CRUİSE REHBERİ

CRUİSE REHBERİ

GEMİ YOLCULUĞU HAKKINDA BİLMENİZ GEREKEN 10 ŞEY

Her Sabah Ayrı Bir Coğrafyada Uyanmak

Tatil sizin için bir otelin ya da tek bir beldenin sınırları içinde günlerinizi geçirmek değilse ve en sevdiğiniz şey yeni yerler keşfetmekse, mutlaka bir gemi seyahati deneyimi yaşamalısınız.  Sürekli bavul toplamak, oteller arasında mekik dokumak, yollarda zaman kaybetmek yok; her sabah yeni bir yere “merhaba” demenin heyecanı var… “Acaba nasıl olur” diye düşünenler için gemi seyahati yapmadan önce bilmeniz gereken altın kuralları 10 maddeye sığdırdım. Önce okuyun, sonra karar sizin!

1-Karada yapacağınız 5 yıldızlı bir tatilde ihtiyaç duyduğunuz ne varsa, yüzer otellerde de onları bulmanız mümkün. Spor salonundan çocuk kulübüne, havuzdan spa’ya, gümrüksüz alışveriş yapabileceğiniz mağazalardan kumarhaneye uzanan geniş bir hizmet ağı sunuyorlar.

2-Gemilerde iştahınızı kabartacak birçok alternatif var. Baştan kendinizle anlaşma imzalayın ve tatilde keyif alacağınız ne varsa yiyeceğinizi kabul edin; tabii dönünce sıkı bir diyete girmeye de söz verin. Çünkü 5 çayları, gece kaçamakları, a’dan z’ye her şeyin sadece çikolatadan yapıldığı çılgın büfeler karşılaşabilecekleriniz arasında… Kimi gemilerde 24 saat açık büfe var. Dünya mutfaklarından örnekleri tadabileceğiniz restoranların bazılarına ekstra giriş ücreti ödemeniz gerekebiliyor. “Kaptanın Veda Yemeği”, “Karayipler Gecesi” gibi ilginç temalı akşamlar yaşayabilirsiniz. Bazı gemiler 18.00 ve 20.00 olmak üzere iki ayrı akşam yemeği düzeni uyguluyor. Milletçe erken akşam yemeğini pek sevmiyoruz o yüzden bu tür gemilerde Türkleri genellikle ikinci dilimde görüyorsunuz.

3-Dört bir yanınız alabildiğine su ve siz en fazla ne kadar eğlenebilirim diye düşünüyorsanız, hayal gücünüzü genişletin derim. Broadway müzikallerinin benzerleri, canlı müzik yapan barlar, açık hava sinemaları, tiyatro gösterileri seçenekleriniz arasında. Hatta Cirque du Soleil şovlarıyla farkını bir adım öteye taşıyan gemiler de var. Dalga havuzları, buz pateni pistleri, tırmanma duvarları ise adrenalin ve eğlenceyi birlikte sevenler için… Bazı gemilerde koyu takım elbise ile katılmanın şart olduğu özel davetler (Formal Night) düzenleniyor. Tedarikli gitmeseniz dahi ücretini öderseniz smokin kiralama imkanınız bile var.

4-Etkinlikler de tatiliniz boyunca size farklı anılar bırakabilir. Dans yarışmaları, şarap tadımı, değerli taş seminerleri hatta dini ayinler bile düzenleniyor. Belki bir kilise düğününe de denk gelebilirsiniz.

5-Yolculuğunuzun başında size “cruise card” ya da “boarding card” veriliyor. Bu kartı kimlik, kredi kartı ve oda anahtarı olarak kullanmanız gerekiyor. Gemideki ekstra harcamalarınızı bu kartla yapabiliyorsunuz. Aman dikkat; cebinizden nakit çıkmayınca hesabınızı şaşırma riski var! Tatil bitiminde yüklü bir faturayla karşılaşmamak için iki kez düşünün…

6-İnternet, telefon, gazete gibi hizmetlerden yararlanabiliyorsunuz ama biraz pahalı olduğunu unutmayın.

7-Bahşiş verme adetiniz yoksa bile gemi seyahatinde edinmeniz gerekiyor. Çoğu gemide her içkinize doğrudan yüzde 15 bahşiş ekleniyor. Bazı şirketler ise hesabınıza her gün 10 dolar civarında bir tutarı bahşiş olarak ekliyor.

8-Odalar manzarasına ve büyüklüğüne göre ücretlendiriliyor. İçeride kalan penceresiz kabinler en uygun fiyatlı olanları. Ama hem dar hem penceresiz bu odalar özellikle klostrofobi, panik atak gibi hastalıkları olanlar için risk. “Obstructed view – Kısıtlanmış Manzara” olarak adlandırılan odaların önünde genellikle ya filika ya da gemiye ait bir parça yer alıyor. Eğer iyi bir tatil için feda olsun diye düşünüp parayı ikinci plana atarsanız, balkonlu odaların tadını çıkarın. Daha ileri gidip butler hizmeti sunan odalardan yararlanabilir, içinde bilardo masası ya da piyano bile bulunan lüks kabinlerde kalabilirsiniz.

9-Gideceğiniz noktalar için gemilerde turlar satılır ama genellikle pahalıdır. Yabancı dil biliyorsanız limana indiğinizde bir taksici ile anlaşıp kendi turunuzu yapmanızı öneririm. Seyahat öncesinde gerekli araştırmayı yapıp notlar alarak hazırlıklı gidebilirsiniz.  Ayrıca seyahati satın almadan önce, geminin uğradığı limanları ve o limanlarda kalış sürelerine özellikle bakın. Sıradan liman kentleri listedeyse ve uzun vakit ayrılmışsa, hem hayal kırıklığı hem zaman kaybı yaşarsınız.

10-Gemideki programlar, uğranacak limanlar ve düzenlenecek etkinlikler günlük bir gazete gibi hazırlanarak odanıza bırakılıyor. Dolayısıyla geceden ertesi günün planını görmüş oluyorsunuz.

BİLGİ

“Yazılarımı farklı tarihlerdeki ziyaretlerimin ardından kaleme aldım. Kaçınılmaz olarak güncel birçok bilgi içeriyor ama güncel demek bugünün dünyasında hız ve değişimin eş anlamlısı. Bu nedenle yazılarımı referans alıp seyahat planı yaparken değişken bilgileri  (tarihi mekanları ziyaret, yemek ve konaklama önerileri, ulaşım bilgileri vs.) kontrol etmeyi unutmayın. Ve siz de benim gibi “bilgi paylaştıkça güzel” felsefesine inananlardansanız, yazıları zenginleştireceğini düşündüğünüz detayları iletin. Yolunuz açık olsun, gezgin ruhunuz hiç yaşlanmasın!”
 • İstanbul

  Onda yaşamak yerine onu yaşamak gereken 7 tepeli şehrin; semtlerinden müzelerine, tarihinden camilerine kadar bilinen ve bilinmeyen köşeleri…

 • Türkiye

  Binlerce yıllık kültür hazinesi, medeniyetler beşiği topraklarımızı keşfetmek için kuzeyden güneye, doğudan batıya adım adım yolculuk…

 • Avrupa

  Yılın her dönemi ziyaret edilen ışıltılı başkentler, dünya hazinelerini saklayan müzeler, zarafet ve estetiği buluşturan kültürlerden izler…

 • Amerika & Avustralya

  Her zaman merak uyandıran coğrafyalar ve mesafelere aldırmadan gitmek isteyeceğiniz şehirler…

 • Asya & Afrika

  Doğa harikalarından kültür miraslarına, şaşırtıcı geleneklerden mimari başyapıtlara kadar sayısız hazine…

 • Özel Dosyalar

  Özel günlere ilişkin öneriler, ilginç konulara ilişkin yazılar, farklı coğrafyaları bir araya getiren karma konular…

Hangi Mevsimde Nereye Gidilir?

 • Yazı çok özleyenler, Ekim – Mart ayları arasında güneşin tadını çıkaran Güney Yarımküre’deki ülkeleri tercih edebilir. Avustralya, Yeni Zelanda, Güney Amerika, Karayipler öncelikli tercihleriniz olabilir. Ayrıca Mısır’da Kızıldeniz ve Nil turlarını da alternatifleriniz arasına alın.
 • Mayıs-Ekim ayları arası da Akdeniz ve Britanya için ideal.
 • Haziran-Ağustos arasında ise Norveç Fiyortları, İskandinavya, Baltık Başkentleri ve Alaska ziyaret edilebilir.