BRUGGE

BRUGGE

Bir günde gezip, bir ömür unutamayacağınız şehirlerden Brugge. Tarihi şehir merkezi ile UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alıyor.

Tipik bir Ortaçağ kenti ama en romantiklerinden biri… Daracık sokaklarından şehre yayılan eşsiz çikolata kokuları ile biraz Charlie’nin Çikolata Fabrikası; sıra sıra dizili, rengarenk, pasta görünümlü evleri ile biraz Hansel ve Gretel masalı gibi…

Alternatif Balayı Rotası

Her daim güzel, her daim büyüleyici. Sadece turistik amaçlı ziyarete gelenler için değil, balayı çiftleri için de ideal bir rota. Şehirde hem bir dinginlik hem de inanılmaz bir enerji mevcut.

Sarmaşıklarla örülü taş evlerin pencereleri, dantellerle süslü. Dükkanların vitrinlerine kırlentler, hediyelikler özenle yerleştirilmiş. Kanalın içinde seyreden küçük, beyaz teknelerin arasında kuğular ve yeşil başlı ördekler süzülüyor. Brugge, farklı dokusuyla kesinlikle ilk görüşte aşık olacağınız yerlerden biri.

Kanal Turu

Vazgeçilmez turist etkinliklerinden biri sayılan kanal turu, kentte ilk yapmanız gerekenlerden. Eski binaların arasında teknelerle seyretmek ve yosun tutmuş köprülerin altından geçerek üstünüzdekileri selamlamak için şehirde geçireceğiniz günü iyi organize etmelisiniz. Teknelerde yer kapmak için upuzun bir kuyrukta beklemekten kurtulmanın yolu, erken saatleri tercih etmeniz.

Yürüyerek Keşfedin

Fayton seçeneği var ama benim tavsiyem yürüyerek ya da bisikletle şehri gezmek olur. Kış aylarında ışıl ışıl Noel pazarlarının kurulduğu, şehrin kalbinin attığı Market Square’a doğru yürüyebilir, sokak aralarını gezerek kenti keşfedebilir, yan yana dizili küçücük dükkanlarından hatıralık ve hediyelik eşyalar satın alabilirsiniz.

Görmeden Olmaz

Tarihi Şehir Merkezi, kent meydanı Market Square, Belfry Çan Kulesi ve daracık merdivenlerini tırmanarak ulaşacağınız muhteşem seyir terası ve Kutsal Kan Bazilikası listenizde bulunsun.

Dünyanın ikinci en uzun tuğla kulesine sahip olan ve içinde Brugge Madonnası olarak bilinen, Michelangelo’nun mermerden yapılma “Madonna ve Çocuk’’ heykeli de bulunan Church of Our Lady Kilisesi ise gerçekten çok ilginç. Burg alanı, Beguinage Manastırı, Çikolata Müzesi, meşhur bira fabrikası Brouwerij De Halve Maan ve Aşk Gölü olarak tanımlanan Minnewater görülmesi ve gezilmesi gereken başlıca yerlerden.

Ne Alınır?

El işi oyuncaklar, kırlentler, Rahibe işi denilen danteller, porselen çay ve kahve takımları, buzdolabı süsleri ve kanalın resmedildiği tablolar alınabilecek en güzel hediyelikler.

Çikolataya gelince uğramanız gereken adres Chocolate Line. 20 yıl önce çikolataya duyduğu aşkla yola çıkan Dominique’in hikayesine ve ‘’hayallerinizin peşinden gidin’’ mottosuyla başardıklarına burada şahit olacaksınız. Dünyanın en iyi çikolatalarından bazılarını Chocolate Line’da tatmanız mümkün. Bademli arthur ve provence benim favorilerimden. Fındıklı Atlanta’yı, beyaz çikolatalı Madame Butterfly’ı ve biberli Brezilya’yı da denemenizi öneririm.

DİPNOT

Yazılarımı farklı tarihlerdeki ziyaretlerimin ardından kaleme aldım. Kaçınılmaz olarak güncel birçok bilgi içeriyor ama güncel demek bugünün dünyasında hız ve değişimin eş anlamlısı. Bu nedenle yazılarımı referans alıp seyahat planı yaparken değişken bilgileri  (tarihi mekanları ziyaret, yemek ve konaklama önerileri, ulaşım bilgileri vs.) kontrol etmeyi unutmayın. Ve siz de benim gibi “bilgi paylaştıkça güzel” felsefesine inananlardansanız, yazıları zenginleştireceğini düşündüğünüz detayları iletin.

Yolunuz açık olsun, gezgin ruhunuz hiç yaşlanmasın!

 • İstanbul

  Onda yaşamak yerine onu yaşamak gereken 7 tepeli şehrin; semtlerinden müzelerine, tarihinden camilerine kadar bilinen ve bilinmeyen köşeleri…

 • Türkiye

  Binlerce yıllık kültür hazinesi, medeniyetler beşiği topraklarımızı keşfetmek için kuzeyden güneye, doğudan batıya adım adım yolculuk…

 • Avrupa

  Yılın her dönemi ziyaret edilen ışıltılı başkentler, dünya hazinelerini saklayan müzeler, zarafet ve estetiği buluşturan kültürlerden izler…

 • Amerika & Avustralya

  Her zaman merak uyandıran coğrafyalar ve mesafelere aldırmadan gitmek isteyeceğiniz şehirler…

 • Asya & Afrika

  Doğa harikalarından kültür miraslarına, şaşırtıcı geleneklerden mimari başyapıtlara kadar sayısız hazine…

 • Özel Dosyalar

  Özel günlere ilişkin öneriler, ilginç konulara ilişkin yazılar, farklı coğrafyaları bir araya getiren karma konular…

NASIL GİDİLİR?

Brugge, Brüksel’den sadece 100 km uzaklıkta. Dilerseniz araba, dilerseniz tren yolculuğu ile Brugge’e ulaşabilirsiniz.

DAHASI VAR

Brüksel ve Brüksel’in Yıldızları yazılarıma da göz atmayı unutmayın.