ETİLER VE ULUS

ETİLER VE ULUS

ŞEHRİN GÖZDELERİ
Bir an için tarihi yerleri unutun. Her ikisi de ana aktivitelerin alışveriş ve etraftaki şık restoranlarda yemek olduğu iki lüks semt Etiler ve Ulus’a gelin. Yeni açılan alışveriş merkezlerinden önce lüks tüketimin adresi olan Akmerkez, 2009’da yenilenen yüzüyle hala gelinecek en iyi yerlerden biri.

Etiler, İstanbul’da varlıklı kesimin yaşadığı semtlerden, dolayısıyla dükkan ve restoranlardaki fiyatlar cüzdanların gücünü yansıtıyor. Etiler adını Orta Anadolu’ya imzalarını atmış olan Hititlerden alsa da tarih düşkünlerinin pek ilginç bulamayacağı bir semt. Türkiye Cumhuriyeti’nin 1923 senesinde kuruluşunun hemen ardından İstanbul’da oluşan semtlere eski uygarlıkların ismini verme modası çıkmış; Etiler’in komşusu Akatlar da adını geçmişte kalmış bir uygarlıktan alan semtlerden biri. Bu civardaki sokaklardan birinin adı ise Selçuklar.

Arnavutköy ve Kuruçeşme’nin yukarısındaki tepelerde kurulan Ulus, Musevi nüfusun yoğun olduğu yerlerden bir yerleşim. Semtteki Ulus Parkı, ev sahipliği yaptığı restoranların yanısıra harikulade bir boğaz manzarası da sunuyor.

Her zaman kalabalık olan Ahmet Adnan Saygun Caddesi Ulus’u Etiler ve Zincirlikuyu’ya bağlıyor. Burada Sefarad ve Aşkenaz cemaatleri için yapılan iki Musevi mezarlığı var. Mezarlığın yakınındaki Musevi Lisesi, Ulus Oditoryumu olarak geçiyor ve hala 500 kadar öğrenciye öğretim veriyor. Yakındaki heykel, Batı tarzı klasik müziği Türk Halk Müziği ile harmanlayan besteci Ahmet Adnan Saygun’a (1907-91) ait. Saygun, ilk Türk operası olan “Özsoy” u bestelemiş. Atatürk’ün beğenmesi ve yeni bir eser istemesi üzerine “Taşbebek”i 1934’te kaleme almış.

ALIŞVERİŞ
Bu bölgede alışveriş deyince tüm yollar Nispetiye Caddesi üzerinde bulunan ve önde gelen markaları barındıran Akmerkez’e (www.akmerkez.com.tr) çıkıyor. Burada yemek yiyip kahve içebileceğiniz gibi, sadece etrafı ve insanları da seyredebilirsiniz. 2009 senesinde Akmerkez yeni rakipleriyle yarışabilmek için baştan aşağı yenilendi. Mayadrom da (www.mayadrom.com.tr) alışveriş meraklılarının bir diğer adresi. İçindeki Joke Queen (Tel:0212-352 00 55) lezzet ve eğlence düşkünleri için ideal.

Ahmet Adnan Saygun Caddesi, M. Salih Rüştü Sokak’ta yer alan Okko (www.okko.com.tr), Türkiye’nin en popüler şarküterilerinden biri.

NASIL GİDİLİR?
Kabataş’tan kalkan 43R no’lu otobüse binebilirsiniz. Ayrıca 1.Levent’e kadar metroyla gelip buraya yürüyebilirsiniz. 559C no’lu Taksim-Hisarüstü otobüslerini de kullanabilirsiniz.

BİLGİ

“Yazılarımı farklı tarihlerdeki ziyaretlerimin ardından kaleme aldım. Kaçınılmaz olarak güncel birçok bilgi içeriyor ama güncel demek bugünün dünyasında hız ve değişimin eş anlamlısı. Bu nedenle yazılarımı referans alıp seyahat planı yaparken değişken bilgileri  (tarihi mekanları ziyaret, yemek ve konaklama önerileri, ulaşım bilgileri vs.) kontrol etmeyi unutmayın. Ve siz de benim gibi “bilgi paylaştıkça güzel” felsefesine inananlardansanız, yazıları zenginleştireceğini düşündüğünüz detayları iletin. Yolunuz açık olsun, gezgin ruhunuz hiç yaşlanmasın!”
 • İstanbul

  Onda yaşamak yerine onu yaşamak gereken 7 tepeli şehrin; semtlerinden müzelerine, tarihinden camilerine kadar bilinen ve bilinmeyen köşeleri…

 • Türkiye

  Binlerce yıllık kültür hazinesi, medeniyetler beşiği topraklarımızı keşfetmek için kuzeyden güneye, doğudan batıya adım adım yolculuk…

 • Avrupa

  Yılın her dönemi ziyaret edilen ışıltılı başkentler, dünya hazinelerini saklayan müzeler, zarafet ve estetiği buluşturan kültürlerden izler…

 • Amerika & Avustralya

  Her zaman merak uyandıran coğrafyalar ve mesafelere aldırmadan gitmek isteyeceğiniz şehirler…

 • Asya & Afrika

  Doğa harikalarından kültür miraslarına, şaşırtıcı geleneklerden mimari başyapıtlara kadar sayısız hazine…

 • Özel Dosyalar

  Özel günlere ilişkin öneriler, ilginç konulara ilişkin yazılar, farklı coğrafyaları bir araya getiren karma konular…