FİNLANDİYA

FİNLANDİYA

Başkent: Helsinki  Önemli şehirler: Turku, Tampere, Oulu

Nüfus: 5,2 Milyon   Yüzölçümü: 338,000 km2. Ülke telefon kodu:358

Türk Büyükelçiliği: +358 9 681 10 30  Para Birimi: Euro

Finlandiya ’da vergi iadesi alabilmek için bir mağazada harcamanız gereken minimum tutar: 40 Euro

Fince bazı kelimeler  Kylla / Joo (Evet), Ei (Hayır), Hei / Terve (Merhaba), Nakemiin / Moi (Hoşça kal), Anteeksi (Pardon),  Olka hyva (Lütfen), Kiitos (Teşekkür Ederim), Paljonko se on (Fiyatı ne?), Toilets (Tuvalet) ), Kippis (Şerefe)

Finlandiya ’da 1155’de başlayan İsveç egemenliği 1809’daki Rus işgaline kadar devam etmiş. İsveç ve Rusya arasında yedi yüzyıl boyunca çapraz ateşte kalan ülke ancak 1917’den sonra özgürlüğüne kavuşabilmiş. 1939’daki Kış Savaşı’nda Ruslara karşı direnmişler ardından Almanlardan destek almışlar ama gene de 100 bin kadar Finli hayatını kaybetmiş. Ülkede 300 bin kadar İsveççe konuşan Finli var, o yüzden Fince ve İsveççe olarak iki resmi dil kullanılıyor. Finlandiya ’nın % 68’i ormanlarla kaplı, ayrıca 98 bin adaları var. Adını Tampere yakınındaki bir kasabadan alan cep telefonu endüstrisinin büyük ismi Nokia Finlilerin gururu. Ülkelerine kendi dillerinde Suomi diyen Finliler 1995 yılında Avrupa Birliği’ne girdiler. 2000 yılından beri Finlandiya’da cumhurbaşkanı Tarja Halonen isimli bir hanım ve halk tarafından çok beğeniliyor. Ülkede 200 milletvekili var, seçimler dört yılda bir yapılıyor. Finliler de Türkler gibi eskiden şamanmış. Kalevala Destanı bizim Ergenekon’u ve Dede Korkut hikayelerini anımsatıyor. Ülkede Suna, Yıldız, Rıza gibi isimlere sahip Kazan Türkleri de var. Kocaman, uzun etekli, kadife gömlekli esmer kadınlar yanlarında da yumurta topuk ayakkabı, boyunda altın kolyeli adamlar görürseniz şaşırmayın, onlar da Finli çingeneler.

KUZEYİN BEYAZ ŞEHRİ HELSİNKİ 
Asyalı kökleri dolayısıyla diğer İskandinavyalıların kendilerinden saymadıkları Finlilerin başkenti Helsinki’de sadece 560 bin kişi yaşıyor. Helsinki 2000 yılında hem Avrupa’nın Kültürel Başkenti oldu, hem de 450. yıldönümünü kutladı. 100 km. sahil şeridine sahip şehrin yakınlarında 300 civarında ada var.

HELSİNKİ’NİN YILDIZLARI
Uspenski Katedrali. Fener Rum Patrikhanesi’ne bağlı olan Uspenski Katedrali 1868 yılında Bizans Rus mimari tarzında inşa edilmiş. Altın kaplanmış kubbeleriyle tepelerin birinin üzerine yerleşmiş olan bina 60 bin Rus Ortodoks’un dini merkezi olarak kullanılıyor. Kırmızı tuğlalı bina Batı Avrupa’nın en büyük Ortodoks Kilisesi olarak geçiyor.

Senato Meydanı. Helsinki 1812’de Finlandiya ’nın başkenti olmuş. Şehrin imarına önemli katkısı olanlardan Alman mimar Carl Ludwig Engel hem Senato Meydanı’na hem de 1852’de tamamlanan Protestan Katedrali’ne (Tuomiokirkko) imzasını atmış ve küçük bir St. Petersburg yaratmaya çalışmış. Finlandiya o dönemde Rusya’ya bağlı olduğu için, Engel’e işi veren Rus Çarı II. Aleksander’in bir heykelini meydana dikmişler. Senato Meydanı’nda(Senaatin Tori)  Neoklasik tarzda inşa edilmiş olan katedral sade ama çok güzel bir yapı. Meydanın bir tarafında Fin Senatosu, diğer yanında da Helsinki Üniversitesi bulunuyor. Birbirine yakın iki tepe üzerindeki Ortodoks ve Protestan Katedralleri iki rakip olarak Helsinki’nin siluetine katkıda bulunuyorlar.

Esplanadi  Parkı ve civarı. Talin ve St. Petersburg’a yakın olan Helsinki çok kompakt bir şehir. Yürüyerek her yeri keşfedebilirsiniz. Şehirde çok sayıda park var. Limanla Senato Meydanı arasındaki Esplanadi bunlardan biri ve tam merkezde. Park heykellerle süslenmiş ve gelen geçeni seyretmek için ideal. Esplanadi’nin girişindeki limanda, balıktan meyveye, hediyelik eşyadan sandviçe bir sürü şey bulabileceğiniz Kauppatori (Pazar Meydanı)isimli bir pazar var. Pazar her zaman kalabalık ve ilginç. Esplanadi’nin devamında Mannerheimintie isimli bir kahramandan adını alan cadde bulunuyor. Caddenin üzerinde sağda Kiasma dedikleri Çağdaş Sanatlar Müzesi (www.kiasma.fi ), sol kolda da Parlamento ve Finlandiya Milli Müzesi(Suomen Kansallismuseo) yer alıyor. Aynı yolun üzerinde Finlandiya Evi, Opera ve 1952 Olimpiyatları’nın yapıldığı stadyum var. Ara sokaklardan birinde ise Fin sanatının en güzel örneklerinin sergilendiği Ateneum Sanat Müzesi (www.ateneum.fi), onun karşısında da Art Nouveau tarzında yapılmış olan Tren İstasyonu bulunuyor.

Temppeliaukio Kilisesi. Kayaların içinde yer alan Temppeliaukio Kilisesi şehirde en çok turist çeken yerlerden biri. 1969 yılında yapılan kilise sade mimarisi ve bakır kaplı kubbesiyle dikkat çekiyor. Bulunduğu bölgedeki ibadet yeri ihtiyacını gidermek için dinamitlerle kayaları parçalayıp, ortaya kiliseyi oturtmuşlar.

Jean Sibelius Anıtı. Finlilerin Kalevala isimli destanından hayatı boyunca esinlenen Jean Sibelius’un (1865-1957) adını taşıyan parkta bir büstü bulunuyor, aynı zamanda dev bir orgu simgeleyen bir heykel var. Fin milli kimliğinin oluşmasına büyük katkıları olan Sibelius senfoniler ve konçertolar da bestelemiş ama en büyük eseri Finlandia. Helsinki yakınında görülmesi gereken yerlerden birisi de Jean Sibelius’un karısı Aino’dan adını alan Ainola isimli ev. Helsinki’nin 40 km. uzağında yer alan ev, Cumhurbaşkanlığı yazlık rezidansına da imzasını atmış olan mimar Lars Sonck tarafından planlanmış.

Suomenlinna (Sveaborg) Kalesi (www.suomenlinna.fi). İsveçlilerin beş ada üzerinde 1748 yılında inşa ettikleri Suomenlinna Kalesi olası bir Rus işgaline karşı yapılmış. Kalede bulunan kilise ve deniz feneri kombinasyonu ilginç bir mimari tarz oluşturuyor. Yarım günlük bir turla UNESCO’nun Dünya Kültürel Mirası Listesi’nde bulunan kaleyi gezebilirsiniz. 200 binadan oluşan kaleye Senato Meydanı’nın önündeki Kauppatori’den kalkan teknelerle ulaşabilirsiniz. Adada piknik yapmak ayrı bir keyif.

INTERNETTE SÖRF

www.mek.fi, www.hel.fi/tourism, www.helsinkithisweek.net,  www.finland-tourism.com, www.rovaniemi.fi,

ULAŞIM
Vantaa Havalimanı şehir merkezine yaklaşık 20 km. mesafede. Otobüs, 3-5 €, taksi ise 30 € civarında tutuyor. Blue1 (www.blue1.com) Finlandiya’da çok uygun fiyatlara uçuşlar yapan bir hava yolu şirketi. Helsinki’ye Tallinn ve Stokholm gibi şehirlerden deniz yoluyla gelmek için www.lindaliini.ee, www.silja.com ve www.vikingline.fi sitelerini tıklayabilirsiniz. Helsinki yürüyerek keşfedebileceğiniz şehirlerden. Otobüs, tramvay ve metro biletleri 1.70 € civarında ama müzelerde ve toplu taşıma araçlarında kullanabileceğiniz Helsinki Kartı (www.helsinkicard.com ) indirimler sağlıyor. Taksi için 0100 07 00’ı arayın.

ALIŞVERİŞ
Helsinki’nin en güzel mağazaları limanın devamındaki Esplanadi’den başlayıp, değişik bir mimariye sahip tren istasyonuna kadar devam ediyor. Stockmann ise, içinde her şey olan dev bir mağaza.

NEREDE YENİR?
Finlandiyalılar kışın bol miktarda sosis, yazın da alabalık, herring gibi balıkları yiyorlar. Yemekte süt içen Finli görürseniz şaşırmayın. Ülkede kahve de bol miktarda tüketiliyor. Light biradan daha yüksek alkol oranına sahip olan her şey Alko isimli tekel dükkanlarında satılıyor.

-Savoy Restaurant. (Tel:9628715) Alvar Aalto’nun 1937’de her detayını planladığı restoran ülkenin ilk cumhurbaşkanı Marski’nin en gözde mekanlarından biriymiş. Aklınızda olsun,  Marski’nin  favorisi, herring balığı ve etten yapılan Vorschmack isimli yemekmiş. Sıkı bir hesap için hazırlıklı olun. Başlangıçlar bile 30€’dan başlıyor!

-Kaarle XII. (Tel:612 9990. www.kaarle.com). İçinde farklı bar ve restoranların olduğu, tipik Fin yemeklerini bulabileceğiniz bir kompleks.

-Sea Horse. (Tel:628 169). 1930’lardan kalma ve Helsinki’nin en eski restoranlarından biri. Kolme Kruunua gibi(Tel:135 4172) burası da seçkin bir müşteri kitlesine sahip.

-Cafe Esplanad. (Tel:665 496). Şehrin en merkezi ve en gözde kafelerinden biri.

-Lappi. (Tel:645 550). Elk ve Ren Geyiği eti denemeye ne dersiniz? Lappland spesiyaliteleri için.

NEREDE EĞLENİLİR?

-Kappeli. Tel:1234 800. www.kappeli.fi. 1867’den beri açık olan kafe Esplanadi Parkı’nın girişinde olduğu için akşamları hem etrafı seyredebilir, hem de içkinizi yudumlayabilirsiniz. Şehrin en yüksek binası olan Sokos Hotel Torni’deki Ateljee Bar (Tel:43 360) manzaranın tadını da çıkarabileceğiniz yerlerden. Tavastia (Tel: 774 67 420. www.tavastiaklubi.fi) ülkenin en büyük rock kulübü ve canlı müzik için ideal. Sıra dışı bir eğlence için Lost and Found’a (www.lostandfound.fi) gidebilirsiniz.

NEREDE KALINIR?

-Hotel Kamp. (Tel:576 111 www.hotelkamp.fi). 1887 yılında açılan hotel için Sibelius bir beste, ünlü ressam Victor Andren ise “Kamp’ta bir parti” diye bir tablo yapmış.Oda fiyatları 350$ dan başlıyor.

-Hotel Linna.(Tel:615 815. www.palacekamp.fi). Kaleye benzeyen bir mimarisi var. Odalar İskandinav tarzı ve şık döşenmiş. Avlusu da restoranı da hoş.

-Sokos Hotel. (Tel:123 4601. www.sokoshotels.fi ) Alışveriş düşkünleri için çok ideal bir konumda. Aynı zincire ait olan Sokos Hotel Torni (Tel:43360) ise dört yıldızlılar arasında güzel bir seçenek.

-Hotel Grand Marina. (Tel:16661). Sahilde bulunan bir dört yıldızlı otel, şehrin iyileri arasında.

-Bütçeniz kısıtlıysa Hostel Academia (www.hostelacademia.fi) ya da Eurohostel’i (www.eurohostel.fi) deneyebilirsiniz.

 

FİNLANDİYA’NIN GÖLLER BÖLGESİ VE LAPPLAND
Savonlinna Opera Festivali, 188.000 göl bulunan Finlandiya’nın Göller Bölgesi’ndeki, 1475’den kalma Olavinlinna (Aziz Olav) Kalesi’nde yapılıyor. Huş ve çam ağaçlarının donattığı bu bölge olağanüstü bir doğal güzelliğe sahip. Rusya’dan gelebilecek tehlikelere karşı inşa edilmiş olan kale, Helsinki’den 340 km. uzaklıkta bulunuyor. Kalenin önündeki Saimaa Gölü’nde keyifli bir tekne turu yapabilirsiniz. Temmuz ve ağustos aylarında yapılan festivalin biletlerini www.operafstival.fi den temin edebilirsiniz. Retretti sanat merkezi (www.retretti.fi) bu bölgede olağanüstü bir mekan ve inanılmaz sergilere ev sahipliği yapıyor.En önemli özelliği de yerin altında yaratılan mağaraların sergi salonları olarak kullanılması. Savonlinna’nın 15 km doğusundaki Kerimäki’de (www.kerimaki.fi) dünyanın en büyük ahşap kilisesi var. 1847’den kalma bina feet ölçü birimine göre yapılmış, işçiler karıştırıp metre olarak inşa edince, dev bir bina ortaya çıkmış!

Günümüzün dünyası tamamen pazarlama üzerine kurulmuş. Noel Baba her ne kadar bizim güney sahillerimizde, Patara’da doğmuş olsa da Kuzey Kutbu’nda bulunan Rovaniemi onun köyü olarak geçiyor. Buradaki postaneye her sene 600 bin tane mektup geliyor ve bunların üçte birine de cevap yazıyorlar! Parayı bastırırsanız Noel Baba her yıl sizin çocuğunuza da mektup yolluyor (www.santaclauslive.com). Helsinki’den Rovaniemi’ye giden gece trenine binip, sabah karlarla kaplı Lappland’da uyanabilirsiniz. Yolunuz bu kadar kuzeye düşerse, Arktik Bölge’de yazın güneşin hiç batmadığını göreceksiniz. Lappland’da hala 6,500 kadar Sami yaşıyor ve Ren Geyiği yetiştiriyorlar.

NEREDE YENİR?

-Savonlinna’da Rus çarları döneminden kalma Rauhalinna Villa isimli çok güzel bir hotel var, burada yemek de yiyebilirsiniz. Savonlinna’nın göl kenarındaki ana caddesinin bir paralelindeki caddeye giderseniz, Şahmaran isimli bir pizzacı göreceksiniz. Sahipleri Afşin Elbistan’dan kalkıp buralara gelmişler. İlk kez yemek yediğimde “Abi misafirimiz ol, memleketten gelmişsin” deyip para almadılar. Türk insanının sıcaklığı kışın -35 leri bulan Savonlinna’da bile karşınıza çıkabiliyor.

-Majakka. (Tel:015 531 456). Limanda bulunan restoranda Fin yemekleri ve deniz ürünleri bulabilirsiniz.

– Rovaniemi’de Oppipoika(Tel:+358-16-3388111) isimli güzel bir restoran var. 20$ a karnınızı doyurabileceğiniz mekanda somon ve ren geyiğini deneyebilirsiniz.

NEREDE KALINIR?

-Hotel Seurahuone. Tel:015 5731. www.savonhotillit.fi . Savonlinna’da1956’da inşa edilen otel güzel bir göl manzarasına sahip.

-Guesthouse Borealis. Tel:342 0130. www.guesthouseborealis.com. Rovaniemi’deki tesis, güzel bir aile işletmesi ve çok sade.

BİLGİ

“Yazılarımı farklı tarihlerdeki ziyaretlerimin ardından kaleme aldım. Kaçınılmaz olarak güncel birçok bilgi içeriyor ama güncel demek bugünün dünyasında hız ve değişimin eş anlamlısı. Bu nedenle yazılarımı referans alıp seyahat planı yaparken değişken bilgileri  (tarihi mekanları ziyaret, yemek ve konaklama önerileri, ulaşım bilgileri vs.) kontrol etmeyi unutmayın. Ve siz de benim gibi “bilgi paylaştıkça güzel” felsefesine inananlardansanız, yazıları zenginleştireceğini düşündüğünüz detayları iletin. Yolunuz açık olsun, gezgin ruhunuz hiç yaşlanmasın!”
 • İstanbul

  Onda yaşamak yerine onu yaşamak gereken 7 tepeli şehrin; semtlerinden müzelerine, tarihinden camilerine kadar bilinen ve bilinmeyen köşeleri…

 • Türkiye

  Binlerce yıllık kültür hazinesi, medeniyetler beşiği topraklarımızı keşfetmek için kuzeyden güneye, doğudan batıya adım adım yolculuk…

 • Avrupa

  Yılın her dönemi ziyaret edilen ışıltılı başkentler, dünya hazinelerini saklayan müzeler, zarafet ve estetiği buluşturan kültürlerden izler…

 • Amerika & Avustralya

  Her zaman merak uyandıran coğrafyalar ve mesafelere aldırmadan gitmek isteyeceğiniz şehirler…

 • Asya & Afrika

  Doğa harikalarından kültür miraslarına, şaşırtıcı geleneklerden mimari başyapıtlara kadar sayısız hazine…

 • Özel Dosyalar

  Özel günlere ilişkin öneriler, ilginç konulara ilişkin yazılar, farklı coğrafyaları bir araya getiren karma konular…

FİNLANDİYA’NIN GURUR KAYNAĞI ALVAR AALTO

Finlandiya’ya giderseniz en çok duyacağınız isimlerden biri ünlü mimarları Alvar Aalto (1898-1976) olacak. Neoklasik eserlerin arasına kendininkileri yerleştiren Aalto, “Dilimiz öyle zor ki, kendimizi ifade etme yolu olarak mimariyi seçtik” demiş! Aalto’nun Helsinki’deki en önemli eserlerinden biri Finlandiatalo diye geçen Finlandiya Evi. Mimar Töölönlahti Gölü’nün yanında güzel bir bina yapmış ama dış cephede kullandığı beyaz mermerin ülkenin soğuğuna dayanamayacağını hesaba katmamış, o yüzden de sık sık mermerler değiştiriliyor! Bir İtalyan meydanını andıran Demir Ev (Rautatalo), başkentin en büyük kitapçısı Academic, Savoy Restaurant, kesme şekere benzeyen Stora Enso Yönetim Binaları, Aalto’nun şehre attığı imzalardan bazıları. Aalto’nun sıra dışı mimarisinin güzel örneklerinden biri de Göller Bölgesi’ndeki İmatra’da bulunuyor. Bu da çan kulesi yere saplanmış bir ok gibi olan kilise.

SAUNA

Sauna tutkusunun had safhada olduğu ülkede bir milyonun üzerinde sauna bulunuyor. Apartmanların bazılarında ortak saunalar bile var. Art Deco tarzında yapılmış olan Yrjönkadun Uimahalli(Yrjönkatu 21, Tel:3108 7400) havuza girip, sauna keyfi yapabileceğiniz yerlerden biri. Kadınlar ve erkekler için ayrı zaman dilimleri var. Yalnız mayo giymenize izin vermiyorlar, doğum kıyafetinizle tesisi kullanıyorsunuz! Çekingenseniz hiç denemeyin. Kotiharjun (Harjutorinkatu 1,Tel: 753 1535) ise 1928’den kalma ve odun ateşiyle çalışan son kamuya açık sauna. Masaj ve kese de yaptırabilirsiniz.