir dinlence sağlıyor. İtalyan ve Türk mutfağının en özel yemeklerini sunan brasserie’sinin yanı sıra birçok ünlü şef zaman zaman otelde ziyafetler vererek, gurme lezzetleri sunuyor.

Türkiye’deki en gelişmiş kar yapma sistemine sahip Kartalkaya Kaya Otellerinin pistleri ise kayak yapmaya başlayacak çocuklar ve bu spora düşkün aileler için doğru karar. Kaya Palazzo ve Dorukkaya pistleri, sezon boyunca yüksek kar garantisini sunan adresler. Pistlerin zirvesine kurulan 3 futbol sahası büyüklüğündeki yapay göletten gönderilen su, 4 bin 500 metre boyunca 44 adet stik kar makinesini besliyor. Bu da hem kayak hem snowboard severler için en güzel hediye. 50 kilometrelik pist alanın 25 kilometresinde kar yapma makineleri faaliyette. Dorukkaya Otelinin hemen pist çıkışında yer alan Baby Pist, kayak ve snowboard öğrenmenin en kolay yolunu sunarken; Kaya Palazzo pist çıkışındaki Yürüyen Halı yorulmadan pist başına tekrar dönmeyi sağlıyor. Yani özgürce kayak yapmak için ihtiyacınız olan detaylar bir arada. Lüks butik dağ oteli konseptiyle hizmet veren Kaya Palazzo Ski & Mountain Resort da seçkin bir mimarinin, 1,5 milyon metrekareye sahip kayak pisti ile birleştiği eşsiz bir adres. Swiss Fondue Restaurant sayesinde de raclette, fondue gibi Alplerin birbirinden ünlü lezzetlerini tatma imkanına sahipsiniz.

Dünyanın En Uzun ve Dik Pistleri

Erzurum’un doğası ve iklimi, kış turizminin doğal yıldızı olması için gerekli zemini sağlıyor. Tabiatın koşulları üst düzey hizmet anlayışıyla birleştirildiğinde ise keyifli bir tatil yapmamak için neden kalmıyor. Sadece Türkiye için değil uluslararası arenada da kış turizminin yükselen değerlerinden olan Palandöken, dünyanın en uzun ve en dik pistlerine sahip. Bu coğrafi ayrıcalığın keyfini kaliteli bir konaklama ile birleştirmek için Sway Otel tercih edilebilir. Modern ve gelenekseli harmanlamayı seçen işletme anlayışı, hem kayak sporunu hakkıyla yapabilmeyi hem de ruhunuzun ihtiyacı olan huzurlu molayı verebilmeyi sağlıyor. Gece aydınlatmasına sahip pistler, kayak sonrası spa seçeneği, Apres-Ski Teras’da kayak sonrası ritüelleri ile ailecek seveceğiniz bir adres olabilir.

Anadolu’nun Simgelerinden Erciyes

Tarihi 20 milyon yıl öncesine dayanan, Anadolu’nun coğrafi simgelerinden Erciyes Dağı, kış tatilinin vazgeçilmez noktalarından biri olmayı hak ediyor. Uzunluğu 110 kilometreyi bulan pistleriyle, Türkiye’nin dünya standartlarındaki en ideal kayak merkezi kabul edilebilir. Erciyes’te kayak ve snowboard’ın yanı sıra helikopter kayağı, kar uçurtması, kar kızağı, kar motoru, buz pateni, kar ayakkabılı arazi yürüyüşü gibi birçok aktivite de yapılabiliyor. Dünyaca ünlü kış otelleriyle yarışacak bir projeyle Erciyes’e kazandırılan Magna Pivot Hotel ise 3 farklı konsepte sahip 38 odalı bir tatil alternatifi. Otelin tam karşısında kış sporları ve eğlence amacıyla Magna Apex kurulmuş. Bölgedeki en donanımlı kayak tesisi olarak gösteriliyor. Magna Pivot Hotel’de özellikle kış sporlarını yakından takip edenlerin başarısıyla yakından tanıdığı Çiçek Güney ismi dikkat çekiyor. Milli snowboard sporcumuz ve şampiyonumuz Güney, yine kendi gibi alanında oldukça başarılı bir sporcu olan Tuğhan Kırbaç ile yeni kayakçılar yetiştirmek için Riders Factory Kayak ve Snowboard Okulu’nu açmış.

DİPNOT

Yazılarımı farklı tarihlerdeki ziyaretlerimin ardından kaleme aldım. Kaçınılmaz olarak güncel birçok bilgi içeriyor ama güncel demek bugünün dünyasında hız ve değişimin eş anlamlısı. Bu nedenle yazılarımı referans alıp seyahat planı yaparken değişken bilgileri  (tarihi mekanları ziyaret, yemek ve konaklama önerileri, ulaşım bilgileri vs.) kontrol etmeyi unutmayın. Ve siz de benim gibi “bilgi paylaştıkça güzel” felsefesine inananlardansanız, yazıları zenginleştireceğini düşündüğünüz detayları iletin.

Yolunuz açık olsun, gezgin ruhunuz hiç yaşlanmasın!

 • İstanbul

  Onda yaşamak yerine onu yaşamak gereken 7 tepeli şehrin; semtlerinden müzelerine, tarihinden camilerine kadar bilinen ve bilinmeyen köşeleri…

 • Türkiye

  Binlerce yıllık kültür hazinesi, medeniyetler beşiği topraklarımızı keşfetmek için kuzeyden güneye, doğudan batıya adım adım yolculuk…

 • Avrupa

  Yılın her dönemi ziyaret edilen ışıltılı başkentler, dünya hazinelerini saklayan müzeler, zarafet ve estetiği buluşturan kültürlerden izler…

 • Amerika & Avustralya

  Her zaman merak uyandıran coğrafyalar ve mesafelere aldırmadan gitmek isteyeceğiniz şehirler…

 • Asya & Afrika

  Doğa harikalarından kültür miraslarına, şaşırtıcı geleneklerden mimari başyapıtlara kadar sayısız hazine…

 • Özel Dosyalar

  Özel günlere ilişkin öneriler, ilginç konulara ilişkin yazılar, farklı coğrafyaları bir araya getiren karma konular…