CEBELİTARIK

CEBELİTARIK

Cebelitarık, Arapların Kuzey Afrika’dan yani Mağrip denen bölgeden kuzeye, Endülüs’e geçtiği nokta. Kelime anlamı: Tarık Dağı.

711 yılında, Tarık bin Ziyad, Akdeniz’in Atlas Okyanusu’na açıldığı bu boğazdan ordusuyla İber Yarımadası’na geçmiş. Karşısına çıkan dağa Cebelitarık (Rock of Gibraltar) adı verilmiş. Sonra da “Dönmek yok!” deyip gemileri yakmış. O meşhur gemileri yakmak deyimi de işte bu olaydan geliyor.

İngiliz Kolonisi

Çok stratejik bir pozisyonda ve Akdeniz’in girişini kontrol ediyor. Batı dillerinde Gibraltar olarak geçiyor. 1704 yılında İngiliz ve Hollandalı askeri güçler tarafından İspanya’dan alınmış. 1713 yılında imzalanan Utrecht Antlaşması ile İngiliz Kolonisi olmuş. 2006 yılından bu yana özerk olan Cebelitarık, savunma, iç güvenlik ve dış işlerinde ise hala Birleşik Krallığa bağlı.

Yabani Maymunlar

Cebelitarık’ta görülecek yerler arasında; Rock of Gibraltar (Tarık Dağı), St. Michael Mağarası, Apes Den’deki Avrupa’nın yegâne yabani maymunları, Mağribi (Moorish) Kalesi ve Kuşatma Altındaki Şehir sergisi var.

53 Kilometrelik Tünel

18. yüzyıldaki bir kuşatma esnasında ülkede tüneller kazılmış. 2. Dünya Savaşı’nda tünellerin uzunluğu 53 kilometreyi bulmuş. Europa Point deniz fenerinin olduğu yer ve buradan Cebelitarık Boğazı’nı görebilirsiniz.

DİPNOT

Yazılarımı farklı tarihlerdeki ziyaretlerimin ardından kaleme aldım. Kaçınılmaz olarak güncel birçok bilgi içeriyor ama güncel demek bugünün dünyasında hız ve değişimin eş anlamlısı. Bu nedenle yazılarımı referans alıp seyahat planı yaparken değişken bilgileri  (tarihi mekanları ziyaret, yemek ve konaklama önerileri, ulaşım bilgileri vs.) kontrol etmeyi unutmayın. Ve siz de benim gibi “bilgi paylaştıkça güzel” felsefesine inananlardansanız, yazıları zenginleştireceğini düşündüğünüz detayları iletin.

Yolunuz açık olsun, gezgin ruhunuz hiç yaşlanmasın!

 • İstanbul

  Onda yaşamak yerine onu yaşamak gereken 7 tepeli şehrin; semtlerinden müzelerine, tarihinden camilerine kadar bilinen ve bilinmeyen köşeleri…

 • Türkiye

  Binlerce yıllık kültür hazinesi, medeniyetler beşiği topraklarımızı keşfetmek için kuzeyden güneye, doğudan batıya adım adım yolculuk…

 • Avrupa

  Yılın her dönemi ziyaret edilen ışıltılı başkentler, dünya hazinelerini saklayan müzeler, zarafet ve estetiği buluşturan kültürlerden izler…

 • Amerika & Avustralya

  Her zaman merak uyandıran coğrafyalar ve mesafelere aldırmadan gitmek isteyeceğiniz şehirler…

 • Asya & Afrika

  Doğa harikalarından kültür miraslarına, şaşırtıcı geleneklerden mimari başyapıtlara kadar sayısız hazine…

 • Özel Dosyalar

  Özel günlere ilişkin öneriler, ilginç konulara ilişkin yazılar, farklı coğrafyaları bir araya getiren karma konular…