BURDUR MÜZESİ

BURDUR MÜZESİ

Genellikle yol üstünde olduğu için geçilen bir şehirdir Burdur. Oysa sırf Burdur Müzesi’ni görmek için bile gidilebilir. Bana kalırsa, Türkiye’nin en iyi müzelerinden biridir. Koleksiyonunda 60 bin eser olduğunu en başta söyleyerek, anlatmaya başlıyorum.

Müzenin sadece içindekiler değil, binası da kıymetli. Çünkü tarihi bir yapı. 1956’da bir Osmanlı eseri olan Pirkulzade Medresesi’nin kütüphane kısmında kurulmuş. Müze, içinde bulunduğu coğrafyanın uzun geçmişine yakışır zenginlikte. Sagalassos’tan gelen çok sayıda eser de burada sergileniyor.

Marcus Aurelius heykeli en çarpıcı eserlerden. Roma İmparatorluğu’nu başarıyla yöneten Marcus Aurelius diğer imparatorlardan farklı bir portre çizmiş. İyi bir savaşçı olmasının yanı sıra, tarihte bir filozof olarak da saygın bir yer edinmiş kendine. Çoğumuzun iyi bildiği “Düşünceleriniz ne ise yaşamınız da odur. Yaşamınızı değiştirmek istiyorsanız düşüncelerinizi değiştiriniz” sözü ona ait.

Beş iyi imparatordan biri olarak anılan Marcus Aurelius’un, 80 santimetrelik baş kısmı ve 1.50 metrelik bacakları ile “dev” sıfatını hak eden mermer heykeli Sagalassos’ta yapılan kazılarda ortaya çıkarılmış. Sagalassoslular sadece bu heykeli yapmamışlar, bir seri halinde diğer beş iyi imparatoru da sanatla ölümsüzleştirerek onurlandırmışlar. Bahçesinin de görülmesi gereken birçok esere ev sahipliği yaptığı müzede Kibyra ve Kremna antik kentlerine ait çok sayıda eseri de inceleme olanağınız var. Depolar ise ziyaretçilerle karşılaşmak için sırasını bekleyen eserlerle dolu.

DİPNOT

Yazılarımı farklı tarihlerdeki ziyaretlerimin ardından kaleme aldım. Kaçınılmaz olarak güncel birçok bilgi içeriyor ama güncel demek bugünün dünyasında hız ve değişimin eş anlamlısı. Bu nedenle yazılarımı referans alıp seyahat planı yaparken değişken bilgileri  (tarihi mekanları ziyaret, yemek ve konaklama önerileri, ulaşım bilgileri vs.) kontrol etmeyi unutmayın. Ve siz de benim gibi “bilgi paylaştıkça güzel” felsefesine inananlardansanız, yazıları zenginleştireceğini düşündüğünüz detayları iletin.

Yolunuz açık olsun, gezgin ruhunuz hiç yaşlanmasın!

 • İstanbul

  Onda yaşamak yerine onu yaşamak gereken 7 tepeli şehrin; semtlerinden müzelerine, tarihinden camilerine kadar bilinen ve bilinmeyen köşeleri…

 • Türkiye

  Binlerce yıllık kültür hazinesi, medeniyetler beşiği topraklarımızı keşfetmek için kuzeyden güneye, doğudan batıya adım adım yolculuk…

 • Avrupa

  Yılın her dönemi ziyaret edilen ışıltılı başkentler, dünya hazinelerini saklayan müzeler, zarafet ve estetiği buluşturan kültürlerden izler…

 • Amerika & Avustralya

  Her zaman merak uyandıran coğrafyalar ve mesafelere aldırmadan gitmek isteyeceğiniz şehirler…

 • Asya & Afrika

  Doğa harikalarından kültür miraslarına, şaşırtıcı geleneklerden mimari başyapıtlara kadar sayısız hazine…

 • Özel Dosyalar

  Özel günlere ilişkin öneriler, ilginç konulara ilişkin yazılar, farklı coğrafyaları bir araya getiren karma konular…

DAHASI VAR

Şehir hakkında daha fazlasını merak edenler “Sagalassos Antik Kenti” yazıma göz atmayı unutmayın.