AYVALIK

AYVALIK

Ayvalık; yazlıkçıların kahramanı, bir tatil efsanesidir… Etrafınızda tatil planlarını sorduğunuz birilerinden muhakkak; “Ayvalık’a gidiyoruz, yazlığa” yanıtını almışsınızdır. Öyle “bir başkalığı” var ki onun hem denizin ve doğanın en güzel hallerini hem bunun insan eliyle nasıl sıradanlaştırıldığını görebilirsiniz. Hem mitolojik öykülerle takvimsiz bir yolculuk yapabilir hem şimdiki zamanın tam ortasından geçtiğiniz gündelik telaşlara tanık olabilirsiniz.

Mübadele İzleri

Balıkesir’in en gözde ilçesi Ayvalık, mübadele ile şekillenen bir kimliğe sahip. İki yakanın yarım kalan hayatlarından, bir tam Ayvalık çıkmış. Bütün olabilme yıllarının izlerini; sokaklarında, insanlarında en çok da mutfağında taşıyan bir yer. Balıkesir, Midilli ve Girit’in naif bir harmanı var karşınızda. Geçmişin alışkanları ise hala sürüyor; mübadele ile Midilli’den gelenlere “Adalı”, Girit’ten gelenlere de “Gritikos” deniyor.

Kalabalık Bazen İyidir

Yaz tatili için giderseniz, plajlarında ve çarşısında hatırı sayılır bir kalabalık görmeye hazır olun. Çünkü yabancı turistler, yazlıkçılar, ilçenin yerlileri, çevre şehirlerden birkaç günlüğüne gelenler derken herkeste başka bir hava bulabileceğiniz keyifli bir insan harmanıyla birliktesiniz demektir. Ama korkmayın; tadını çıkarın! Ben bu tür kalabalık tatilleri; farklı insan hallerini gözlemlemek, hayata bilmediğim yerlerinden baktıracak çok sıradan olaylarla karşılaşmak, yeni arkadaşlar edinmek, yeni hikayeler öğrenmek için fırsat olarak görürüm. O yüzden sadece alıp başınızı sessiz sakin tatillere gitmeyi hesaplamayın; biraz da kalabalıkların parçası olmanın keyifli yanlarıyla hayatınıza yeni deneyimler katın.

İnce Kumlu Plajlar

Ayvalık’ı şehirleşmenin ellerine teslim etsek de yazın en sıcak günlerinde dahi bunaltmayan havası ve serin denizi ile müdavimlerinin vazgeçemediği bir adres. Tene yapışmayan çok özel kuma sahip sahilleri de cabası… Çok sayıda plaj var ama en ünlüsü Sarımsaklı. Yaz aylarında çok kalabalık; erken saatlerde gitmenizde fayda var.

Zeytinyağı Cenneti

Ayvalık demek zeytinyağı ve onun tatlandırdığı muhteşem yemekler demek. Ünü ülke çapına yayılan zeytinyağlarını coğrafyasına borçlu. Kaz Dağları’nın bol oksijenini bereketli topraklarla buluşturan rüzgarlar sayesinde, zeytin ağaçları o kendine has aromasını kazanıyor. Mutlaka yerel üreticinin zeytinlerini ve zeytinyağlarını tadın; beğendiklerinizden kendinize ve sevdiklerinize almayı ihmal etmeyin. Girit yemeklerinin güzelliğiyle zenginleşen Balıkesir mutfağının tadını çıkarmak Ayvalık seyahatinin unutulmazları olacak.

DİP NOT

“Yazılarımı farklı tarihlerdeki ziyaretlerimin ardından kaleme aldım. Kaçınılmaz olarak güncel birçok bilgi içeriyor ama güncel demek bugünün dünyasında hız ve değişimin eş anlamlısı. Bu nedenle yazılarımı referans alıp seyahat planı yaparken değişken bilgileri  (tarihi mekanları ziyaret, yemek ve konaklama önerileri, ulaşım bilgileri vs.) kontrol etmeyi unutmayın. Ve siz de benim gibi “bilgi paylaştıkça güzel” felsefesine inananlardansanız, yazıları zenginleştireceğini düşündüğünüz detayları iletin. Yolunuz açık olsun, gezgin ruhunuz hiç yaşlanmasın!”
 • İstanbul

  Onda yaşamak yerine onu yaşamak gereken 7 tepeli şehrin; semtlerinden müzelerine, tarihinden camilerine kadar bilinen ve bilinmeyen köşeleri…

 • Türkiye

  Binlerce yıllık kültür hazinesi, medeniyetler beşiği topraklarımızı keşfetmek için kuzeyden güneye, doğudan batıya adım adım yolculuk…

 • Avrupa

  Yılın her dönemi ziyaret edilen ışıltılı başkentler, dünya hazinelerini saklayan müzeler, zarafet ve estetiği buluşturan kültürlerden izler…

 • Amerika & Avustralya

  Her zaman merak uyandıran coğrafyalar ve mesafelere aldırmadan gitmek isteyeceğiniz şehirler…

 • Asya & Afrika

  Doğa harikalarından kültür miraslarına, şaşırtıcı geleneklerden mimari başyapıtlara kadar sayısız hazine…

 • Özel Dosyalar

  Özel günlere ilişkin öneriler, ilginç konulara ilişkin yazılar, farklı coğrafyaları bir araya getiren karma konular…

AKLINIZDA OLSUN

 • Birçok kişi Ayvalık Tostu’nun ünüyle doğru orantılı bir alametifarikası olmadığını düşünse de gitmişken yiyip kararı kendiniz verin. Tulum peynirli tostun ünü de git gide artıyor. Merkezde bir tostçular çarşısı var, yana dizilmiş birçok salaş büfe göreceksiniz. Tercih sizin…
 • Papalina ve Girit mezeleri Ayvalık mutfağının olmazsa olmazları.
 • Zeytin ve zeytinyağının kalbinde olduğunuzu unutmayın hem doyasıya tadın hem de alın.
 • Kiliseden çevrilen Saatli Cami’yi görün.
 • Ara sokaklara dalıp tarihi evler arasında dolaşın.
 • Midilli’den bile ziyaretçi çeken Bit Pazarı’na gidin.
 • 1970’ten beri kurulan Perşembe Pazarı’ndan alışveriş yapın.

DAHASI VAR

Ayvalık hakkında daha fazlasını merak edenler “Şeytan Sofrası ve Efsaneler” ile “Cunda” yazılarıma göz atmayı da unutmayın.