GEMİ İLE SEYAHAT

GEMİ İLE SEYAHAT

Masmavi sularda yol almayı, lüks gemilerin sunduğu konforla her gün dünyanın farklı bir yerinde uyanmayı kim istemez? Türkiye limanlarından cruise’ların kalkışı bu sene de gerçekleşemeyecek. Ama bu gemi seyahati yapmaya en gel değil. Gemiler gelemiyorsa, biz gemilere gideriz! “Peki nasıl derseniz?” işte size dört başı mamur bir rehber.

19. yüzyıldan itibaren ulaşım olarak kullanılan yolcu gemileri, daha sonraları bu işlevine ek olarak turistik bir nitelik de kazanmış. Başlarda sadece zenginlerin kullanabildiği bir tatil alternatifiyken şimdi gemilerin sayısının ve kapasitelerinin artmasıyla ortaya çıkan fiyat uygunluğu nedeniyle, çok daha fazla kişi için ulaşılabilir hale geldi.

Yorgunluk Yok, Bolca Keşif  Var

Cruise seyahatleri özellikle son 10 yılda giderek popülerleşti. Ülkemizde de çok sevildi. Çünkü bir seyahate çıkıp onlarca farklı yeri görmek, yerli gezginlere cazip geldi. Ne bavul toplama ne sürekli bir farklı bir otele yerleşme ne yollarda kaybedilen zaman… Bir taraftan tatil yaparken bir taraftan sürekli yol alıyorsunuz. Eşyalarınız, odanız da yerli yerinde. Sonra gemi bir limana yanaşıyor; başlıyorsunuz yeni bir durağı keşfetmeye. Farklı insanlar, farklı kültürler, farklı lezzetler… Günün sonunda yine evinize döner gibi gemideki kabininize dönüyorsunuz.

Yok Yok Dedikleri…

Gemiler 4-5 yıldızlı olunca her ihtiyaca kolaylıkla yanıt alınıyor. Lüks ve konfor her yerde karşınızda. İster balkona çıkıp kıyıdaki şehirleri izliyorsunuz, isterseniz alabildiğine okyanus maviliğinin içinde ruhunuzu tazeliyorsunuz. Alışveriş merkezi, spor salonları, havuzu ve güneşlenme terası olan gemilerde, akşamları ise birbirinden güzel şovlarla renkleniyor, casino alternatifi de var. Dünya mutfaklarından lezzetleri deneyebileceğiniz restoranlar ise başlı başına gemi seyahatine çıkma sebebi.

Gemi seyahatleri her yaş grubuna hitap eden detaylara sahip. Kimileri sakin bir havuz kenarında kitabını okurken, çocuklar kendilerine ayrılan havuzlarda su savaşı ile eğleniyor. Balayı çiftlerine özel romantik akşam yemekleri, gurmeler için tadım günleri, adrenalin severler için Zodyak botlarla buzullarda penguen turları ve dahası… Türkiye’den yaklaşık 75 bin gezgin, her yıl farklı rotaları tercih ederek gemi turlarına çıkıyor.

İster Alaska İster Norveç

Cruise şirketleri de seyahat yelpazesini giderek geliştiriyor. Farklı beklentileri yakalayabilecek biçimde, limanlarına gemilerin yanaşabildiği neredeyse her ülkeye tur düzenleniyor. Hatta yazın 500 kışın sadece 50-60 kişinin yaşadığı Alaska’nın en gizli köşelerine bile… Gemiler genellikle mevsimlere bağlı olarak seyahat rotası çiziyor ama yılın 12 ayına yayılan bir tur programı var. Akdeniz’den Alaska’ya, Norveç Fiyortları’ndan Güney Amerika’ya, Uzakdoğu’dan Karayipler’e kadar pek çok seçenek mevcut bulmak mümkün. Seçilen güzergahlarda, bahar ve yaz aylarının yaşandığı bölgeler revaçta. Seçilen güzergaha göre 3 geceden 18 geceye kadar farklı sürelere sahip gemi seyahatleri de var. Tabii bir de dünya turu sayılabilecek seyahatler var ki onlar için epey zaman ayırmak gerekiyor. Ama Türkiye’deki gezginler daha çok 7-10 gece aralığındaki seyahatleri tercih ediyor.

DİPNOT

Yazılarımı farklı tarihlerdeki ziyaretlerimin ardından kaleme aldım. Kaçınılmaz olarak güncel birçok bilgi içeriyor ama güncel demek bugünün dünyasında hız ve değişimin eş anlamlısı. Bu nedenle yazılarımı referans alıp seyahat planı yaparken değişken bilgileri  (tarihi mekanları ziyaret, yemek ve konaklama önerileri, ulaşım bilgileri vs.) kontrol etmeyi unutmayın. Ve siz de benim gibi “bilgi paylaştıkça güzel” felsefesine inananlardansanız, yazıları zenginleştireceğini düşündüğünüz detayları iletin.

Yolunuz açık olsun, gezgin ruhunuz hiç yaşlanmasın!

 • İstanbul

  Onda yaşamak yerine onu yaşamak gereken 7 tepeli şehrin; semtlerinden müzelerine, tarihinden camilerine kadar bilinen ve bilinmeyen köşeleri…

 • Türkiye

  Binlerce yıllık kültür hazinesi, medeniyetler beşiği topraklarımızı keşfetmek için kuzeyden güneye, doğudan batıya adım adım yolculuk…

 • Avrupa

  Yılın her dönemi ziyaret edilen ışıltılı başkentler, dünya hazinelerini saklayan müzeler, zarafet ve estetiği buluşturan kültürlerden izler…

 • Amerika & Avustralya

  Her zaman merak uyandıran coğrafyalar ve mesafelere aldırmadan gitmek isteyeceğiniz şehirler…

 • Asya & Afrika

  Doğa harikalarından kültür miraslarına, şaşırtıcı geleneklerden mimari başyapıtlara kadar sayısız hazine…

 • Özel Dosyalar

  Özel günlere ilişkin öneriler, ilginç konulara ilişkin yazılar, farklı coğrafyaları bir araya getiren karma konular…