HİVA

HİVA

Buhara’dan geçebileceğiniz Hiva ’ya giden yol uzun, bozuk ve tozlu. Karakum Çölü’nden geçtiğiniz için ilk defa giderken ilginç ama bir daha gitseniz kesin uçağı tercih edersiniz. Hiva ’ya 45 km. kala, yol üzerinde çok değişik tarzda, Likyalılarınkini hatırlatan mezarlar var. Hiva ’ya meşhur Amuderya Nehri’ni geçip varıyorsunuz.

Nuh’un oğlu Şem tarafından kurulduğuna inanılan Hiva çok sıra dışı bir yer. 2,5 km. uzunluğa sahip surların içinde geçmişten kalma bir hayat var, 57 tane inanılmaz tarihi eser olduğundan nereye bakacağınızı şaşırıyorsunuz.

İçhan Kale olarak geçen Tarihi Şehir UNESCO tarafından dünya kültürel mirası listesine alınmış. Semerkant ve Buhara da listede bulunuyor. Surların arasında dört kapı var. Kuzey (Bahçe), Güney (Taş Kapı), Batı (Ota Kapı), Doğu (Palvan Kapı) olarak geçiyor.

Pehlivan Mahmut, Mezar-ı Şerif, Muhammed Emin Han, Muhammed Rahim Han, Allahkulu Han Medreseleri çok güzel. 12. yüzyıldan kalma Kuhna Ark (Köhne Saray), 218 ahşap kolon üzerine inşa edilmiş Cuma Camii, muhteşem Katla Minaresi, Taş Avlu Sarayı ve İslam Hoca Külliyesi’ndeki 45 metrelik minare görülmesi gerekenler listesinde yer alıyor.

Hiva ’nın Palvan Kapı çıkışında çok güzel bir pazarı var. Renkli kareler çekmek ve gündelik yaşama şahit olmak için muhakkak uğrayın. Talip Maksum Medresesi’ne de uğrayın.

BİLGİ

“Yazılarımı farklı tarihlerdeki ziyaretlerimin ardından kaleme aldım. Kaçınılmaz olarak güncel birçok bilgi içeriyor ama güncel demek bugünün dünyasında hız ve değişimin eş anlamlısı. Bu nedenle yazılarımı referans alıp seyahat planı yaparken değişken bilgileri  (tarihi mekanları ziyaret, yemek ve konaklama önerileri, ulaşım bilgileri vs.) kontrol etmeyi unutmayın. Ve siz de benim gibi “bilgi paylaştıkça güzel” felsefesine inananlardansanız, yazıları zenginleştireceğini düşündüğünüz detayları iletin. Yolunuz açık olsun, gezgin ruhunuz hiç yaşlanmasın!”
 • İstanbul

  Onda yaşamak yerine onu yaşamak gereken 7 tepeli şehrin; semtlerinden müzelerine, tarihinden camilerine kadar bilinen ve bilinmeyen köşeleri…

 • Türkiye

  Binlerce yıllık kültür hazinesi, medeniyetler beşiği topraklarımızı keşfetmek için kuzeyden güneye, doğudan batıya adım adım yolculuk…

 • Avrupa

  Yılın her dönemi ziyaret edilen ışıltılı başkentler, dünya hazinelerini saklayan müzeler, zarafet ve estetiği buluşturan kültürlerden izler…

 • Amerika & Avustralya

  Her zaman merak uyandıran coğrafyalar ve mesafelere aldırmadan gitmek isteyeceğiniz şehirler…

 • Asya & Afrika

  Doğa harikalarından kültür miraslarına, şaşırtıcı geleneklerden mimari başyapıtlara kadar sayısız hazine…

 • Özel Dosyalar

  Özel günlere ilişkin öneriler, ilginç konulara ilişkin yazılar, farklı coğrafyaları bir araya getiren karma konular…