AUCKLAND YILDIZLARI

AUCKLAND YILDIZLARI

Auckland’da İstanbul’a göre bir avuç sayılacak insan yaşamasına karşın kentin yayıldığı alan İstanbul’dan daha büyük. Yine de bu gözünüzü çok korkutmasın. Şehri adımlayarak gezmekten çekinmeyin.

Yürüyüş Yolları

Yeni Zelanda, dokuz uzun mesafe parkur içeren yürüyüş rotalarıyla tanınıyor. Great Walks deniyor bu yollara. Auckland’daki “Sahilden Sahile Yürüyüş Yolu” yaklaşık 15 kilometrelik bir şehir içi parkuru. Waitemata Limanı’ndan başlayıp, merkez boyunca güneye ilerleyip parklardan da geçtikten sonra Manukau Limanı’nda sona eriyor.

Dağ Parkuru

Volkanik topografyayı da gözlemleyebileceğiniz bir bölümü seçip yürüyüşe çıkabilirsiniz. Örneğin kent halkının doğasını çok sevdiği Auckland Domain ile Eden Dağı arasındaki bölümü deneyebilirsiniz. Dağ sözcüğü sizi korkutmasın hepi topu 195 metre ve parkurdaki diğer zirve One Tree Hill gibi panoramik manzarası harika.

Sky Walk

Bu sizi kesmezse 328 metre yüksekliğiyle şehrin her yerinden görülebilen Sky Tower’a uğramanız gerekiyor. Güney Yarım Küre’nin de en yüksek yapılarından birisi. Gerekli güvenlik işlemleri sonrasında tepesindeki Sky Jump ile 192 metreden aşağıya atlayabiliyor veya “Sky Walk” dedikleri platform üzerinde yürüyüş yapabiliyorsunuz.

Quenn Caddesi

Auckland’ın en büyük ve en ünlü caddesi ise Queen Caddesi. Bu caddede dolaştığınızda, Avrupalı nüfustan çok Asya kökenlileri, Çinli, Koreli, Tayvanlı, Japon ve Hintlileri görmek mümkün. Türk çok yok ama dönerci bol. Bu çok kültürlülüğün getirdiği ilk dikkat çekici nokta ise bu caddede yan yana dizili değişik ülke mutfakları…

Eğlencenin Merkezi

Queen Caddesi’ni, bizim Nişantaşı ya da Bağdat caddesi gibi düşünebilirsiniz. Caddenin sahil ucundan itibaren başlayan Viaduct Harbour dedikleri liman ise Bebek sahilini andırıyor. Cafe, restoran ve barlarıyla eğlence ve gece hayatının merkezi burası. Waterfront da diyorlar bu bölgeye. Deniz kenarında sıralanmış dizi dizi barlar ve restoranlarıyla geceleri ışıl ışıl oluyor. Tam bir gençlik mekânı! Gece hayatının müdavimleri bardan bara geçiyor burada ve bu işin adına da “Bar hopping” diyorlar.

DİPNOT

Yazılarımı farklı tarihlerdeki ziyaretlerimin ardından kaleme aldım. Kaçınılmaz olarak güncel birçok bilgi içeriyor ama güncel demek bugünün dünyasında hız ve değişimin eş anlamlısı. Bu nedenle yazılarımı referans alıp seyahat planı yaparken değişken bilgileri  (tarihi mekanları ziyaret, yemek ve konaklama önerileri, ulaşım bilgileri vs.) kontrol etmeyi unutmayın. Ve siz de benim gibi “bilgi paylaştıkça güzel” felsefesine inananlardansanız, yazıları zenginleştireceğini düşündüğünüz detayları iletin.

Yolunuz açık olsun, gezgin ruhunuz hiç yaşlanmasın!

 • İstanbul

  Onda yaşamak yerine onu yaşamak gereken 7 tepeli şehrin; semtlerinden müzelerine, tarihinden camilerine kadar bilinen ve bilinmeyen köşeleri…

 • Türkiye

  Binlerce yıllık kültür hazinesi, medeniyetler beşiği topraklarımızı keşfetmek için kuzeyden güneye, doğudan batıya adım adım yolculuk…

 • Avrupa

  Yılın her dönemi ziyaret edilen ışıltılı başkentler, dünya hazinelerini saklayan müzeler, zarafet ve estetiği buluşturan kültürlerden izler…

 • Amerika & Avustralya

  Her zaman merak uyandıran coğrafyalar ve mesafelere aldırmadan gitmek isteyeceğiniz şehirler…

 • Asya & Afrika

  Doğa harikalarından kültür miraslarına, şaşırtıcı geleneklerden mimari başyapıtlara kadar sayısız hazine…

 • Özel Dosyalar

  Özel günlere ilişkin öneriler, ilginç konulara ilişkin yazılar, farklı coğrafyaları bir araya getiren karma konular…

DAHASI VAR

Şehir hakkında dahasını merak edenler “Auckland” yazıma göz atmayı unutmayın.