GRANADA

GRANADA

Geniş bulvarları, katedrali, iyi korudukları Arap dönemine ait eserleriyle İspanya’da görülmesi gereken şehirlerden biri Granada…

Sırtını Sierra Nevada dağlarına dayamış şehir 1492’ye kadar sanatçıların, tüccarların ve bilim insanlarının merkezi olmuş. Hristiyanların hakimiyetinde ise Rönesans’ın görkemi sarmış tüm şehri.

İsmini nardan almış

Adının coğrafi şekli dolayısıyla benzediği nar meyvesinden geldiği düşünülüyor. Şehrin en önemli iki meydanı Bib-Rambla ve Nueva.

30 kilometre gidince kendinizi kayak merkezinde, 60 kilometre uzaklaştığınızda da Costa del Sol (Güneş Sahili) olarak adlandırılan bölgede, Akdeniz’in sıcak sularında buluyorsunuz.

Elhamra Sarayı

Elhamra Sarayı, yıllarca İspanya’nın en çok ziyaret edilen tarihi yeri unvanını taşıdı. Sonra o ünvanı Barcelona’daki La Sagrada Familia (Kutsal Aile) Katedrali’ne kaptırdı.

İspanyolca Arapça ortaklığı

Yüzyıllarca emir, halife ve sultanlar tarafından yönetilen Endülüs, Akdeniz ve Atlantik arasındaki konumuyla üç bin yıl boyunca İber Yarımadası’nın kültürel ve ekonomik merkezi olmuş.

İspanya’daki 800 yıllık Arap egemenliği kendini dilde de gösteriyor. Bugün İspanyolca’da Arapça’dan gelme birçok kelime var, özellikle de ‘Al’ ile başlayan sözcükler: Alkazar, kasırdan geliyor, saray anlamında. Alkala kalenin bizdeki karşılığı. Mezquita’yı da mescit ve cami yerine kullanıyorlar.

Tarık Bin Ziyad

Sene 711, sonradan adını taşıyacak Cebelitarık Boğazı’ndan, peşinde ordusuyla İber Yarımadası’na geçer Tarık bin Ziyad. Sonra da gemileri yakar, artık geriye dönüş yoktur. Dönmedikleri gibi tam 800 yıl kalır Araplar, İber Yarımadası’nda. Ve bugüne ulaşan Endülüs büyüsü böyle ortaya çıkar.

DİPNOT

Yazılarımı farklı tarihlerdeki ziyaretlerimin ardından kaleme aldım. Kaçınılmaz olarak güncel birçok bilgi içeriyor ama güncel demek bugünün dünyasında hız ve değişimin eş anlamlısı. Bu nedenle yazılarımı referans alıp seyahat planı yaparken değişken bilgileri  (tarihi mekanları ziyaret, yemek ve konaklama önerileri, ulaşım bilgileri vs.) kontrol etmeyi unutmayın. Ve siz de benim gibi “bilgi paylaştıkça güzel” felsefesine inananlardansanız, yazıları zenginleştireceğini düşündüğünüz detayları iletin.

Yolunuz açık olsun, gezgin ruhunuz hiç yaşlanmasın!

 • İstanbul

  Onda yaşamak yerine onu yaşamak gereken 7 tepeli şehrin; semtlerinden müzelerine, tarihinden camilerine kadar bilinen ve bilinmeyen köşeleri…

 • Türkiye

  Binlerce yıllık kültür hazinesi, medeniyetler beşiği topraklarımızı keşfetmek için kuzeyden güneye, doğudan batıya adım adım yolculuk…

 • Avrupa

  Yılın her dönemi ziyaret edilen ışıltılı başkentler, dünya hazinelerini saklayan müzeler, zarafet ve estetiği buluşturan kültürlerden izler…

 • Amerika & Avustralya

  Her zaman merak uyandıran coğrafyalar ve mesafelere aldırmadan gitmek isteyeceğiniz şehirler…

 • Asya & Afrika

  Doğa harikalarından kültür miraslarına, şaşırtıcı geleneklerden mimari başyapıtlara kadar sayısız hazine…

 • Özel Dosyalar

  Özel günlere ilişkin öneriler, ilginç konulara ilişkin yazılar, farklı coğrafyaları bir araya getiren karma konular…

DAHASI VAR!

Bölge hakkında dahası için Endülüs yazıma göz atmayı unutmayın.