AMMAN

AMMAN

2019’da aldığım en doğru seyahat kararlarından biri, şimdiye kadar hep ertelediğim Ürdün’ü nihayet görmek oldu. Belki hem yakın hem vizesiz oluşu nedeniyle “nasılsa giderim” diyerek pas geçtiğim bir ülkeydi ama “keşke daha önce gelseydim” dedirtti. Tanışıklığımız başkent Amman ile başladı ve karşıma İstanbul gibi 7 tepeli bir şehir çıktı. Üstelik tarihi 7 bin yıl öncesine uzanan bir şehir. Gelin bir Ortadoğu başkentini birlikte gezelim.

Doğu – Batı Farkı

Amman’da 4 milyondan fazla insan yaşıyor. Şehir aslında ikiye ayrılıyor gibi. Bir yanda modern, diğer yanda geleneksel Amman var. Uzaktan baktığınızda kübist mimari ile kibrit kutularını andıran kumtaşı cepheli binaları rahatlıkla ayırıyorsunuz. Batı Amman, modern yapılaşması ve mekanlarıyla şehrin batıya dönük yüzü ve daha zengin kesime ev sahipliği yapıyor. Doğu Amman ise tarihi yapıları, otantik dokusu, mütevazı mekanları ve sosyo – ekonomik yapısı ile şehrin diğer yüzünün tam zıttı.

Yeşili Az, Tarihi Çok

Amman taşın başrolde olduğu, gözünüzün yeşili aradığı bir kent. Bu panorama ilk bakışta hayal kırıklığı yaratsa da şehrin içine dalınca fikriniz değişecek; benim için öyle oldu.

Önce güne güzel bir kahvaltıyla başlayın. Kentin en eski ve otantik lokantalarından olan Hashem’i tercih edebilirsiniz. Ardından şehri tanımaya başlamak için kaleye çıkın. Özellikle içindeki Arkeoloji Müzesi görülmeyi hak ediyor. Ben ayrıca Herkül Tapınağı’na hayran kaldım. Oradan müthiş Antik Roma tiyatrosunu gezin ve bizdeki Eminönü – Sirkeci hattını anımsatan çarşıların olduğu tarihi sokaklara dalın.

Araba Sevdası

Kral Abdullah, araba tutkunu babası Kral Hüseyin’in anısına bir müze kurmuş. Arabaların Ürdün’ün tarihiyle birleştiği Kraliyet Otomotiv Kulübü ve bünyesindeki Araba Koleksiyonu Müzesi ilginç bir adres. 70 kadar araba ve motorlu taşıt var. İçlerinden bazılarının anlamı özel. Mesela Mavi Lincoln Capri, Kral Hüseyin’i taç giyme törenine götüren araçmış. 1915 yapımı Rolls Royce replikasını da görün; bu otomobilin sahibinin, meşhur Arabistanlı Lawrence olduğu söyleniyor.

Jerash Antik Kenti

Amman’a yaklaşık 50 km mesafede yer alan Jerash, çok görkemli bir Roma şehri. Antik Roma’dan bütünlüğünü koruyarak günümüze dek ulaşan en önemli örnekler arasında. Şehre dev Hadrian Kapısı’ndan giriyorsunuz. Zeus ve Artemis tapınakları, tiyatrolar, hipodrom ile gezmeye doyamayacağınız detaylarla dolu. Bu arada Eyyubiler tarafından 12. yüzyılda inşa edilen Ajloun Kalesi de görülecekler listenizde olsun.

DİPNOT

Yazılarımı farklı tarihlerdeki ziyaretlerimin ardından kaleme aldım. Kaçınılmaz olarak güncel birçok bilgi içeriyor ama güncel demek bugünün dünyasında hız ve değişimin eş anlamlısı. Bu nedenle yazılarımı referans alıp seyahat planı yaparken değişken bilgileri  (tarihi mekanları ziyaret, yemek ve konaklama önerileri, ulaşım bilgileri vs.) kontrol etmeyi unutmayın. Ve siz de benim gibi “bilgi paylaştıkça güzel” felsefesine inananlardansanız, yazıları zenginleştireceğini düşündüğünüz detayları iletin.

Yolunuz açık olsun, gezgin ruhunuz hiç yaşlanmasın!

 • İstanbul

  Onda yaşamak yerine onu yaşamak gereken 7 tepeli şehrin; semtlerinden müzelerine, tarihinden camilerine kadar bilinen ve bilinmeyen köşeleri…

 • Türkiye

  Binlerce yıllık kültür hazinesi, medeniyetler beşiği topraklarımızı keşfetmek için kuzeyden güneye, doğudan batıya adım adım yolculuk…

 • Avrupa

  Yılın her dönemi ziyaret edilen ışıltılı başkentler, dünya hazinelerini saklayan müzeler, zarafet ve estetiği buluşturan kültürlerden izler…

 • Amerika & Avustralya

  Her zaman merak uyandıran coğrafyalar ve mesafelere aldırmadan gitmek isteyeceğiniz şehirler…

 • Asya & Afrika

  Doğa harikalarından kültür miraslarına, şaşırtıcı geleneklerden mimari başyapıtlara kadar sayısız hazine…

 • Özel Dosyalar

  Özel günlere ilişkin öneriler, ilginç konulara ilişkin yazılar, farklı coğrafyaları bir araya getiren karma konular…

DAHASI VAR!

Şehir hakkında dahasını merak edenler “Amman’da Alışveriş”, “Amman Lezzetleri” ve “Ölü Deniz” yazılarıma göz atmayı unutmayın.