COLOSSEUM

COLOSSEUM

Gladyatörlerin Arenası

Roma İmparatorluğu döneminde yapılan en büyük amfi tiyatro UNESCO koruması altındaki Colosseum. Roma’nın gözde adreslerinden Colloseum, yapımına İmparator Vespasian zamanında başlanan ve Titus döneminde bitirilen bir yapı. M.S. 80 yılında kullanıma açılmış. 50 bin kişinin aynı anda izleyici olabileceği kapasiteye sahip; yapıldığı dönemi düşündüğünüzde bu muhteşem bir büyüklük demek.

İçinde gladyatör dövüşleri ve idamlar da yapılmış tiyatro oyunları ve halk arasında düzenlenen çeşitli yarışmalar da… Hem acıya ve kana hem mutluluk ve keyfe adres olmuş.  Yapımındaki asıl amaç ise halkın günlük sıkıntılarını unutması ve bunların toplumsal sorun olarak büyümesini önlemekmiş. Buradaki etkinliklerin heyecanına kendini kaptıran Romalılar, şikâyet etmekten uzaklaşmış.

Sadece halk değil imparatorlar ve soylular da Colosseum’un müdavimiymiş. Toplum içindeki sınıflara göre herkesin gösterileri izlemek için oturduğu yer ve giriş yaptığı kapılar farklıymış.

Yaşanan büyük depremler ve hırsızlar yüzünden maalesef amfi tiyatronun tamamı ulaşamamış günümüze, eksik bölümler var. Ama yine de görkemini ve estetiğini koruyarak Roma mimarisine bir kez daha hayran olmanızı sağlıyor.

DİPNOT

Yazılarımı farklı tarihlerdeki ziyaretlerimin ardından kaleme aldım. Kaçınılmaz olarak güncel birçok bilgi içeriyor ama güncel demek bugünün dünyasında hız ve değişimin eş anlamlısı. Bu nedenle yazılarımı referans alıp seyahat planı yaparken değişken bilgileri  (tarihi mekanları ziyaret, yemek ve konaklama önerileri, ulaşım bilgileri vs.) kontrol etmeyi unutmayın. Ve siz de benim gibi “bilgi paylaştıkça güzel” felsefesine inananlardansanız, yazıları zenginleştireceğini düşündüğünüz detayları iletin.

Yolunuz açık olsun, gezgin ruhunuz hiç yaşlanmasın!

 • İstanbul

  Onda yaşamak yerine onu yaşamak gereken 7 tepeli şehrin; semtlerinden müzelerine, tarihinden camilerine kadar bilinen ve bilinmeyen köşeleri…

 • Türkiye

  Binlerce yıllık kültür hazinesi, medeniyetler beşiği topraklarımızı keşfetmek için kuzeyden güneye, doğudan batıya adım adım yolculuk…

 • Avrupa

  Yılın her dönemi ziyaret edilen ışıltılı başkentler, dünya hazinelerini saklayan müzeler, zarafet ve estetiği buluşturan kültürlerden izler…

 • Amerika & Avustralya

  Her zaman merak uyandıran coğrafyalar ve mesafelere aldırmadan gitmek isteyeceğiniz şehirler…

 • Asya & Afrika

  Doğa harikalarından kültür miraslarına, şaşırtıcı geleneklerden mimari başyapıtlara kadar sayısız hazine…

 • Özel Dosyalar

  Özel günlere ilişkin öneriler, ilginç konulara ilişkin yazılar, farklı coğrafyaları bir araya getiren karma konular…