ÇANKIRI – TUZ MAĞARASI

ÇANKIRI – TUZ MAĞARASI

Çankırı’ya geldiğinizde birileri size mutlaka Tuz Mağarası’ndan söz edecektir. Mağaraya kendi aracınızla ulaşmak için, kırlık alanda 20 kilometrelik hoş bir yolu kentin doğusuna doğru kat etmeniz gerek. Vardığınızda yeryüzündeki en büyük yarıklardan biriyle karşı karşıya olacaksınız.

En Büyük Rezerv

Burası Türkiye’deki en büyük kaya tuzu rezervi ve Hititler tarafından bile kullanılacak kadar eski olduğu düşünülüyor. Tuz mağarası çevresinde 36 eski tunç çağı yerleşimi ve nekropol alanı tespit edilmiş. Bunların 26 adedi tescillenmiş durumda.

Sağlık Turizmi Hedefi

Hititlerden günümüze kadar tuz üretilen yataklardan topuk sistemiyle alınan tuzlardan geriye geniş galeriler kalmış. Ülkemizde alternatif turizm çeşitliliği açısından da yüksek potansiyele sahip tuz mağarasının dünya sağlık turizmine kazandırılması hedefleniyor.

Mağarada Sanat

Burada olmak bile yeterince büyüleyici. İçerinin sıcaklığı 15 derecede sabit. Bir bölümü, şehirdeki güzel sanatlar lisesi öğrencilerinin tuz kayalarını kullanarak yaptıkları eserlerin ve bir zamanlar madenin sahibine ait olan eski bir fayton ile eskiden tuzun madenin girişine ulaşmasını sağlayan demiryolu hattının da sergilendiği küçük bir sergi salonu olarak ayrılmış.

Eşek ve Yaban Tavşanı

Geçmişi hatırlatma görevini üstlenmiş daha ilginç bir obje de var galeride, yaklaşık 250 yıl kadar önce kuyuya düşerek doğal bir mumyalanma işleminden geçtiği sanılan bir eşek. Yakın zamanlarda bir yaban tavşanı ona eşlik etmesi için bir kutunun içine konularak üzerine yerleştirilmiş.

DİPNOT

Yazılarımı farklı tarihlerdeki ziyaretlerimin ardından kaleme aldım. Kaçınılmaz olarak güncel birçok bilgi içeriyor ama güncel demek bugünün dünyasında hız ve değişimin eş anlamlısı. Bu nedenle yazılarımı referans alıp seyahat planı yaparken değişken bilgileri  (tarihi mekanları ziyaret, yemek ve konaklama önerileri, ulaşım bilgileri vs.) kontrol etmeyi unutmayın. Ve siz de benim gibi “bilgi paylaştıkça güzel” felsefesine inananlardansanız, yazıları zenginleştireceğini düşündüğünüz detayları iletin.

Yolunuz açık olsun, gezgin ruhunuz hiç yaşlanmasın!

 • İstanbul

  Onda yaşamak yerine onu yaşamak gereken 7 tepeli şehrin; semtlerinden müzelerine, tarihinden camilerine kadar bilinen ve bilinmeyen köşeleri…

 • Türkiye

  Binlerce yıllık kültür hazinesi, medeniyetler beşiği topraklarımızı keşfetmek için kuzeyden güneye, doğudan batıya adım adım yolculuk…

 • Avrupa

  Yılın her dönemi ziyaret edilen ışıltılı başkentler, dünya hazinelerini saklayan müzeler, zarafet ve estetiği buluşturan kültürlerden izler…

 • Amerika & Avustralya

  Her zaman merak uyandıran coğrafyalar ve mesafelere aldırmadan gitmek isteyeceğiniz şehirler…

 • Asya & Afrika

  Doğa harikalarından kültür miraslarına, şaşırtıcı geleneklerden mimari başyapıtlara kadar sayısız hazine…

 • Özel Dosyalar

  Özel günlere ilişkin öneriler, ilginç konulara ilişkin yazılar, farklı coğrafyaları bir araya getiren karma konular…

DAHASI VAR!

Şehir hakkında dahasını merak edenler “Çankırı” ve “Çankırı – Başka Bir Bakış” yazılarıma göz atmayı unutmayın.