BURSA MÜZELERİ

BURSA MÜZELERİ

Bursa hem tarih dolu hem de kültür – sanatla yaşayan bir kent. Bursa’yı bir de bu yönüyle keşfetmeye ne dersiniz?

TOFAŞ Anadolu Arabaları Müzesi, görülmeyi hak ediyor. Eski bir ipek fabrikasının restore edilmesiyle müzeye dönüştürülmüş. Binlerce yıllık savaş arabalarından günümüz modellerine kadar muhteşem bir koleksiyonun sergilendiği müze, ülkemizde türünün tek örneği.

19. yüzyılda inşa edilen ve Gazi’nin 1923’de şehri ziyareti sırasında kaldığı köşk, günümüzde Atatürk Müzesi olarak ziyaretçilerini ağırlıyor. Büyük bir bahçe içinde yer alan köşk, yapıldığı dönem mimarisinin en güzel örneklerinden.

Dönem mimarileri ve yaşam tarzları ilginizi çekiyorsa 19. yüzyılda devlet misafirhanesi olarak yapılan, bugün ise müze olan Hüsnü Züber Evi’ni ziyaret edin.

Bursa Kent Müzesi de şehrin tarihini, kültürünü yansıtıyor. Müzede ayrıca şehirde yaşamış 6 padişahın balmumundan yapılmış heykelleri var.

Uluumay Müzesi, Bursa’nın ilk etnografya müzesi. Osmanlı kıyafetlerinden örnekler görebilir, Muradiye Külliyesi’nin yanında yer aldığı için tarihle iç içe çayınızı yudumlayabilirsiniz.

Arkeoloji Müzesi ve Türk İslam Sanatları Müzesi de unutulmaması gereken adreslerden.

Bursa denince Karagöz – Hacivat demeden olmaz. Geleneksel Türk Tiyatrosunun izlerini sürmek ve vazgeçilmez karakterlerini tanımak için Karagöz Müzesi’nin yolunu tutun.

Bursa Bölge Devlet Senfoni Orkestrası’nın konserlerinin müdavimi çok. Merinos Kültür Merkezinde her hafta verilen konserlerin programını takip edin ve denk getirip birini izleyin.

2016’dan bu yana Balat Ormanı içinde Nilüfer Müzik Festivali yapılıyor. Gençlerin doyasıya eğlendiği yerli ve yabancı sanatçıların sahne aldığı festivalin programını resmi web sitesinden takip edebilirsiniz.

Bursa Kültür, Sanat ve Turizm Vakfı’nın düzenlediği Uluslararası Bursa Festivali 2019’da 58. yaşını kutluyor. Programını takip edin mutlaka gidecek birkaç etkinlik bulursunuz. Festival yaklaşık 1 ay sürüyor. Uluslararası Altın Karagöz Halk Dansları Yarışması, Uluslararası Çocuk ve Gençlik Tiyatroları Festivali, Uluslararası Karagöz Kukla ve Gölge Oyunları Festivali de uzun yıllardır devam eden ve bir kenara not edilmesi gereken başarılı organizasyonlar.

DİPNOT

Yazılarımı farklı tarihlerdeki ziyaretlerimin ardından kaleme aldım. Kaçınılmaz olarak güncel birçok bilgi içeriyor ama güncel demek bugünün dünyasında hız ve değişimin eş anlamlısı. Bu nedenle yazılarımı referans alıp seyahat planı yaparken değişken bilgileri  (tarihi mekanları ziyaret, yemek ve konaklama önerileri, ulaşım bilgileri vs.) kontrol etmeyi unutmayın. Ve siz de benim gibi “bilgi paylaştıkça güzel” felsefesine inananlardansanız, yazıları zenginleştireceğini düşündüğünüz detayları iletin.

Yolunuz açık olsun, gezgin ruhunuz hiç yaşlanmasın!

 • İstanbul

  Onda yaşamak yerine onu yaşamak gereken 7 tepeli şehrin; semtlerinden müzelerine, tarihinden camilerine kadar bilinen ve bilinmeyen köşeleri…

 • Türkiye

  Binlerce yıllık kültür hazinesi, medeniyetler beşiği topraklarımızı keşfetmek için kuzeyden güneye, doğudan batıya adım adım yolculuk…

 • Avrupa

  Yılın her dönemi ziyaret edilen ışıltılı başkentler, dünya hazinelerini saklayan müzeler, zarafet ve estetiği buluşturan kültürlerden izler…

 • Amerika & Avustralya

  Her zaman merak uyandıran coğrafyalar ve mesafelere aldırmadan gitmek isteyeceğiniz şehirler…

 • Asya & Afrika

  Doğa harikalarından kültür miraslarına, şaşırtıcı geleneklerden mimari başyapıtlara kadar sayısız hazine…

 • Özel Dosyalar

  Özel günlere ilişkin öneriler, ilginç konulara ilişkin yazılar, farklı coğrafyaları bir araya getiren karma konular…

BURSA'DA NEREDE KALMALI?

Son gidişimde kaldığım ve tek kelimeyle hayran olarak ayrıldığım Seven Rooms Butik Otel, kendini şımartmak isteyenlerin tercihi olsun. Sadece 7 odası olan ve her odanın sanki ev konforunda döşendiği üstelik kendine ait bahçesinin de bulunduğu çok ayrıcalıklı bir konaklama adresi ortaya çıkarılmış.

Termal Kaplıcaları ve tarihi hamamları bünyesinde bulunduran otellerde konaklamak isterseniz önerilerim; Marigold, Gönlüferah ya da Merkür Otel olur.

Eski Bursa’nın atmosferini yaşamak isterseniz, Tophane’deki butik Kitap Evi Otel’i tercih edebilirsiniz.

Bursa’nın ilk uluslararası zincir oteli olan Hilton her zaman kaliteli bir seçenek. Mercure Otel de seçkin adresler arasında.

Eğer gönlünüz Uludağ’da kalmaktan yanaysa, 2. bölgedeki Baia Otel’i tercih edebilirsiniz. Uludağ’ın “en iyiler” listesinde, bence ilk 3’te yer alıyor.

Atatürk’ün isteğiyle 1935 yılında yaptırılan, geçirdiği onarım ve eklemelerle yenilenen bir Bursa klasiği Çelik Palas, aynı zamanda şehirdeki en büyük hamama sahip.

Eğer kendine ait kaplıcası olan bir otel tercih ederseniz, Çekirge tarafındaki alternatiflere göz atın. İçeriğindeki demir nedeniyle hafif kırmızı renk alan Çekirge sularına halk  “Çelikli suları” demiş.

DAHASI VAR

Bölge hakkında daha fazlasını merak edenler; “Bursa”, “Cumalıkızık”, “Bursa – Misi Köyü” yazılarıma göz atmayı da unutmayın.