KALKAN

KALKAN

“KALKAN’A GİDELİM” DEMEK İÇİN 10 NEDEN

KALKAN’DA SIRA DIŞI BİR ‘MAHAL’
Bir gün Ayşe Arman’dan bir telefon almıştım; “Burası harika, mutlaka görmelisin tam senlik” diye heyecanla bana bir otelden bahsetmişti. Zamansızlığı rutini haline getirmiş (maalesef!) ben için bu tavsiyenin ardına takılıp gitmek bir yıl sonra kısmet oldu… Ayşe’nin altını çizerek “mutlaka gel” dediği yer Kalkan’daki Villa Mahal’di. Bu harika neden bana Kalkan ’ın biraz “bilen gelsin” biraz “çok kalabalık sevmem” havasını ve keyifli dinginliğini hatırlama fırsatı da verdi. “Haydi Kalkan ’a gidelim” demek için neden arıyorsanız, işte size bir değil 10 neden:

1-Villa Mahal Rüyası
Bir otel bir yere gitmenin asli nedeni olabilir mi? Kesinlikle evet, Villa Mahal bu kategorideki sayılı oteller arasında. Manzarasına hayran olmamanız mümkün değil. Hele ki havuzun denizle kucaklaşır gibi duruşu, o maviliklerin üzerine akşam güneşinin cezbeden kızıllığının çöküşü tam olarak anlatılmaz yaşanır cinsten! Bu büyülü atmosfer, 2007 yılında Avrupa’nın en romantik oteli seçilmiş. Yalın tasarım anlayışı, ruhunuza yayılan huzurun en önemli parçası. Yalnız manzaraya dalıp gittiğinizde dinlenmiyorsunuz; otelin her köşesinde ve odanızda fazlalık sayabileceğiniz tek şey kullanılmamış. Her adımın kararında ve sadelikle planlanmış olması, gözlerinize de zihninize de iyilik ediyor. 13 odalı otelde, denizle aranızda 181 basamak var. Ama suyun temizliği ve bölgenin sakinliği ile o merdivenleri indiğinize de çıktığınıza da değiyor. Otelde akşam yemekleri ayrı bir keyif. İddialı restoranın muhteşem lezzetleri, dalga sesleri ve ay ışığıyla birleşince zaman donsun, her şey anda saklı kalsın istiyorsunuz. (0242 844 32 68 / www.villamahal.com)

2-Meis Adası’na Geçiş
Türkiye’ye en yakın Yunan adası Meis’e (Megisti) kolaylıkla geçebilirsiniz. Pasaportunuzu yanınıza almayı unutmazsanız, 20 dakikalık bir feribot yolculuğuyla kendinizi başka bir ülkenin topraklarında buluverirsiniz. Bundan 200 yıl önce Kalkan’ı kuran Rum tüccarlar bu adadan gelmiş. Burada bir liman yapmışlar. Kalkan ’ın kuzeyindeki bereketli yaylalardan tarım ve orman ürünleri getirip gemilere yükleyip ihraç etmişler. Mübadelede Rumların hepsi gidince önemini yitirmiş. Kapı vizesi ile giriş yapabiliyorsunuz. Şehirleşmeye teslim olmamış, küçük ve sevimli bir ada Meis. Biraz dolaşıp fotoğraf çekebilir, taze deniz ürünleriyle karnınızı doyurabilir, denize girebilir ve merak ederseniz Mavi Mağara’yı görmeye gidebilirsiniz.

3-Türkiye’nin En Uzun Plajı
Kalkan ’dan karayoluyla yaklaşık yarım saat uzaklıkta caretta caretta kaplumbağalarının yumurtlama alanı olan Türkiye’nin en uzun plajı yer alıyor. 12 kilometre uzunluğu ile baktığınızda sanki sonu yokmuş hissi uyandıran Patara Plajı, aynı zamanda ülkemizin tek kumullu plajı olma özelliğine de sahip. Yeşilçam’ın çöller düşülen senaryolarının ev sahibi genellikle bu plaj olmuş. Likya uygarlığının en güzel kentlerinden biri olan Patara, rüzgarla kumun altına gömülmüş ve yüzyıllar boyunca öylece kalmış. Bulunup gün ışığına çıkarılan antik kent, açık hava müzesi olarak ziyaretçilerini ağırlıyor.

4-Doğallığın Cazibesi
Bakir bir koyda sıcacık bir aile işletmesi Soner’in Yeri. Salaş mekânların rahatlığını, özgürlüğünü, doğal davranma hallerini sevenlerin bayılacağı bir yer. Kalkan’dan tekne tutup gitmek çok keyifli. Ama isterseniz karadan ulaşım da mümkün.

5-Kaş’ta Sualtına Yolculuk
Türkiye’de dalış denince akla gelen ilk yerlerden biri Kaş’tır. Kalkan’a gitmişken bir gününüzü Kaş’a ayırın. Dalış ile sualtı dünyasını keşfe çıkma deneyimini yaşayabileceğiniz birçok firma var. Birkaç yıl önce bu deneyimi yaşadığımda hissettiğim en önemli şey sonsuzluktu…  Hatta o esnada denizin altında yaşamak daha anlamlıymış gibi gelmişti. Mağaralar, kayalıklar, balıklar, yukarıdan ulaşan ışık huzmesiyle renk değiştiren amforalar, batıklar, ahtapotlar gördüğüm dünyanın konuksever üyeleriydi. Kaş’ta yapılacak tek şey dalış değil elbette. Bence Uzun Çarşı’da tadını çıkara çıkara yürüyün. Turqueria harika bir antikacı dükkanı, mutlaka gidin. Yemek için Müpptela Ocakbaşı’nı öneririm, oldukça başarılı. Mavi Bar ve Hideaway de keyifli  vakit geçirebileceğiniz adresler.

6-Prima Donna Çılgınlığı
Kalkan’a 45 dakika uzakta, orman içinde yer alan orijinal bir otel. 26 dönümlük kocaman bir arazi içinde taş evler yer alıyor. Köy evi usulü ocaklı, açık mutfaklı, plastiksiz, alüminyumsuz doğal bir tarzı var. Dekorasyonundan enerji akıyor, klasiğin ardına saklanıp otantik bir atmosfer yerine zebra desenli yatak örtüleri, retro eşyalar, Marilyn Monroe baskılı koltuklar tercih edilmiş. Tesisin her odasından her köşesinden kuşbakışı Patara sahili ve Eşen Ovası görünüyor. Yemekler de iddialı; bahçede yetiştirilen sebze ve otlarla nefis etler, pizzalar yapılıyor. Sadece 7 odası var. (0532 130 85 90 / www.hotelprimadonna.com)

7-Aubergine Restoran’ın Lezzetleri
Kalkan’da yıllardır aynı yerde hizmet veren restoranın adının anlamı patlıcan. Eğer bu sebzenin fanatiklerindenseniz tam yerine geldiniz demektir çünkü patlıcanla yapılmış şahane lezzetler tadabilirsiniz. Tabii ki sadece patlıcan yok; ördekten kalamar dolmasına kadar uzanan zengin bir menüye sahip. Restoranın sahip olduğu atmosfer de yemek sunumları da başarılı.

8- Botanik Bahçesi Gibi Bar
Terkedilmiş bir arazinin yüzlerce bitki ile yeniden can bulduğu bir bahçede göreceğiniz en etkileyici barlardan biri yer alıyor. İçinde çeşmeler, ağaç evler, kuşlar olan olağanüstü bir bahçe bar burası. Bahçedeki meyvelerden taze fesleğen ve biberiyeye kadar her şey özgün kokteyller hazırlamak için kullanılıyor.

9-Muhteşem Manzarasıyla Moonlight
Türkiye’nin en güzel manzaraya sahip barları arasında yer alıyor. Müzikleri ve kokteylleri ile keyifli bir Kalkan akşamı geçirebilirsiniz. Aile barı kavramı bize biraz yabancı olsa da burada geçerli. Örneğin İngilizler çocuklarıyla geliyor, kimse de garipsemiyor. Gece kalabalık olunca yol üzerine sandalye atıyorlar. Ve yokuşta olduğu için herkes eğri oturuyor, daha da eğlenceli oluyor.

10-Falezler Üzerinde Güneşlenmek
Kalkan’da hemen hemen her yerde kayalar üzerine kurulan platformlardan denize  giriyorsunuz. Yalı Beach ise adeta zoru başarmış falezler üzerine platformları asmış. Karşılaşacağınız plajın bir benzeri daha yok; varsa da ben bilmiyorum. Bu plaj hem güneşlenmek hem de akşam bir şeyler içip sohbet etmek için muazzam bir konumda…

BİLGİ

“Yazılarımı farklı tarihlerdeki ziyaretlerimin ardından kaleme aldım. Kaçınılmaz olarak güncel birçok bilgi içeriyor ama güncel demek bugünün dünyasında hız ve değişimin eş anlamlısı. Bu nedenle yazılarımı referans alıp seyahat planı yaparken değişken bilgileri  (tarihi mekanları ziyaret, yemek ve konaklama önerileri, ulaşım bilgileri vs.) kontrol etmeyi unutmayın. Ve siz de benim gibi “bilgi paylaştıkça güzel” felsefesine inananlardansanız, yazıları zenginleştireceğini düşündüğünüz detayları iletin. Yolunuz açık olsun, gezgin ruhunuz hiç yaşlanmasın!”
 • İstanbul

  Onda yaşamak yerine onu yaşamak gereken 7 tepeli şehrin; semtlerinden müzelerine, tarihinden camilerine kadar bilinen ve bilinmeyen köşeleri…

 • Türkiye

  Binlerce yıllık kültür hazinesi, medeniyetler beşiği topraklarımızı keşfetmek için kuzeyden güneye, doğudan batıya adım adım yolculuk…

 • Avrupa

  Yılın her dönemi ziyaret edilen ışıltılı başkentler, dünya hazinelerini saklayan müzeler, zarafet ve estetiği buluşturan kültürlerden izler…

 • Amerika & Avustralya

  Her zaman merak uyandıran coğrafyalar ve mesafelere aldırmadan gitmek isteyeceğiniz şehirler…

 • Asya & Afrika

  Doğa harikalarından kültür miraslarına, şaşırtıcı geleneklerden mimari başyapıtlara kadar sayısız hazine…

 • Özel Dosyalar

  Özel günlere ilişkin öneriler, ilginç konulara ilişkin yazılar, farklı coğrafyaları bir araya getiren karma konular…