DOHA

DOHA

Katar’ın başkenti Doha son derece modern bir şehir. Bunda, kişi başına milli geliri en yüksek ülkeler arasında olmasının etkisi büyük. Pekçok uluslararası petrol şirketinin merkezine ev sahipliği yapıyor. İslam Sanatları Anıtı ve Müzesi dünyada alanında en geniş koleksiyona sahip müze unvanını taşıyor. Projesi Louvre Müzesi’nin önündeki Piramit’i de tasarlayan dünyaca ünlü mimar Leoh Ming Pei’ye ait. İslam sanatına ait yüzlerce yıl toplanmış eserler şehirdeki bu etkileyici yapıda sergileniyor.

Körfeze Vuran Işıltı

Doha’daki en keyifli yerlerden biri de gökdelenlerin ışıltılı dünyasını ve Basra Körfezi’nin mavi sularını kendine manzara edinen Corniche. Bu bölge, 1980’lerden beri şehrin gözde mekânı. Yürüyüş yapmak, koşmak, bisiklete binmek ya da sadece gezmek isteyenlerin uğrak noktası Corniche’de, Basra’nın sularına muhteşem günbatımının kızıl tonları yansıyor.

Alışveriş ve Yemek

“Waqif Çarşısı”, Corniche’e sadece birkaç dakikalık yürüme mesafesinde. Türlü baharatlar, esanslar, parfüm veya oryantal kokular, Arap zevkine hitap eden mücevherler, takılar ve doğu esintili aksesuarlar hediyelik eşya alışverişi için ideal. Sadece alışveriş için değil, lezzetli yerel yemekler yemek ya da sadece dolaşmak için de uygun bir bölge burası.

Şahin Çarşısı

Waqif Çarşısı’na çok yakın olsa da daha modern ve yeni bir çarşı daha var. Adı “Falcon”,  yani Şahin. İsmin izlerini çarşının her yanında görüyorsunuz. Öyleki eğitilmiş şahinler bile var ve hatta 15-20 bin dolarınız varsa satın alabilmeniz de mümkün.

Kültür Köyü

West Koyu’ndaki suni bir ada olan The Pearl Katar’ın zenginliğinin bir ispatı gibi adeta. Adı, bölgenin inci dalışlarıyla ünlü olmasından geliyor. Alışveriş merkezleri, mağazalar, restoranlar ve kafeler şehrin modern yüzünün bir sonucu olarak boy gösteriyor The Pearl’de…

Katar Kültür Köyü, bölgeyi sanat merkezi yapma fikrinden ortaya çıkmış. West Koyu ve The Pearl arasındaki bu köyde Doha Tribeca Film Festivali’nin yanı sıra, tiyatro, müzik, sinema, edebiyat, sergi ve fuarlar ve pek çok çeşitli etkinlikler düzenleniyor. Özellikle güvercin kuleleri (Pigeon Towers) en çarpıcı yapılar olarak öne çıkıyor. Size tavsiyem, “Dhow” adı verilen geleneksel teknelerle Doha Körfezi’nde tur atmanız. Dhow’lar İstanbul’un Boğaziçi’ndeki dolmuş gibi çalışan motorlar gibi. Sizi eski ve yeni Doha arasında yolculuğa çıkarıyor. Körfezin tam ortasına gelince iki tarafa da bakın, Katar’ın kat ettiği inanılmaz yolu göreceksiniz.

DİPNOT

Yazılarımı farklı tarihlerdeki ziyaretlerimin ardından kaleme aldım. Kaçınılmaz olarak güncel birçok bilgi içeriyor ama güncel demek bugünün dünyasında hız ve değişimin eş anlamlısı. Bu nedenle yazılarımı referans alıp seyahat planı yaparken değişken bilgileri  (tarihi mekanları ziyaret, yemek ve konaklama önerileri, ulaşım bilgileri vs.) kontrol etmeyi unutmayın. Ve siz de benim gibi “bilgi paylaştıkça güzel” felsefesine inananlardansanız, yazıları zenginleştireceğini düşündüğünüz detayları iletin.

Yolunuz açık olsun, gezgin ruhunuz hiç yaşlanmasın!

 • İstanbul

  Onda yaşamak yerine onu yaşamak gereken 7 tepeli şehrin; semtlerinden müzelerine, tarihinden camilerine kadar bilinen ve bilinmeyen köşeleri…

 • Türkiye

  Binlerce yıllık kültür hazinesi, medeniyetler beşiği topraklarımızı keşfetmek için kuzeyden güneye, doğudan batıya adım adım yolculuk…

 • Avrupa

  Yılın her dönemi ziyaret edilen ışıltılı başkentler, dünya hazinelerini saklayan müzeler, zarafet ve estetiği buluşturan kültürlerden izler…

 • Amerika & Avustralya

  Her zaman merak uyandıran coğrafyalar ve mesafelere aldırmadan gitmek isteyeceğiniz şehirler…

 • Asya & Afrika

  Doğa harikalarından kültür miraslarına, şaşırtıcı geleneklerden mimari başyapıtlara kadar sayısız hazine…

 • Özel Dosyalar

  Özel günlere ilişkin öneriler, ilginç konulara ilişkin yazılar, farklı coğrafyaları bir araya getiren karma konular…

İLGİNÇ CAMİ MİMARİSİ

Doha birbirinden ilginç mimarileriyle dikkat çeken camilere sahip. Özellikle Spiral Camii’ni mutlaka görmelisiniz. Kentin en büyük camii olan Amiri Diwan Camii’ni, tamamen altın seramiklerle döşeli Golden Camii’ni ve içlerinde en zarif çizgilere sahip olan Katara Camii’ni de görmeden dönmeyin.

DAHASI VAR

Ülke hakkında dahasını merak edenler “Katar” yazıma göz atmayı da unutmayın.