BUDAPEŞTE

BUDAPEŞTE

BUDAPEŞTE’YE MÜZİK İÇİN DE GİDİLİR

Budapeşte, her yıl milyonlarca turistin ziyaret ettiği popüler bir Avrupa başkenti. Tarih boyunca birçok uygarlığın kesişme noktası olan kenti; bu uygarlıkların bıraktığı izleri görmek, Tuna Nehri’nin gecesi ayrı gündüzü ayrı güzel manzarasının tadını çıkarmak, Osmanlı izlerine rastlayacağınız Macar mutfağını tatmak ya da yaklaşık çeyrek asırdır düzenlenen Sziget Festivali’ne katılmak için ziyaret edebilirsiniz.

Yıldızlara Alışkın Festival

Her yıl yarım milyon müzikseverin buluşturan Sziget Festivalinde; Muse, Sigur Ros, Sia, Rihanna, Chemical Brothers, Skunk Anansie, David Guetta, Noel Gallaher, Manu Chao, Bastille, Jake Bugg, Tourist, Die Antwoord gibi dünyaca ünlü yıldız isimler sahne alıyor.  Şimdiye dek dünya çapında dinlenen ve tarzlarıyla müziğe yön veren sayısız isim festivalin sahnesinden geçti. David Bowie, Prince, Iggy Pop, Sex Pistols, Alanis Morisette, Blur, Radiohead, Boney M, Patti Smith, R.E.M, Nick Cave, Red hot Chili Peppers, Placebo, Robbie Williams, Pink bu isimlerden yalnızca birkaçı…

Sokak Tiyatroları, Sergiler

1993 yılından bu yana Budapeşte’nin ortasındaki Obudai Adasında gerçekleşen Sziget Festivali, Avrupa’nın en büyük kültür-sanat buluşmalarından biri. Festival 95 ülkeden gelen farklı dil, din, ırk ve cinsiyetteki insanları bir hafta boyunca tek bir pasaport altında birleştiyor ve  Szitizen’li yapıyor. Pop’tan rock’a, R&B’den folk’a, caz’dan blues’a birçok müzik türünün yer aldığı festival sadece büyük bir müzik buluşması değil. Sokak tiyatrosunun ilginç örnekleri, dünyaca ünlü akrobatik ve müzikal gösteriler, sıradışı sergi ve enstalasyonlar, sirk, evlilik çadırı, extreme oyunlar, spor alanları, tasarım harikası Luminarium, Afro-Latin Reggae Village, yepyeni müzisyenleri keşfetme imkanı sunan Campfire, olağanüstü sanatsal şovlar sunan Magic Mirror eğlenceyi katlayarak artırıyor.

Yol Arkadaşı Tarih

Festivalin sizi sanat ve eğlenceye doyuracağı kesin, geriye kalanlar için ise Budapeşte’yi keşfe çıkmanız yeterli. Özellikle tarih meraklıları kenti adımlarken çok mutlu olacak. İşte Budapeşte ‘de olduğunuzu hissettirecek 15 adres:

        1.      Tuna Nehri: Tadını çıkarmanın en iyi yolu gemi turu. Bu sayede şehri de baştan başa gezmiş olursunuz, özellikle gece nehirden şehrin ışıklarını izlemek bir peri masalına uzaktan bakmak gibi…
        2.      Kale Tepesi: Peşte’nin Moğollar tarafından saldırıya uğramasının ardından Kral 4. Bela, sağ kalanları etrafı duvar ve kale ile çevrili Buda tarafına geçirmiş. Bölge bugün bir sanat, kültür ve turizm merkezi.   

        3.      Gül Baba Türbesi: Buda’nın Osmanlılar tarafından fethi sırasında şehit düşen Bektaşi Dervişi Cafer’in türbesi. Adını 12 dilimli Bektaşi kavuğunda sürekli taşıdığı gülden almış. Gül Baba’nın geçmişte camiye çevrilen Matyas Kilisesi’nde kılınan cenaze namazına Kanuni Sultan Süleyman da katılmış.

        4.      Matyas Kilisesi: 13 ile 15. yüzyıllar arasında Gotik tarzda yapılan kilise Budapeşte’nin sembollerinden biri. 1541’de Osmanlı’nın şehri almasıyla Fethiye Camii’ne çevrilmiş ve bütün freskler beyaza boyanmış. Macarların Buda’yı geri almasıyla beraber Cizvitler tarafından Barok tarzda restore edilmiş.
        5.      Balıkçılar Kulesi: Yapımı 1905’te tamamlanan ama savunma için hiç kullanılmayan kale, şehir manzarasını seyretmek için ideal. 1988’den beri UNESCO’nun Dünya Kültürel Mirası Listesi’nde.
        6.      Gellert Tepesi: Tuna Nehri’nin Buda tarafında yer alan en güzel tepelerden biri, manzarası harika. Tepede yer alan Özgürlük Anıtı II. Dünya Savaşı’nda ölen Sovyet askerleri anısına yaptırılmış.
        7.      Aziz Istvan Bazilikası: 8500 kişilik kapasitesiyle şehrin en büyük dini yapısı. İçinde, Aziz İstvan’ın mumyalanmış elinin saklandığı kutsal emanet kutusu var. 300 basamakla ya da asansörle çıkabileceğiniz çan kulelerinden Budapeşte’nin manzarasını izlemek müthiş.
        8.      Macar Devlet Operası: 1884 yılında Viyana Opera Binası örnek alınarak Neo-Rönesans tarzında inşa edilmiş ama yer yer barok özellikler de taşıyor. Dünyanın en güzel opera binalarından biri olarak kabul ediliyor: geçmişte kraliyet operası olarak kullanılmış.
        9.      Kahramanlar Meydanı: 896’da Arpad’ın liderliğinde birleşen Macarların Aziz İstvan gibi önemli kahramanlarının heykellerinin bulunduğu meydan 1896’da bin yıl kutlamaları esnasında yapılmış. Bir yanında Güzel Sanatlar Müzesi diğer yanında sergilerin yapıldığı Sanat Sarayı var.
        10.     Kaplıcalar ve Türk Hamamları: Şehir kaplıcaları ve Osmanlı döneminden kalma hamamlarıyla da meşhur. Kahramanlar Meydanı’nın arkasındaki Szechenyi Kaplıcası ve Tuna kıyısındaki Gellert  en iyiler arasında. Rudas ve Kiraly hamamları ise 16. yüzyılda yapılmış.
        11.     Zincir Köprüsü: Buda ile Peşte’yi bağlayan ilk köprü olma özelliğine sahip. Kentin simgelerinden biri sayılıyor. 1839-1849 yılları arasında inşa edilmiş, 2. Dünya Savaşı sırasında bombalanmış ve yapımından 1 asır sonra yani 1949’da aslına uygun olarak yenilenmiş.
        12.     Margaret Adası: Şehrin tam ortasında, 2 km uzunluğunda ve 500 mt enindeki bu ada, Marget ve Arpat köprüleri arasında yer alıyor. Roma döneminde de yaşam yeri olan adada Frensisken ve Dominik kiliselerinin kalıntıları, manastır, St. Michael kilisesi, küçük hayvanat bahçesi gezilebilir.
        13.     Heykel Parkı: Şehrin Peşte tarafında yer alıyor. Sovyet sisteminin ne kadar güçlü olduğunu halka anlatmak için yapılmış. Lenin, Karl Marx,  Friedrich Engels gibi komünist liderlerin yanı sıra Bela Kun gibi Macar komünist liderlerin heykellerini de görebilirsiniz.
        14.     Acquincum Müzesi ve Roma Kalıntıları: Roma dönemine ait, yaklaşık 2000 yaşındaki ören yerinde yer alan mozaikler de taş oymalar da büyüleyici. Arkeologlar, günümüzde müze olarak kullanılan Acquincum’da bulunan mozaiklerden sadece beşte üçünün orijinal olduğunu söyleyip, kalanın Roma çağındaki yapım tekniklerine sadık kalarak onarıldığını belirtiyorlar. Muhteşem amfi tiyatroyu da sakın atlamayın. Başınızı döndürecek kadar fazla eserle temsil edilen tarih, film şeridi gibi akacak gözlerinizin önünden.
        15.     Renkli Caddeler: Şehrin ana alışveriş güzergahları olan Vaci Utca’da ve büyükelçiliklerin de olduğu Andrassy Caddesi’nde keyifle gezebilirsiniz. Porselenler, tahta işleri ve örtüler Macaristan’dan alabileceğin popüler ürünler.

BİLGİ

“Yazılarımı farklı tarihlerdeki ziyaretlerimin ardından kaleme aldım. Kaçınılmaz olarak güncel birçok bilgi içeriyor ama güncel demek bugünün dünyasında hız ve değişimin eş anlamlısı. Bu nedenle yazılarımı referans alıp seyahat planı yaparken değişken bilgileri  (tarihi mekanları ziyaret, yemek ve konaklama önerileri, ulaşım bilgileri vs.) kontrol etmeyi unutmayın. Ve siz de benim gibi “bilgi paylaştıkça güzel” felsefesine inananlardansanız, yazıları zenginleştireceğini düşündüğünüz detayları iletin. Yolunuz açık olsun, gezgin ruhunuz hiç yaşlanmasın!”
 • İstanbul

  Onda yaşamak yerine onu yaşamak gereken 7 tepeli şehrin; semtlerinden müzelerine, tarihinden camilerine kadar bilinen ve bilinmeyen köşeleri…

 • Türkiye

  Binlerce yıllık kültür hazinesi, medeniyetler beşiği topraklarımızı keşfetmek için kuzeyden güneye, doğudan batıya adım adım yolculuk…

 • Avrupa

  Yılın her dönemi ziyaret edilen ışıltılı başkentler, dünya hazinelerini saklayan müzeler, zarafet ve estetiği buluşturan kültürlerden izler…

 • Amerika & Avustralya

  Her zaman merak uyandıran coğrafyalar ve mesafelere aldırmadan gitmek isteyeceğiniz şehirler…

 • Asya & Afrika

  Doğa harikalarından kültür miraslarına, şaşırtıcı geleneklerden mimari başyapıtlara kadar sayısız hazine…

 • Özel Dosyalar

  Özel günlere ilişkin öneriler, ilginç konulara ilişkin yazılar, farklı coğrafyaları bir araya getiren karma konular…

Mini Macarca Sözlüğü

Macaristan’ın batı dillerindeki adı “Hungary / Ungarn”  Türkçe’deki “On Ogur (On kişi)” kelimelerinden geliyor. Macarların Karpat Dağlarını geçmeden önce Türklerin yakınında yaşadığı ve On Ogur Kavimlerarası Birliği’nin parçası olduğu düşünülüyor. Dillerimizin aynı kökten gelmesinin sebebi de bu. Günlük yaşamda en çok kullanılan kelimelerin Macarca karşılıkları ise şöyle: Igen (Evet), Nem (Hayır), Jo napot kivanok (Resmi)/ Szia veya Szervusz (Samimi)(Merhaba), Viszontlatasra(Resmi)/ Szia veya Szervusz (Samimi) (Hoşça kal), Bocsanat (Pardon), Kerem (Lütfen), Köszönöm (Teşekkür Ederim), Mennyibe kerül? (Fiyatı ne?), Toalett(Tuvalet), Nök (Kadın), Ferfiak (Erkek)