CAPE TOWN

CAPE TOWN

AFRİKA’NIN GÜNEY UCUNDAKİ ŞARAP, LEZZET ŞEHRİ CAPE TOWN

Güney Afrika’nın Cape Town kentine ilk olarak 2000’de, Millennium vesilesiyle gitmiştim.Dünyanın en güzel şehirlerinden biriyle karşılaşmıştım. Yıllar içinde daha da gelişti. Yeni otel, restoran, barlar açıldı. Damak tadına önem verenlerin gözbebeği oldu.

Afrika Kıtası’nın en güneyine vardığınızda yapacağınız ilk iş Table Mountain’a (Masa Dağı) çıkıp şehri 1087 metreden seyretmek. Tavsiyem erken gitmeniz, hava sıcak, kuyruklar uzun olabiliyor. Bir diğer alternatif akşamüstü çıkıp güneşi uğurlamak, akşamın ilk ışıkları eşliğinde şehri seyretmek. Teleferik çok ilginç, yukarı çıkarken 360 derece kendi etrafında dönüyor ve herkese güzel manzarayı görme imkanı veriyor. Tepeden aşağıya bakmak nefes kesici. Dağda ve etrafında yaklaşık bin 500 çeşit bitki bulunuyor.

Cape Town ’a gitmişken Kirstenbosch Ulusal Botanik Bahçeleri’ni görmelisiniz. Table’ın eteklerinde. Burada kahvaltı etmek ya da dolaşıp hayatın tadını çıkarmak apayrı bir keyif. Bahçelerde ağaç ve bitkilerle ilgili bilgileri körlerin de okuyabilmesi için Braille alfabesiyle hazırlanmış özel tabelalar bile var. Yazın burada konserler düzenleniyor. İsterseniz Kirstenbosch’dan dağa çıkabilirsiniz. Göreceli olarak daha az yokuşlu bir rota bu.

V&A Limanı Yeni Cazibe Merkezi

Arkasında Twelve Apostles (12 Havariler) sıradağaları bulunan Camps Bay ve Clifton plajları dünyaca meşhur. Su biraz serin olabilir ama yine de girmeyi ihmal etmeyin. Çok şık restoranlar, barlar ve kafelerle dolu Camps Bay şehir merkezine yaklaşık 20 dakika uzaklıkta. Cape Town ’da ulaşım çok ucuz, atlayın taksiye cennete yolculuğa çıkın.

Eski zaman güzeli Mount Nelson Hotel’de beş çayı molası verin. Saat 14.00-17.00 arası muhteşem pasta ve sandviçler eşliğinde çayın ve etrafın tadını çıkarın. Gündüz saat 12.00’de top atışının yapıldığı Signal Hill şehirde en güzel manzaraları görebileceğiniz yerlerden. Sakın gece gitmeyin, güvenli değil.

V & A Waterfront (Victoria ve Alfred Limanı) şehrin en hareketli noktalarından. Restorasyon sonrası cazibe merkezine dönüşmüş. İngiltere kraliçesiyle oğlunun adını taşıyan limanın inşaatı 1860’ta başlamış. Restoranlar, dükkanlar ve tekne turları size bekliyor. Mandela’nın 1963’ten itibaren yıllarca tutuklu bulunduğu Robben (Fok) Adası’na gitmek istiyorsanız liman doğru adres.

Ümit Burnu
Afrika için yolun ve dünyanın sonu! Atlantik ve Hint okyanuslarının burada buluştuğu söylenir, inanmayın! Asıl buluşma noktası daha doğuda. Etrafta çok sayıda maymun var, tür adı gayet komik “çakma babun”. Sempatik görüp dokunmayın, tehlikeli olabilirler. Ümit Burnu’na giden yoldaki Hout Bay’den bir tekneye binip Duiker Adası’ndaki fokları görebilirsiniz. Önemli bir balıkçılık merkezi olan Hout Bay’in devamındaki Chapmans Peak muhteşem manzaralarla dolu bir yol. Burna varmadan önce Afrika penguenlerini görebileceğiniz ufak bir koy olan Boulders Beach’de durabilirsiniz. Otoparktan yaklaşık 10 dakika yürüyünce bu ufacık hayvanlar çıkıyor karşınıza. O kadar sevimliler ki birini alıp çantaya atmak geliyor içinizden.

Şarabın Merkezi
Ünlü Güney Afrika şaraplarının merkezi, kent merkezine yaklaşık bir saat mesafedeki Stellenbosch ve Franschhoek kasabaları. Otelden şoförlü araç kiralayıp bu güzel kasabaları keşfedebilirsiniz. Stellenbosch’ta şarapçılığı 1679 sonrasında yöreye adını veren Vali Simon von der Stel başlatmış. Hollandalı göçmenlere arazi verilmiş, tarım desteklenmiş. Kasabadaki üniversitenin profesörlerinden Abraham Perold 1925’te pinot noir ve hermitage üzümlerini karıştırıp ülkenin özgün pinotage üzümünü oluşturmuş. Franschhoek’in kurucuları ülkelerindeki zulümden kaçan 270 Fransız Protestan. Kasabaya Fransız havası hakim. Dünyanın sekizinci büyük şarap üreticisi Güney Afrika’nın 100 büyük işletmesi bu bölgede, şarapçılıkta 300 bin kişi çalışıyor. Franschhoek’deki Le Petit Ferme (www.lapetiteferme.co.za) son zamanlarda yemek yediğim en iyi restoranlardan. Yemekleri gurmelere layık, şarap tadımı yapılabiliyor, fiyatları İstanbul’a göre ucuz. Le Quartier Francais (www.lequartier.co.za) şarap tadımında dünyanın ilk 50’sinde. Terroir (www.kleinezalze.com) öğle yemeği için muhteşem bir restoran. Pikniğe meraklılara Boschendal, Simonsig ve Spier’ı tavsiye ederim. Bunlar “Şarap Yolu”ndaki önemli işletmeler. Spier yemyeşil bir mekan. İçindeki Moyo restoranındaki yemekler iyi. Ambiyansı, dükkanları çok güzel. İçindeki koruma alanında çitalarla fotoğraf çektirebilirsiniz. Aynı bölgedeki Paarl kasabası da ülke şaraplarının yüzde 20’sini üretiyor. Öne çıkan şarap üreticileri Nederburg ve Laborie.

Garden Route’da Safari
Otomobil kiralayıp Cape Town’dan Port Elizabeth’e uzanan Garden Route’ta keyifli bir yolculuğa çıkabilirsiniz. Sahildeki Knysna güzel bir lagüne sahip. Knysna Heads’in ormanında 650 yaşında ağaçlar göreceksiniz. Güzel plajlar için Plettenburg Bay’de durun. Hermanus’a balinalar doğum için geliyor. Mossel Körfezi’nin 20 kilometre dışındaki Game Lodge’da gece konaklayabilir, vahşi hayvanları göreceğiniz safariye çıkabilirsiniz. Oudtshoorn devekuşlarıyla meşhur. Her kuşun eti yenmez dense de devekuşu gayet lezzetli, yumuşak; denemenizi öneririm. Oudtshoorn’da çok sayıda aktivite var. Yakınlardaki Cango mağaraları görmeye değer. Oudtshoorn Wild Life Park’da timsah, aslan, kaplan görecek, çitaları kucaklayıp seveceksiniz.

Ebubekir Efendi’nin Hikayesi
1890’larda Güney Afrika Müslümanları arasında dini uygulamalar konusunda tartışmalar çıkmış. Kraliçe Victoria ile görüşen II. Abdülhamid, Erzurumlu Ebubekir Efendi’yi Marsilya ve Londra üzerinden Cape Town ’a yollamış. Ailesini Erzurum’da bırakan Ebubekir, burada çoluk çocuğa karışmış. Bo-kaap’ta, Müslümanların bölgesindeki evi müzeye çevrilmiş. 1950’lerde dünyalar güzeli bir kadın İstanbul’a gelip bir Türk kaptanla evlenmiş. O kadın Ebubekir Efendi’nin torunuymuş.

Gece Hayatı
Cape Town ’da en iyi restoranlar, kulüpler liman ve Camps Körfezi’nde. Gün batımında Bloubergstrand’daki Blue Peter Bar’da içkinizi yudumlayın. Güneş son ışıkları körfez ve dağlara yansıdığında dalgalar da yavaşça sahili dövüyor. Romantik bir ana ihtiyacınız varsa kaçırmayın.

Cape Town ’a gitmeden mutlaka www.thunda.com’a göz atın. Tüm mekanları, etkinlikleri görebiliyorsunuz.

BİLGİ

“Yazılarımı farklı tarihlerdeki ziyaretlerimin ardından kaleme aldım. Kaçınılmaz olarak güncel birçok bilgi içeriyor ama güncel demek bugünün dünyasında hız ve değişimin eş anlamlısı. Bu nedenle yazılarımı referans alıp seyahat planı yaparken değişken bilgileri  (tarihi mekanları ziyaret, yemek ve konaklama önerileri, ulaşım bilgileri vs.) kontrol etmeyi unutmayın. Ve siz de benim gibi “bilgi paylaştıkça güzel” felsefesine inananlardansanız, yazıları zenginleştireceğini düşündüğünüz detayları iletin. Yolunuz açık olsun, gezgin ruhunuz hiç yaşlanmasın!”
 • İstanbul

  Onda yaşamak yerine onu yaşamak gereken 7 tepeli şehrin; semtlerinden müzelerine, tarihinden camilerine kadar bilinen ve bilinmeyen köşeleri…

 • Türkiye

  Binlerce yıllık kültür hazinesi, medeniyetler beşiği topraklarımızı keşfetmek için kuzeyden güneye, doğudan batıya adım adım yolculuk…

 • Avrupa

  Yılın her dönemi ziyaret edilen ışıltılı başkentler, dünya hazinelerini saklayan müzeler, zarafet ve estetiği buluşturan kültürlerden izler…

 • Amerika & Avustralya

  Her zaman merak uyandıran coğrafyalar ve mesafelere aldırmadan gitmek isteyeceğiniz şehirler…

 • Asya & Afrika

  Doğa harikalarından kültür miraslarına, şaşırtıcı geleneklerden mimari başyapıtlara kadar sayısız hazine…

 • Özel Dosyalar

  Özel günlere ilişkin öneriler, ilginç konulara ilişkin yazılar, farklı coğrafyaları bir araya getiren karma konular…

Aklınızda Bulunsun

Alışverişi seviyorsanız Canal Walk Shopping Centre’a uğrayabilirsiniz. Güney yarımkürenin en büyük AVM’si. Yüzlerce dükkan arasında kaybolabilirsiniz. Aklınızda olsun, küçük harcamalarınızda bile vergi iadesi alabiliyorsunuz. Fişlerinizi atmayın. Havalimanına gittiğinizde eşyaları görmek isteyebilirler. Vergi iadesini nakit ödemek yerine bu tutarda kredi kartı veriliyor. Güney Afrika hariç tüm ülkelerde karttaki parayı harcayabiliyor, ATM’den nakit çekebiliyorsunuz.

Şunlara Dikkat Edin

Bazı şehirlerde işsizliğin yüzde 40’a ulaşması güvenliği etkiliyor.

*Gösterişli, pahalı mücevher takmayın.

* Gece sokakta yalnız yürümeyin ya da yalnız toplu taşıma aracına binmeyin.

* Yanınızda fazla para taşımayın.

* Otomobil kiralarsanız, otostopçu almayın.

* Trafik ışıklarında durduğunuzda camlar kapalı, kapılar kilitli olsun.

* Araçta eşya bırakmayın.

* Güneş çok keskin. Kremsiz, şapkasız, güneş gözlüksüz dışarı çıkmayın.