HIRVATİSTAN

HIRVATİSTAN

HIRVATİSTAN ’IN İPUÇLARI

1667’de büyük bir deprem, 1990’ların başında savaş atlatmış bir ülke. Ama zor olanı seçerek tarihini korumayı, kendini yenilemeyi ve turizmin merkezi olmayı başarmış. Ülkenin nüfusu bizdeki büyük şehirlerden az; 4,5 milyon bile değil. Ama turist sayısı nüfusunun 3 katı. Bu yıl Türkiye’nin kaybettiği yabancı konukları da kendine çekmesiyle 16 milyon turistin adresi olmuş. Yemyeşil doğadan ışıl ışıl sahillere, asırlar aşan tarihi yapılardan lezzet duraklarına kadar dolu dolu bir tatil için aradığınız her şeyi bulabileceğiniz bir yer Hırvatistan. Her yerin olduğu gibi onun da “olmazsa olmaz”ları var. Neler mi?

Başkenti Görmedim Demeyin
Hırvatistan ‘ın başkenti Zagreb. Arası yok, kimileri çok seviyor kimileri çok sıkıcı buluyor; bence gezmeden karar veremezsiniz. Ban Jelacic Meydanı şehrin ana noktalarından biri. Tkalciceva Caddesi barları ve restoranlarıyla en hareketli nokta; özellikle akşamları. Yan yana dizilen onlarca kafeyle şehrin enerjisini yükselten bir diğer adres Mirka Bogovica Caddesi Listesinizde Dolac Pazarı, Zagreb Katedrali, Markov Meydanı ile ilginç ve bir o kadar da sevimli çatısyla dikkat çeken St Mark Kilisesi bulunsun. Zagreb’de sıradışı bir müze de var; Bitmiş İlişkiler Müzesi. Dünyanın farklı yerlerinden birçok insan biten ilişkilerine dair objelerini göndermiş, hikayelerini paylaşmışlar. Ortaçağ’dan kalma Lotrscak Kulesi’ne çıkıp şehri kuşbakışı izlemek de iyi bir fikir.

Zamanı Mekanı Unutturan Park
Ülkede mutlaka görülmeli listesinin ilk sıralarında Plitvice Gölleri Milli Parkı yer alıyor. İçinde irili ufaklı 16 göl var. Şelaleler ve uzayıp giden ağaçlar arasında mis gibi havayı ciğerlerinize doldurun. Her mevsim ayrı güzel, kış manzarası da müthiş her yer bembeyaz. İçinde kilometrelerce yürümek gerek o yüzden mutlaka uygun bir ayakkabı seçin ve yaz ortası da dahil her mevsim yağış olabileceğini aklınızda tutun. Zagreb’e arabayla 1,5 saat kadar uzak.

Split ve 1700 Yıllık Sarayı
Split’te Diocletian Sarayı’nın civarını merkez kabul edin, hayat burada akıyor. 1700 yıllık sarayın günümüze dek nasıl korunduğuna hayret ve hayranlıkla tanık olmak hep hatırlayacağınız bir deneyim. Sarayı yaptıran ve adını veren Diocletian, tarihte istifa ederek yönetimi bırakan ilk imparator. Sarayın içinde çok güzel restoranlar ve şık dükkanlar var.

Harika Koylarıyla Vis Adası

2. Dünya Savaşı’nda İngiliz donanmasının demirlediği, Tito’nun işgale karşı direnişi yönettiği ada biraz uzakta ama gittiğinize değeceğini bilin. Harika koylara sahip, denize girmek için en güzel adreslerden biri. Deniz kenarındaki kilisesi, adayı dört bir yandan saran tarihi binaları ve sevimli evleriyle keyif kelimesinin karşılığını hatırlatacak bir yer. 

Eğlencenin Kalbi Hvar
Hırvatistan ’ta eğlencenin kalbinin attığı yer Hvar Adası. Özellikle yaz akşamları mekanlar tıklım tıklım. Ana meydan Hvarska Pjaca; daracık sokaklarındaki merdivenler tırman tırman bitmiyor ama tarihi atmosfer öyle sarıp sarmalıyor ki yorulduğunuzu hissetmek uzun zaman alıyor. Kalesi ve içindeki zindan bölümü ilgi çekici.

Elinizde Dondurma Ara Sokaklara Dalın
Anakaraya köprülerle bağlanan Trogir Adası, tarihi dokusuyla öne çıkıyor. Zaten UNESCO Dünya Kültür Mirası listesinde yer alıyor. Tam ortasında güzel bir meydan ve harika Sv Lovre Katedrali var. Daracık sokaklar yüzyıllara meydan okumuş ama sanki dün yapılmışçasına bakımlı. Dondurmacıları çok meşhur, ara sokaklarda kaybolmanın en lezzetli tarafı da onlar, mutlaka deneyin. Trogir’in en önemli avantajlarından biri, Split Havaalanı’na çok yakın olması.

Marco Polo’nun Adası Korçula
Ünlü Gezgin – Yazar Marco Polo’nun buralı olduğuna inanılıyor. Marco Polo’nun doğduğu düşünülen ev müzeye dönüştürülmüş, adaya gelen turistlerin uğrak noktaları arasında. Tarihi 15 ve 16. yüzyıla dayanan evlerin arasında parke taşlı sokakları adımlayın; Lumbardo’da denize girin.

Katedral, Kilise, Manastır, Cami
Dubrovnik’te görmeniz gereken önemli dini yapıları var. Sivaslı bir aziz olan Blaise’e adanmış kiliseyi ve devamında yer alan şehrin katedralini görün. Dominiken Manastırı’na sadece dini bir yapıyı ziyaret etmek için değil 15 ve 16. yüzyıl sanatçılarının tablolarının yer aldığı özel bir resim koleksiyonunu görmek için de gidin. Sırp Ortodoks Kilisesi’nin ikonalarına özellikle dikkat edin. İçinde Avrupa’nın en eski eczanalerinden birinin yer aldığı Fransisken Manastırını da listeye ekleyin. Ve Fatih Sultan Mehmet’e ait ahdnamenin sergilendi camiyi görmeden dönmeyin.

Rektörlerin Hapsolduğu Saray
Orlando Sütunu ile karşı karşıya duran Sponza Sarayı’nı ve gotik mimarinin görkemine şahit olacağınız  Rektörün Sarayı’nı gezin. Dubrovnik, Ragusa Cumhuriyeti’ne başkentlik yapmış ve o dönemde şehri rektörler yönetirmiş. Adalet duygularına zarar vermesin ve tarafsız kalabilmeyi başarsınlar diye aileleriyle bile görüşmelerine izin yokmuş; sarayda hapis hayatı yaşarlarmış.

Kuşbakışı Dubrovnik: Surlar ve Teleferik
Dubrovnik tepeden seyredilmeyi hakeden bir şehir. İki alternatifiniz var. Teleferiğe binip şehrin ışıklarını boşlukta sallanarak izleyebilir yada şehri saran dünyaca ünlü surlar boyunca  uzun uzun yürüyebilirsiniz. Bir de önemli not; alanında Dubrovnik’in en iyisi Dolce Vita’da dondurma ve krep yiyin.

Game of Thrones Gemisi
Karadan, havadan görmek yetmedi denizden de Dubrovnik’i merak ediyorum diyenler, Karaka teknesi ile panoromik bir tur yapabilir. Kısa tur 45 dakika ama vaktiniz bolsa tam günlük turları ya da yemekli günbatımı turlarını tercih edin. İçinde bulunduğunuz teknenin The Games of Thrones ve The Borgias dizilerinde kullanıldığını aklınızda tutarsanız, yolculuk daha eğlenceli olabilir.

BİLGİ

“Yazılarımı farklı tarihlerdeki ziyaretlerimin ardından kaleme aldım. Kaçınılmaz olarak güncel birçok bilgi içeriyor ama güncel demek bugünün dünyasında hız ve değişimin eş anlamlısı. Bu nedenle yazılarımı referans alıp seyahat planı yaparken değişken bilgileri  (tarihi mekanları ziyaret, yemek ve konaklama önerileri, ulaşım bilgileri vs.) kontrol etmeyi unutmayın. Ve siz de benim gibi “bilgi paylaştıkça güzel” felsefesine inananlardansanız, yazıları zenginleştireceğini düşündüğünüz detayları iletin. Yolunuz açık olsun, gezgin ruhunuz hiç yaşlanmasın!”
 • İstanbul

  Onda yaşamak yerine onu yaşamak gereken 7 tepeli şehrin; semtlerinden müzelerine, tarihinden camilerine kadar bilinen ve bilinmeyen köşeleri…

 • Türkiye

  Binlerce yıllık kültür hazinesi, medeniyetler beşiği topraklarımızı keşfetmek için kuzeyden güneye, doğudan batıya adım adım yolculuk…

 • Avrupa

  Yılın her dönemi ziyaret edilen ışıltılı başkentler, dünya hazinelerini saklayan müzeler, zarafet ve estetiği buluşturan kültürlerden izler…

 • Amerika & Avustralya

  Her zaman merak uyandıran coğrafyalar ve mesafelere aldırmadan gitmek isteyeceğiniz şehirler…

 • Asya & Afrika

  Doğa harikalarından kültür miraslarına, şaşırtıcı geleneklerden mimari başyapıtlara kadar sayısız hazine…

 • Özel Dosyalar

  Özel günlere ilişkin öneriler, ilginç konulara ilişkin yazılar, farklı coğrafyaları bir araya getiren karma konular…

Hırvat Mutfağı

Hırvat mutfağına, coğrafyanın etkisiyle, İtalyan lezzetleri hakim. Deniz ürünleri konusunda da oldukça başarılılar. Özellikle Lignje dedikleri ahtapotu mutlaka tadın. Stone Körfezi’nin istiridyeleri ise uluslararası yarışmalarda ödüller  alacak kadar lezzetli. Dubrovnik’te risotto’ya rizot, minestrone diye bilinen sebze çorbasına manistra diyorlar. Kırmızı şarabı suyla karıştırdıkları bevanda ve beyaz şarabı sodayla harmanladıkları gemist meşhur içkilerinden…