ASPEN

ASPEN

ASPEN’DE ŞIMARTAN KIŞ

ABD’de kayakseverlerin en gözde yeri; yılın 300 günü güneşle yıkanan, toplam 65 milli park, orman ve eyalet parkından oluşan, 26 ünlü kayak merkezine sahip olan Kolorado. Üstelik yapılacak tek şey kayak değil; Grand Junction’da chardonnay veya merlot üzümlerinden yapılan yerel şarapların tadına bakabilir, Gleenwood Springs ve Hot Sulphur Springs’deki kışın da açık olan sıcak su banyolarına gidebilirsiniz. Bu bölge gurmeler için de bir cennet, sadece Aspen’de dünyaca ünlü şeflere ait 150 bar ve restoran var. Dünyanın en pahalı evlerinden biri de Kolorado’nun en tanınmış kayak merkezi Aspen’de bulunuyor. Suudi Arabistanlı Prens Bandar bin Sultan’a ait evin değeri 135 milyon dolar. 32 odalı, 5,200 m2’lik malikane “Hala Ranch” adını taşıyor ve Beyaz Saray’dan bile büyük!

Lüksün Bambaşka Hali
Aspen’in dünya jet sosyetesinin akın ettiği, en lüks ve en pahalı kayak merkezlerinden biri. Onlarca özel uçağın inip kalktığı havaalanı, otelleri, kayak pistleri, mağazaları ile Aspen “para”, “pahalı” ve “lüks” kavramlarınızı alt üst etmek üzere sizi bekliyor. Rocky Dağları arasına saklanmış bir doğa harikası ve dünyaca ünlü bir kayak merkezi Aspen. Dünyaya yaklaşık 1350 metre tepeden bakmanızı sağlıyor. İhtişamı ve rahatlığı, spor ile gece hayatını bir arada yaşatıyor.

Asıl halkı olan Ute yerlileri gümüş madenleriyle çevrili bir alanda yaşadıklarını bilmeden buraya  “Parlayan Dağlar” demişler. Bir dönem Ute City (Ute Şehri) olarak da tanınmış. Ancak daha sonraki yıllarda adı değişmiş; etrafta bolca bulunan bir çeşit kavak ağacı olan aspen, 19. yüzyıl sonlarına doğru şehre bugünkü ismini vermiş. Birkaç yıl içinde de ülkenin gümüş üretim merkezi haline gelmiş. 1893 yılındaki ekonomik kriz Aspen’i de vurmuş ve kapanan gümüş madenleri yüzünden işsizlik artmış. Başlayan göçten sonra şehirde kalanlar yeni iş alanları yaratmak için ellerindeki malzemeye bakmışlar ve kışın manzaraya hakim olan kar ilişmiş gözlerine. 2. Dünya Savaşı ile bir süre askıya alınan proje savaş sonrası artan bir hızla devam etmiş. Ev sahipliği yaptığı çeşitli kayak şampiyonaları ününü artırmış. Bugünse dünya jet sosyetesini, sanatçıları ve daha pek çok tanınmış insanı ağırlıyor şehir. Aspen aynı zamanda milyonlarca dolarlık şık evleri de göreceğiniz bir yer.

ASPEN’İN 10 YILDIZI

1. Wheeler Opera Binası
 Burada göreceklerinizi bizim tarihi binalarımız ile kıyaslamayın. Biz binlerce yıllık tarihin üzerinde otururken, yeni kurulan bir şehir olarak Aspen’in sadece birkaç yüzyıllık geçmişi olduğunu unutmayın. Wheeler Opera binası da 1889 yılında inşa edilmiş. Yaşamını madencilikten kazanmaya başlayan kent için bir soluk olmuş. Bugün de sanat etkinliklerine aralıksız devam ediyor, programına göz gezdirmenizde fayda var (Tel : +1 970 920 57 70).

2. Elks Building
Aspen’de görebileceğiniz birkaç büyük yapıdan biri; gümüş madenciliği zamanında, 1891 yılında inşa edilmiş. Devasa kırmızı bina zamanla şehrin simgelerinden olmuş.

3. Aspen Sanat Müzesi
Genellikle çağımız sanatçılarının eserlerine yer verilen müze bir sanat molası ile soluklanmak isteyenlere hitap ediyor. Giriş ücretsiz. (www.aspenartmuseum.org; tel: +1 970 925 80 50)

4. White River Ulusal Ormanları (National Forest)
Ute Kabilesi’nin toprakları 1891 yılından beri koruma altında. Bitki örtüsü ve hayvanları ile ilgi çeken White Forest ülkenin en çok ziyaretçi alan ormanlarından. (Tel: +1 970 945 25 21)

5. ACES (Aspen Çevre Araştırmaları Merkezi)
Kar amacı gütmeyen bir kuruluş, üstelik doğayla iç içe olmayı sevenlere unutulmaz bir gün vadediyor. Merkez her mevsim için farklı programlar uyguluyor. Doğa yürüyüşleri, fotoğrafçılık gibi hobileri olanların programları öğrenmesini tavsiye ederim. (www.aspennature.org ; tel: +1 970 925 57 56)

6. Castle Creek Vadisi
Görülecek yerler listesinde mutlaka olması gerek. Olağanüstü manzarasının tadını çıkarmak ve uzun yürüyüşler yapmak için ideal.

7. Ute Mountaineer (Ute Dağcılık)
Aspen’i sadece kayak yapılacak bir yer olarak düşünmek büyük bir haksızlık. Etraftaki dağlar içinde bir dağcıyı barındıran herkesi bekliyor (www.utemountaineer.com; tel: +1 970 925 28 49).

8. Kolorado Nehri
Su sporlarını sevenler için dağlar arasından süzülen Kolorado Nehri bulunmaz nimet. Ancak profesyonel bir yardım ve eğitim almanız gerektiğini unutmayın. (www.aspenkayakacademy.com; tel: +1 970 925 44 33)

9. Aspen Müzik Festivali
Aspen genellikle kış ayları için tercih ediliyor ama eğer yaz mevsiminde giderseniz, mutlaka Aspen Müzik Festivali’ne katılın. Her yıl yaklaşık 400 etkinlik yapılıyor.  (www.aspenmusicfestival.com)

10. Alışverişin Kalbi
Aspen dünyaca ünlü moda markalarını bir arada bulabileceğiniz bir yer. Çok sayıda firmanın dükkanlarını sokakta yürürken görüyorsunuz. Yolda bir Holywood yıldızıyla karşılaşmanız ise an meselesi…

NASIL GİDİLİR?
Değişik şehirlerden uçakla gelebilir veya benim yaptığım gibi Denver’dan araba kiralayıp dört saatlik bir yolculuk ile de ulaşabilirsiniz.  Ancak yollardaki kar ve buzun canınızı sıkabileceğini unutmayın. Denver’dan güneşli bir havada ayrılıp kar fırtınalarını atlatıp Aspen’e vardığımda adeta yeri öpmüştüm. 2011’in Sevgililer Günü’nde Aspen’e gittiğimde kayak merkezinin havalimanında 80 civarında özel uçak vardı! Aspen Türkiye’den 9 saat geride…

ALTERNATİFLER

SNOWMASS
Aspen yakınlarında kayak yapabileceğiniz üç dağ daha var; Snowmass, Highlands ve Buttermilk. Highlands, Aspen ve Snowmass’e göre daha kolay pistlere sahip. En kolaylarını ise Buttermilk’de bulabilirsiniz. Kayak yapmak için Aspen’i seçtiyseniz her yer yürüme mesafesinde demektir. Diğer kayak merkezlerine ulaşmak içinse araba kiralamanız gerekebilir.

Aspen’e yaklaşık 15 kilometrelik bir mesafede bulunan Snowmass ülkenin ikinci büyük kayak merkezi. Gezerken 36 tane Disneyland’i içine alacak büyüklükte olduğunu sık sık ve gururla söylediklerini duyacaksınız. Değişik seviyede kayak yapanlar için 21 liftleri ve 90 farklı pistleri var. En uzun pisti 8,5 kilometre. Bunun dışında birçok kayak yapılacak alan kayakseverlerin hizmetinde. Snowmass, Aspen’de hava atıp çok para harcamak yerine daha az bir parayla kayak yapmak isteyenlere hitap ediyor. Konaklamak için Snowmass’i seçmeniz durumunda Silvertree Hotel ve evler de dahil farklı mekanları sunan Destination Resorts Snowmass’ı  (www.destinationsnowmass.com; tel: +1 876 786  91 01) tavsiye ederim. Bana göre yemek yenecek en iyi yer ise çorbaları ile öne çıkan Stew Pot.

VAIL
Zirvenin 3,527 metre olduğu Vail’in yıldızı, ABD Başkanı Gerald Ford ve ailesinin 1970 yılında burada tatil yapmasıyla parlamış. Bugün 193 pistin ve 31 liftin olduğu, en lüks kayak merkezlerinden biri ve Aspen’e de çok yakın. Geleneksel bir Bavyera köyü gibi planlanan Vail, restoranları, otelleri ve en önemlisi dükkanları ile bir lüks cenneti. Vail’in sokaklarında sadece son moda ve kaliteyi görebileceğiniz şık dükkanlar sıralanmış. Hatta bu dükkanlardan birinde ülkesinden çok yurt dışında tanınan ünlü mücevherci Gürhan’ın tasarımlarını gördüğümde bir Türk olarak gurur duymuştum. Sanattan hoşlananların Vail Fine Art Gallery’ye uğramalarını öneririm. Tarihleriniz denk gelirse haziran sonundan ağustos ayına kadar süren klasik müzik festivalini kaçırmayın (www.vailmusicfestival.org). Aynı şekilde yine yaz aylarında bir de dans festivali var Vail’in (www.vvf.org). Gece hayatı çok renkli olan Vail’de caz ve film festivalleri de yapılıyor. Anlayacağınız Türkiye’deki kayak merkezleri ile kıyaslandığında Vail’de çok fazla seçenek var.

Gezilecekler listenize Betty Ford Alpine Bahçeleri (www.bettyfordalpinegardens.org) ve Colorado Kayak Müzesi’ni (www.skimuseum.net; tel : +1 970 476 18 76) almayı da unutmayın. Her ikisine de giriş ücretsiz. Alpine Bahçeleri, dünyanın en yüksek botanik bahçeleri olarak geçiyor. Kasabadaki etkinliklerin tarihlerini ve detaylarını www.visitvailvalley.com adresinden öğrenebilirsiniz. Yeni oteller ile evler inşa etmek ve kasabayı güzelleştirmek için son birkaç yıl içinde Vail’e iki milyar dolardan fazla para yatırılmış. Ski Magazine tarafından Kuzey Amerika’nın en iyi kayak merkezi ödülünü 1988’den beri on kereden fazla alan Vail’in Aspen gibi kendi havaalanı var.

Konaklamak için Vail’i seçmeniz durumunda Sonnenalp (www.sonnenalp.com; tel: +1 866 284 44 11), daha makul bütçeler için ise Tivoli Lodge (www.tivolilodge.com; tel : +1 800 451 47 56) ve Vail Mountain Lodge’u (www.vailmountainlodge.com; tel: +1 970 476 07 00) önerebilirim. Vail’deki favori restoranlarım ise SweetBasil, Alpine Tavern, Bully Ranch ve Tap Room.

BEAVERCREEK
Vail’e gelmişken görmeden dönmemenizi tavsiye edeceğim bir diğer kayak merkezi ise Beavercreek. 149 pisti ve 25 lifti bulunan Beavercreeek bölgedeki rakipleri olan Aspen ve Vail gibi üst gelir grubuna hitap ediyor. Zirvenin 3.488 metre olduğu bu kayak merkezindeki oteller pistlere çok yakın. Şık dükkanların olduğu ara sokaklar zengin müşterileri bekliyor. Kaliteyi riske atmak istemeyen ve bütçesi olanlar için Ritz-Carlton (www.ritzcarlton.com) ve The Westin Riverfront Resort & Spa, daha mütevazı bütçeler için ise The Charter (www.thecharter.com; tel : +1 800 467 35 29) en iyi oteller arasında yer alıyor.  Beavercreek’deki en favori restoranlarımın içinde Splendido, Spago, Northside ve Coffee Kitchen var.

BİLGİ

“Yazılarımı farklı tarihlerdeki ziyaretlerimin ardından kaleme aldım. Kaçınılmaz olarak güncel birçok bilgi içeriyor ama güncel demek bugünün dünyasında hız ve değişimin eş anlamlısı. Bu nedenle yazılarımı referans alıp seyahat planı yaparken değişken bilgileri  (tarihi mekanları ziyaret, yemek ve konaklama önerileri, ulaşım bilgileri vs.) kontrol etmeyi unutmayın. Ve siz de benim gibi “bilgi paylaştıkça güzel” felsefesine inananlardansanız, yazıları zenginleştireceğini düşündüğünüz detayları iletin. Yolunuz açık olsun, gezgin ruhunuz hiç yaşlanmasın!”
 • İstanbul

  Onda yaşamak yerine onu yaşamak gereken 7 tepeli şehrin; semtlerinden müzelerine, tarihinden camilerine kadar bilinen ve bilinmeyen köşeleri…

 • Türkiye

  Binlerce yıllık kültür hazinesi, medeniyetler beşiği topraklarımızı keşfetmek için kuzeyden güneye, doğudan batıya adım adım yolculuk…

 • Avrupa

  Yılın her dönemi ziyaret edilen ışıltılı başkentler, dünya hazinelerini saklayan müzeler, zarafet ve estetiği buluşturan kültürlerden izler…

 • Amerika & Avustralya

  Her zaman merak uyandıran coğrafyalar ve mesafelere aldırmadan gitmek isteyeceğiniz şehirler…

 • Asya & Afrika

  Doğa harikalarından kültür miraslarına, şaşırtıcı geleneklerden mimari başyapıtlara kadar sayısız hazine…

 • Özel Dosyalar

  Özel günlere ilişkin öneriler, ilginç konulara ilişkin yazılar, farklı coğrafyaları bir araya getiren karma konular…